ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
27.01.2023 | Ще облагат ли роботите с данъци?
27.01.2023 | Нови възможности за финансиране на стартъпи в сектора на дроновете и роботиката
25.01.2023 | KUKA добави към гамата си KR FORTEC нови модели с товароносимост до 800 кг
20.01.2023 | MassRobotics обяви технологично предизвикателство с общ награден фонд от 40 хил. щатски долара
18.01.2023 | A3 организира серия от специализирани уебинари за роботика и автоматизация
Ново проучване в Италия дава представа за непосредствените ефекти от въвеждането на индустриалните роботи върху заетостта. Според него страховете, че роботите могат да лишат хората от работа, са напълно неоснователни.
Проучването, изготвено от италианския Национален институт за анализи и публични политики (INAPP), Университета на Тренто и Статистическия институт на Провинция Тренто, показва, че през седемгодишния период от 2011 г. до 2018 г. внедряването на индустриалните роботи не е оказало негативно влияние върху заетостта, като дори е допринесло за намаляване на безработицата.
Проучването разкрива промените, възникнали в задачите, изпълнявани от работниците. От една страна, категориите работници, които потенциално са изложени на риска да бъдат заменени от индустриални роботи, като цяло не са засегнати от навлизането на роботите. От друга страна, работните места, свързани програмирането, инсталацията и поддръжката на роботите, са се увеличили с приблизително 50% за по-малко от десет години. Увеличението е особено съществено в областите с по-интензивна роботизация.
По-конкретно проучването показва, че увеличение от 1% в броя на внедрените роботи води до увеличение от 0,29% в броя на операторите. Това означава, че, когато компаниите инвестират повече в роботи, броят на служителите, които изпълняват съпътстващи дейности, също расте. Освен това през последното десетилетие въвеждането на индустриалните роботи в Италия изглежда не е довело до никакво намаляване на работните места, включващи изпълнението на рутинни дейности. Напротив, резултатите от проучването показват, че в зоните с най-интензивна роботизация, делът на работните места, включващи изпълнение на рутинни задачи от когнитивен тип, са се увеличили.
В същото време въвеждането на роботите е допринесло за намаляване на позициите, включващи значително физическо натоварване от страна на работниците. Това обаче е допринесло за увеличаването, макар и в по-малка степен, на броя на професионалистите, отговарящи за управлението и използването на машините и като цяло за процесите, съпътстващи автоматизацията.
Проучването разкрива сложността на съществуващата връзка между роботизацията и динамиката на пазара на труда. Всъщност, ако от една страна, не може да се отрече, че въвеждането на роботите води до автоматизиране на дейности, за които преди бе необходима човешка намеса, също така е вярно, че всяка една професия включва множество различни дейности и само малка част от тях могат да се извършват автономно от роботи.
"Проучването е изключително важно, защото показва, че няма нужда да се страхуваме от роботите, че те могат да бъдат по-скоро възможност, отколкото проблем за заетостта", обяснява проф. Себастиано Фада, президент на INAPP. "Ако през миналия век конфликтът между работници и капиталисти бе особено остър, днес и в бъдеще ще трябва да се избегне нов конфликт между роботи и работници, като трябва да се изработят подходящи стратегии, за да не се окаже, че намаляването на техническите коефициенти на производителността, свързана с новите технологии, не води до феномена на „технологичната безработица", коментира проф. Фада.
Източник: INAPP; Снимка: DreamstimeКлючови думи: INAPP автоматизация роботизация изкуствен интелект заетост
Област: Роботика
Изложението ROBOTICS в Любляна се отлага за март 2023 г.
Ще облагат ли роботите с данъци?
MassRobotics обяви технологично предизвикателство с общ награден фонд от 40 хил. щатски долара
A3 организира серия от специализирани уебинари за роботика и автоматизация
Клубът по роботика към ТУ-София стартира инициативата RoboTalks
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
12.01.2023 | Две родни компании с дейност в сегментите роботи и дронове са отличени като Impact Stars в класация на Deloitte
15.12.2022 | Китай задмина САЩ по плътност на роботизацията
16.11.2022 | Нов център по мехатроника в Пловдив ще обучава специалисти за високотехнологичните производства
10.11.2022 | Китай с амбициозни цели за лидерство в индустриалната роботика - продължение
02.11.2022 | Японски дистрибутор търси партньори сред европейските производители на сензори и периферия за коботи
12.01.2023 | Две родни компании с дейност в сегментите роботи и дронове са отличени като Impact Stars в класация на Deloitte
15.12.2022 | Китай задмина САЩ по плътност на роботизацията
16.11.2022 | Нов център по мехатроника в Пловдив ще обучава специалисти за високотехнологичните производства
10.11.2022 | Китай с амбициозни цели за лидерство в индустриалната роботика - продължение
02.11.2022 | Японски дистрибутор търси партньори сред европейските производители на сензори и периферия за коботи
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.