ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.12.2023 | Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
01.12.2023 | КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
01.12.2023 | Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
01.12.2023 | Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
24.11.2023 | Големият логистичен проблем на Япония през 2024 г. – роботите ли са ключът към разрешаването му
Възходът на мобилните колаборативни роботи е във фокуса на нов анализ на тенденциите на пазара на колаборативни роботи, публикуван от Interact Analysis.
Гъвкавостта и лекотата на използване са ключовите преимущества на колаборативните роботи. Под гъвкавост се разбира лекотата, с която един колаборативен робот може да бъде пренасочен и препрограмиран да изпълнява много функции, и особено лекотата, с която може да бъде внедрен в съществуващи производствени линии или системи в логистиката. Въпреки че много производители на колаборативни роботи произвеждат машини с по-голям полезен товар, повечето нови колаборативни роботи, пуснати на пазара през последните 18 месеца, са с полезен товар от 0 до 9 кг.
Най-важното при колаборативните роботи е безопасността. Те трябва да могат да работят безопасно самостоятелно в близост до хора. Повечето колаборативни роботи са безопасни тъй като скоростта им и полезният товар са ограничени и защото могат да спрат, когато се натъкнат на препятствие като например човек. Но колкото по-голям е един робот, толкова по-големи са рисковете и за да намалят риска, роботите минават на по-ниска скорост. Скоростта и безопасността на по-големите колаборативни роботи може да се подобрят с помощта на вградени сензори и алгоритми, но това струва скъпо. Оттук произтича и доминацията на по-малките колаборативни роботи. Според Interact Analysis 85,1% от доставените роботи до 2024 г. ще бъдат с максимален полезен товар от 9 кг.
Мобилните колаборативни роботи ще бъдат водещите решения в света на автоматизацията в бъдеще, но в краткосрочен план цената им ще бъде пречка пред внедряването им. Концепцията им е проста и с по-високо ниво на гъвкавост, произтичащо от обединяването на две технологии – роботизираната ръка на мобилния колаборативен робот е монтирана на автономно превозно средство (AGV). Освен това към тях може да се включат много допълнителни функционални модули като индустриална камера или ефектор. Мобилните колаборативни роботи все още не са масово въведени в индустрията. Тяхното развитие и производство е техническо сложно и скъпо, но все повече хора осъзнават потенциала им.
В момента мобилните колаборативни роботи се използват в електронната индустрия за асемблиране, за медицински, химически и машинни настройки и в обработката на материали например за зареждане и отнемане на детайли. Едно от първите им приложения е в полупроводниковия сектор за зареждане и разтоварване на суровини. Според някои използването им ще доведе до революция в автоматизираните супермаркети и дори в ресторантите.
Все пак основното им приложение е извън производствения сектор. Очаква се логистиката и електронната търговия да останат най-големите потребители на мобилни колаборативни роботи. Инвестициите в тези технологии в тези два сектора няма изгледи да намаляват.
По данни на Interact Analysis приходите от мобилни колаборативни роботи ще достигнат 117,6 млн. долара през 2024 г., което е 10,3% от целия пазар на колаборативни роботи. В този период цената им ще остане с 10 – 20% по-висока от средната цена на статичните колаборативни роботи, но ако производството на тези машини се увеличи, цената им ще се редуцира. В дългосрочен план се очаква те да бележат по-висок годишен ръст от статичните колаборативни роботи.
Източник: Interact Analysis; Снимка: DreamstimeКлючови думи: колаборативни роботи AGV
Област: Роботика
Уебинар ще разгледа как мобилните роботи оптимизират дейностите в автоматизираните складове
И 6-осните индустриални роботи на ABB вече могат да бъдат програмирани без код с платформата Wizard Easy
Konica Minolta и Universal Robots демонстрираха иновативни технологии за фабриките на бъдещето
Над 370 хил. AGV системи и роботи влизат в борбата със задръстванията по световните пристанища до 2027 г.
АТРИ Роботикс демонстрира иновации при коботите и SCARA роботите на Yaskawa на MachTech&InnoTech 2023
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
17.11.2023 | Ново финансиране по програма Хоризонт за по-широка интеграция на роботите в промишлеността
03.11.2023 | Konica Minolta и Universal Robots демонстрираха иновативни технологии за фабриките на бъдещето
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
13.10.2023 | Азия категорично доминира в сектора на индустриалната роботика през 2022 г.
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
17.11.2023 | Ново финансиране по програма Хоризонт за по-широка интеграция на роботите в промишлеността
03.11.2023 | Konica Minolta и Universal Robots демонстрираха иновативни технологии за фабриките на бъдещето
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
13.10.2023 | Азия категорично доминира в сектора на индустриалната роботика през 2022 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.