ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.12.2023 | Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
01.12.2023 | КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
01.12.2023 | Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
01.12.2023 | Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
24.11.2023 | Големият логистичен проблем на Япония през 2024 г. – роботите ли са ключът към разрешаването му
Предстои да бъдат въведени две нови специалности в сферата на роботиката на ниво средно образование у нас - "Програмист на роботи" и "Програмист на изкуствен интелект". Това стана ясно по време на онлайн дискусия между представители на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА) и Министерството на образованието и науката (МОН).
Срещата бе посветена на актуалното състояние и възможностите за развитие на роботиката в образователната система. Беше поставен въпросът за настоящите нужди на бизнеса и програмите и мерките, които образователното министерство предвижда в отговор на потребностите от качествени специалисти в тази сфера. В събитието взеха участие заместник-министърът на образованието Мариета Георгиева и директорът на Националния STEM център към МОН - доц. д-р Найден Шиваров, както и представители на бизнеса и индустрията.
По време на дебата експертите от ПАРА предоставиха актуални данни за състоянието на техническото образование у нас и отличиха успешните примери и предприетите стъпки за създаване и стимулиране на дейността на клубове по роботика в страната. Те споделиха и визията си за това как биха могли да бъдат разрешени някои основни проблеми в образователната сфера и в частност в сектора на технологиите.
Като основни предизвикателства пред развитието на роботиката в образованието в България от ПАРА посочиха недостигът на експерти в заводите, липсата на работещо дуално висше образование, нуждата от обучителни центрове под формата на публично-частни партньорства и от квалифицирани учители с високо ниво на техническа подготвеност, както и липсата на дългосрочна икономическа стратегия у нас. Участниците във форума от страна на Асоциацията се застъпиха още за промяна на квотите за прием на ученици в отделните гимназии.
Представителите на МОН обявиха подробности около въвеждането на новата програма "Образование", в която се предвижда изграждането на Център за високи постижения в професионалното образование. От там подчертаха, че предстои обособяване на секторни съвети и окрупняване на специалностите в това направление, тъй като в момента те са повече от 450. Като работещ инструмент за осигуряване на добра професионална подготовка на младите хора у нас бе посочена програмата "ИТ Бизнесът преподава", по чиято линия продължават да се организират различни мероприятия.
"Недостигът на експерти в заводите може да бъде преодолян чрез засилване на дуалното обучение на етап средно образование. Считаме за важно и създаването на публично-частно партньорство между държавата и бизнеса чрез финансиране на обучителни центрове, в които няколко компании на регионално ниво да обучават ученици и студенти на технически умения. Друга добра мярка би била инвестицията на държавата във висше дуално образование, по примера на Германия. Всички тези идеи биха могли да засилят развитието на България в индустриален план, подготвяйки добре обучени кадри в срок от три до пет години", коментират от ПАРА.
Запис от онлайн дискусията можете да гледате тук.
Източник: ПАРАКлючови думи: ПАРА МОН роботика образование програмиране на роботи изкуствен интелект STEM
Област: Роботика
КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
Ново финансиране по програма Хоризонт за по-широка интеграция на роботите в промишлеността
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.11.2023 | INSAIT ще си сътрудничи в областта на изкуствения интелект и роботиката с най-големия японски изследователски институт
07.07.2023 | Иновативен хърватски проект за автономна мобилност получи близо 180 млн. евро финансиране от ЕК
04.05.2023 | Обявиха спечелилите финансиране пилотни внедрявания в индустрията на разработения по проекта VOJEXT кобот
06.04.2023 | Siemens откри лаборатория и демонстрационна зала за AGV системи в Инженерния си център във Варна
24.03.2023 | Европейски проект с българско участие подчертава ролята на роботиката за хранителните вериги на бъдещето
17.11.2023 | INSAIT ще си сътрудничи в областта на изкуствения интелект и роботиката с най-големия японски изследователски институт
07.07.2023 | Иновативен хърватски проект за автономна мобилност получи близо 180 млн. евро финансиране от ЕК
04.05.2023 | Обявиха спечелилите финансиране пилотни внедрявания в индустрията на разработения по проекта VOJEXT кобот
06.04.2023 | Siemens откри лаборатория и демонстрационна зала за AGV системи в Инженерния си център във Варна
24.03.2023 | Европейски проект с българско участие подчертава ролята на роботиката за хранителните вериги на бъдещето
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.