ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Агенцията за пазарни проучвания в сферата на роботиката и изкуствения интелект Analytics Insight публикува класация на десетте водещи държави в света, при които през настоящата година се наблюдава превес на роботизираната над човешката сила в индустриалното производство.
"В някои страни расата на роботите започва да доминира над човешката във фабриките благодарение на непрекъснатия технологичен напредък в областта и активното финансиране на проекти от страна на правителствата. Най-роботизираните държави по-света са изцяло фокусирани върху това да развиват автоматизирани индустрии, в които ефективно да подобряват производителността и ангажираността на крайните клиенти. Глобалният пазар на роботи се очаква да достигне 275 млрд. щатски долара до 2025 г., като се увеличава с комбиниран годишен темп на растеж от цели 16%. Тук е мястото да развенчаем мита, че повече роботизирани системи означава по-малко работни места за хората. Инвестициите в роботика гарантират стабилна екосистема на ниво човек-машина и генерално стимулират приходите в съответните държави, което повлиява благоприятно икономиката и пазара на труда", коментират маркетолозите.
Нека видим и кои страни се нареждат в Топ 10 на най-роботизираните държави през 2022 г. според Analytics Insight:
1. Южна Корея
На върха на класацията застава една от най-напредналите в сферата на роботиката страни. Южнокорейски индустриални роботи се използват по цял свят, а държавата акцентира върху развитието на силен собствен капацитет в сегмента, като инвестира милиони долари всяка година в местни проекти. Освен промишлени системи и манипулатори, в Южна Корея се използват и голям брой домакински, сервизни, образователни роботи и др.
2. Япония
Дългогодишните традиции и безупречната репутация на Япония в областта на високите технологии ежегодно я нареждат сред водещите държави на световната карта на роботиката. Изключително голям процент от промишлените дейности в азиатската страна са роботизирани. В допълнение, Япония е и сред водещите износители на индустриални роботи и компоненти за тях на планетата.
3. САЩ
Съединените щати активно допринасят за генералното развитие на производствената роботика, като предлагат множество специализирани и достъпни курсове и обучения в областта, отбелязват от Analytics Insight. САЩ е пазар с ключова роля на глобалната карта, както по отношение на местното производство, така и на вноса и износа. Правителството и специализираните агенции поставят сериозен фокус върху научноизследователските и приложните аспекти на съвременната роботизация.
4. Канада
Канада не само е една от най-популярните страни в индустриалната роботика, но дава и значителен принос към космическите приложения в сегмента. Държавата е световно призната за двигател на иновациите в областта, насочва значителни инвестиции към сектора и предлага отлични възможности за кариерно развитие в сферата на роботизацията.
5. Германия
Немските производители са сред основните "виновници" за възхода на роботизираната раса в глобалното производство, тъй като изнасят и доставят специализирани компоненти и цялостни решения до държави по целия свят. Германия традиционно е сред страните, които диктуват тенденциите в глобалната индустрия, а на нейна територия са разположени и едни от водещите научноизследователски институти и лаборатории в сферата на роботиката.
6. Италия
Италия си поставя за цел да се нареди сред глобалните лидери в индустриалната роботика, а сред най-роботизираните индустрии в страната са текстилната и козметичната. Въпреки, че икономиката на европейската държава беше срината в началото на пандемията, силните инвестиции в роботизация и автоматизация й помогнаха бързо да "стъпи на крака" и да се възвърне към традиционните си позиции на втория най-голям потребител на промишлени роботи на Стария континент.
7. Швеция
Швеция бързо се нарежда сред технологично напредналите държави в областта на роботизираната автоматизация на процесите (RPA). Местните компании произвеждат широка гама софтуерни решения и компоненти за производството, както и специализирани роботи за различни отрасли и приложения.
8. Дания
Дания е сред традиционните европейски лидери в областта на роботиката, като непрекъснато бележи напредък в RPA сегмента, както и в научните изследвания и разработки в сферата на роботизацията. Големият брой използвани роботи в страната е резултат от тясно партньорство между производителите и крайните потребители, посочват от Analytics Insight. В Дания функционират и голям брой тестови площадки за изпитване на дронове, които се използват в индустрии по целия свят.
9. Тайван
Тайван също намира място сред най-роботизираните държави в Азия и на световната карта на промишлената роботика със забележителния си прогрес в сферата на RPA и индустриалната автоматизация, които са в резултат на устойчиво държавно финансиране, поясняват маркетолозите.
10. Китай
Китай доставя над 150 хил. индустриални робота годишно, като правителството е решено да увеличи значително тези цифри, да повиши почти двойно плътността на роботите в производството и да изведе страната сред водачите на световната карта. За целта се предвиждат и реализират различни програми и стратегии, както и богат набор от финансови стимули, данъчни облекчения и субсидии.
Очаквайте скоро детайлен материал на Robotics-Bulgaria.com, посветен на развитието на роботиката в Китай.
Източник: Analytics InsightКлючови думи: Analytics Insight роботика индустриални роботи проучване
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
Роботите Yaskawa гарантират отчетливо конкурентно предимство в производството на пластмаси и пластмасови изделия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.