ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.03.2023 | Европейският форум по роботика отправи поглед към бъдещето на технологиите в сектора
17.03.2023 | Обявиха носителите на "Нобеловата награда за роботика" за 2023 г.
16.03.2023 | KUKA набира кандидатури за Innovation Award 2024
10.03.2023 | ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
08.03.2023 | За 8 март: 8 дами с фундаментален принос за развитието на роботиката
Екип от инженери от Университета в Глазгоу e разработил иновативен гъвкав фотодетектор, който в бъдеще би позволил на роботите да "виждат" светлина отвъд възможностите на човешкото зрение. Учените са открили метод за принтиране на микроскопични полупроводникови компоненти от галиев арсенид върху гъвкава полимерна подложка. Така може да бъде произведена електронна кожа, с чиято помощ следващите поколения роботи ще могат да регистрират светлинни източници в широк диапазон на електромагнитния спектър - от ултравиолетовите лъчения през целия видим спектър до инфрачервената светлина.
Галиевият арсенид се използва в редица приложения в сферата на електрониката, но предимно върху твърди субстрати. Екипът от Глазгоу е сред първите, които успяват да го нанесат върху гъвкава основа. Ефективността на новаторския фотодетектор е еквивалентна с тази на най-добрите конвенционални устройства в сегмента. Прототипът на електронна кожа за роботи се нуждае само от 2,5 милисекунди, за да измери светлината, и 8 милисекунди, за да се върне в изходна позиция, като за целта е необходима изключително ниска захранваща мощност.
Основно предимство на материала е, че е устойчив на многократно огъване и усукване. Инженерите са подложили издръжливостта му на поредица от прецизни тестове посредством специално разработено за проекта оборудване. В рамките на първите 500 цикъла не са регистрирани никакви значителни загуби по отношение на ефективността.
"От години работим за усъвършенстване на свойствата на гъвкавата електроника. Създадохме нови методи за директен печат върху гъвкави повърхности, както и друг тип електронна кожа, способна да "чувства" болка. Част от откритията ни е и технология за огъваеми електронни устройства, които могат да се захранват със слънчева енергия и дори с човешка пот. Последният ни проект за галиев арсенид върху гъвкава основа обаче е революционен по своя характер и отваря множество нови възможности пред научните изследвания в това направление", споделя проф. Равиндер Дахия, ръководител на екипа за разработки в сферата на огъваемата електроника и сензорните технологии "BEST" ("Bendable Electronics and Sensing Technologies"), създал иновативния фотодетектор.
Гъвкавият материал може да позволи например на роботизирани манипулатори, работещи при статично осветяване или във фоточувствителни среди, да регистрират промени в светлината, които биха могли да са индикация за опасност или за фактори, криещи риск от влошаване на работната им ефективност. Технологията би намерила приложения и в сферата на безжичната комуникация, където непрекъснато се търсят по-високи скорости на предаване на данни и по-бързи реакции на оборудването, убедени са учените от Глазгоу.
В сегмента на носимата електроника пък иновацията може да доведе до разработката на умни етикети за дрехи или "лепенки" за поставяне директно върху кожата, които уведомяват потребителя на какво количество ултравиолетова светлина е бил изложен през деня и го известяват кога е налице риск от изгаряне на кожата.
Източник: Глазгоуски университетКлючови думи: Електронна кожа роботика роботи фотодетектор гъвкава електроника огъваема електроника
Област: Роботика
Изложението ROBOTICS в Любляна се отлага за март 2023 г.
Европейският форум по роботика отправи поглед към бъдещето на технологиите в сектора
Обявиха носителите на "Нобеловата награда за роботика" за 2023 г.
KUKA набира кандидатури за Innovation Award 2024
ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
23.02.2023 | KUKA допълва каталога си за интралогистиката с нов модел високоскоростна AGV система
14.02.2023 | SprutCAM пусна обновена версия на мобилното си приложение за калибриране на роботи
09.02.2023 | ABB надгражда RobotStudio с облачна функционалност и възможности за колаборация в реално време
25.01.2023 | KUKA добави към гамата си KR FORTEC нови модели с товароносимост до 800 кг
20.01.2023 | MassRobotics обяви технологично предизвикателство с общ награден фонд от 40 хил. щатски долара
23.02.2023 | KUKA допълва каталога си за интралогистиката с нов модел високоскоростна AGV система
14.02.2023 | SprutCAM пусна обновена версия на мобилното си приложение за калибриране на роботи
09.02.2023 | ABB надгражда RobotStudio с облачна функционалност и възможности за колаборация в реално време
25.01.2023 | KUKA добави към гамата си KR FORTEC нови модели с товароносимост до 800 кг
20.01.2023 | MassRobotics обяви технологично предизвикателство с общ награден фонд от 40 хил. щатски долара
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.