ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
С бума на електронната търговия складовите роботизирани системи са изправени пред сериозното предизвикателство да боравят с все по-богат асортимент от продукти с различна форма, размери и функционални елементи, които да захващат и поставят в кутии за опаковане. Специализиран за изпълнението на конкретна задача, един pick-and-place робот може да достигне изключително висока ефективност и производителност. Но това се променя, веднага щом се наложи системата да се преориентира към работа с друг обект. Тогава операторите трябва изцяло да я препрограмират и обучат наново, което традиционно е комплексен и времеемък процес.
Изследователски екип от Масачузетския технологичен институт (MIT) е разработил иновативен метод за програмиране на складови роботи, който изисква едва няколко демонстрации от страна на оператор, преди системата да може успешно да захваща, премества и позиционира изцяло нови за нея обекти с произволни изходни пространствени ориентации. С помощта на новата техника целият обучителен процес вече ще отнема не повече от 15 минути. Тя е базирана на невронни мрежи, които са специално проектирани да реконструират формата на триизмерни обекти.
След неколкократно демонстриране на правилното изпълнение на задачата, например окачване на дръжката на порцеланова чаша на дървен статив, роботът използва това, което невронната мрежа е научила за 3D геометрията на показания обект, и го прилага върху други идентични или сходни с него. Методът е тестван както в симулационна среда, така и върху реално роботизирано рамо, а резултатите са повече от обещаващи - 85% успеваемост при обучение за манипулиране с нови предмети като чаши за кафе, купи и бутилки. За сравнение, досегашните опити в тази сфера постигаха успех в максимум 45% от случаите. Екипът планира в бъдеще да адаптира техниката за боравене с крехки и деликатни обекти, както и за поставяне на предмет от една и съща изходна позиция в различни крайни точки.
С популярните методи за програмиране на pick-and-place системи роботът се научава да захваща даден обект, който е разположен по специфичен начин в пространството. Ако същият обект е сложен да легне обаче, роботът вижда това като изцяло нов работен сценарий, за който няма програмна подготовка. За да преодолеят това предизвикателство, учените от MIT разработват изцяло нов модел невронна мрежа, наречена невронно дескрипторно поле (NDF), която може да разучи триизмерната геометрия на цял клас сходни предмети. Посредством 3D точков облак моделът изчислява геометричната репрезентация на зададения обект, представляваща набор от данни за позиция или координати в трите измерения. Тази информация може да бъде получена от камера за дълбочина, която отчита разстоянието между обекта и гледната точка.
NDF технологията се отличава с ключовата характеристика еквивариантност, която позволява на робота да разбере, че изправената на масата чаша и легналата от следващия сценарий са един и същи обект, който просто е претърпял ротация. Учейки се да реконструира формите на сходни помежду си обекти, невронната мрежа успява да асоциира и подобните им функционални елементи, например дръжки. Така при подобни дръжки на два последователни предмета, роботът ще съобрази, че и двата всъщност представляват чаши, макар да са с различна височина или диаметър или пък дръжките им да се различават по своя размер.
"Основният принос на разработката ни е по посока повишаване на ефективността при обучение на роботи в неструктурирани среди с висока степен на вариабилност. Концепцията за генерализация на изводите посредством реконструиране на триизмерни образи е впечатляваща, тъй като адресира един традиционно сложен проблем в роботиката", коментират авторите на проекта, който ще бъде представен по време на тазгодишното издание на Международната конференция по роботика и автоматизация на Института на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) между 23 и 27 май.
Източник: MITКлючови думи: MIT pick-and-place роботи складови роботи програмиране на роботи невронни мрежи
Област: Роботика
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част II)
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Доказахме, че българска компания може да създаде и развие широко портфолио от роботи в кратък срок и на световно ниво
Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
Simobotics спечели специалната награда на TLL Media в конкурса за иновативно предприятие на годината
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.