ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.08.2024 | Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
28.08.2024 | Конкурс за млади инженерни таланти и рали с роботи ще се проведат в рамките на RSF 2024
23.08.2024 | Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
16.08.2024 | Amazon Robotics откри модерен логистичен център в Европа с инвестиция от близо 560 млн. евро
На тържествена церемония в президентството на 18 ноември т. г. името на изтъкнатия български учен и изoбретател в сферата на роботиката и мехатроника проф. д-р инж. Костадин Костадинов беше вписано в "Златната книга" на Патентното ведомство на Република България.
Той е професор по роботика и мехатроника в Института по механика на Българската академия на науките (БАН), а изследванията му са фокусирани в сферите на роботизираните системи, микро- и нанотехнологиите, както и биологията. Автор е на проекта "Микророботи за биологично приложение", финансиран по Рамковата програма за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020".
Проф. д-р Костадинов има над 100 научни публикации, автор и съавтор е на 20 патента в областта на роботиката и мехатрониката, 11 от които са внедрени в различни сектори на индустрията, медицината и науката. Сред тях са робот за микро- и наноманипулация в производството на микропродукти, адаптивно устройство за роботизиран монтаж, внедрено в робота за монтаж на хидравлични помпи на научно-производствения комбинат по роботика "Берое", въртяща дигитална маса, внедрена в Националния център по стандартизация и метрология, робот за инвитро оплождане и др.
Проф. д-р Костадинов е учредител на фондация "ГИС-ТрансферЦентър" и член на Управителния съвет на Югоизточно-Европейския международен институт за устойчиви технологии от основаването му през 2017 г. до 2021 г. Членува в Съюза на учените в България, НТД по Роботика и НТД по Биомеханика, старши член на IEEE "Роботика и автоматизация" (от 1999 г.), научен секретар на БАН от 2008 г. до 2013 г. Той е магистър по електроинженерство и магистър-инженер по роботика от Техническия университет в София, както и доктор по приложна механика.
Носител е на множество престижни български и международни отличия в сферата на науката и иновациите, включително наградата на НАТО и Германското научноизследователско дружество в Бон (DFG), "Златна ябълка" за изключителни постижения в трансфера на знания и технологии, медали от Международния технически панаир в Пловдив. През 2015 г. е обявен за "Изобретател на годината", двукратно печели наградата "Питагор" на Министерството на образованието и науката, през 2010 г. и 2016 г.
По време на 41-вата церемония по вписване в "Златната книга", която по традиция отличи най-изявените родни изобретатели и откриватели, проф. д-р Костадинов получи и почетна грамота от държавния глава Румен Радев. "Българските иноватори заслужават признателност за неуморния труд и отдадеността им към съвременното общество за развитие на фундаменталната и приложна наука и грижа за опазване на околната среда.
"Златната книга" пази паметта за българските постижения в областта на откритията, изобретенията и полезните модели. Патентното ведомство е не само пазител на това национално съкровище и традиции, но и с активната си работа през последните години засилва технологичния трансфер чрез укрепване на връзките между образование, наука, технологии и иновации", заяви президентът Радев по време на събитието.
"Златната книга" на Патентното ведомство е учредена през 1981 г. по повод честването на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Веднъж годишно в нея се добавят нови имена и колективи със значителен принос в сферата на научните постижения. Предложенията за вписване се подават от университети, стопански, научни и обществени организации, а отличените иноватори се избират от специална комисия. Дотук в книгата са вписани над 130 изтъкнати родни учени и изобретатели.
Източник: БАН, Фондация Карол ЗнаниеКлючови думи: БАН Златна книга Патентно ведомство роботика мехатроника патенти проф. д-р Костадин Костадинов
Област: Роботика
Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
Роботът принц и принцесата инженер
АББ и Samsung E&A ще си партнират в изграждането на ново поколение роботизирани строителни фабрики
Между "Аз, роботът", "Тя, инженерът" и машинното масло във вените – Щилиана Кирова
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
08.08.2024 | Новите хоризонти на технологиите – тема на Robotics Strategy Forum 2024
01.08.2024 | Inter Drone Expo за първи път ще се проведе паралелно с MachTech&InnoTech тази есен в ИЕЦ
26.07.2024 | Уебинар разкрива акцентите от предстоящата международна конференция по безопасност в роботиката
16.07.2024 | Дронове от цял свят ще се състезават във Варна този уикенд
12.07.2024 | МСП от сектора на роботиката могат да се включат в европейски щанд на Factory Innovation Week в Токио
08.08.2024 | Новите хоризонти на технологиите – тема на Robotics Strategy Forum 2024
01.08.2024 | Inter Drone Expo за първи път ще се проведе паралелно с MachTech&InnoTech тази есен в ИЕЦ
26.07.2024 | Уебинар разкрива акцентите от предстоящата международна конференция по безопасност в роботиката
16.07.2024 | Дронове от цял свят ще се състезават във Варна този уикенд
12.07.2024 | МСП от сектора на роботиката могат да се включат в европейски щанд на Factory Innovation Week в Токио
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.