ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Robotics4EU е 3-годишен проект, финансиран от Европейската комисия в рамките на програма "Хоризонт 2020". Целта му е да се анализират и предложат решения на нетехнологичните фактори, които влияят на внедряването на роботизирани решения в здравеопазването, инспекцията и поддръжката на инфраструктура, земеделието и гъвкавото производство (agile production).
"Всеки ден нови роботи обещават да променят начина, по който хората правят бизнес и живеят. Все пак тези технологични чудеса могат да бъдат напълно разбрани само ако бъдат широко приети от обществото. Ако новите технологии не се съобразяват с опасенията от етично естество или пък се съобразят с различни потребители, най-обещаващите нови технологии може така и да не бъдат приложени в практиката", посочват участниците в проекта.
В рамките на Robotics4EU се провеждат всеобхватни консултации, проучвания и дискусии с участието на законодатели, производители на роботи, учени и изследователи и обикновени граждани, за да се начертаят пътища, по които може да се постигне по-широко и по-социално приемливо разпространение на роботизираните решения. Проектът включва и създаване на модел за оценка на готовността – Maturity Assessment Model, който разработчиците ще могат да използват, за да определят доколко социално приемлив би бил проектираният от тях робот.
Проучване сред 1232 законодатели, компании от сектора на роботиката и граждани от 15 страни, проведено в началото на реализацията на проекта, идентифицира притесненията, които в най-голяма степен влияят на разпространението на роботизирани решения. Сред тях са опасенията, свързани с технологичната безработица (в социално-икономически аспект), безопасността (в етичен аспект), наблюдението (по отношение на данните), хармонизираното законодателство (в законодателен аспект) и липсата на образование.
Проучването сочи, че индустриалните роботи (неколаборативните), които извършват специфични задачи, вече са широко приети. Според участниците в анкетата първата трудност по пътя към интеграцията на интелигентните роботи в обществото се крие в тяхната "технологична незрялост". Веднъж щом роботите докажат, че са полезни и ефективни в изпълнението на дадена задача, фокусът ще се измести върху липсата на директно негативно влияние върху потребителя, посочват от Robotics4EU.
Взаимодействието между законодателите и индустрията е ограничено - първите не са достатъчно добре запознати с темата и от технологичен, и от комуникационен аспект. Според участниците в Robotics4EU общата цел за увеличаване на разпространението на роботизираните решения може да бъде постигната само чрез създаването на мрежи и чрез споделянето на информация във вид, който е разбираем за всички представители на индустрията, законодателите и обществото.
Ключови думи: Robotics4EU ЕС Хоризонт 2020 роботи
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
Роботите Yaskawa гарантират отчетливо конкурентно предимство в производството на пластмаси и пластмасови изделия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.