ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Какво би станало, ако САЩ наложи данъци на роботите? Отговорът на този въпрос търсят икономисти от Масачузетския технологичен институт (MIT) в скорошно свое проучване.
Изводите накратко – въвеждането на такса върху роботизираните системи, но такава в малък размер, може реално да спомогне за компенсиране на негативните ефекти от автоматизацията върху пазара на труда и донякъде да балансира неравенството в доходите на американските граждани, изчисляват експертите.
Идеята за данъчно облагане на роботите активно се дискутира в публичното пространство през последните години от политически, икономически и пазарни анализатори, учени и социолози, а сред поддръжниците й е и милиардерът Бил Гейтс. Той е на мнение, че роботите са вид капитал и следователно подлежат на нарастващо с времето облагане.
Основателят на Майкрософт смята, че с такова преструктуриране данъчната система ще стимулира предприемачите да обмислят и наемането на хора за конкретни задачи, вместо да ги тласка изцяло към автоматизация.
Роботите все по-често са считани за унищожители на работни места, но ситуацията далеч не е толкова проста и двуполюсна, убедени са повечето маркетолози. Фиксиран налог върху използването на роботизирани системи би дал на фирмите мотив да задържат кадрите си, като същевременно би компенсирал спада в данъците върху заплатите, когато се използват роботи. Около тази теза се обединяват не само теоретици, но и все повече политици по света.
В резултат на широките обществени и политически дебати по темата в редица държави през последните години реално се заговори за данък върху роботите. Южна Корея намали размера на финансовите стимули за инвестиции в роботизация, а Европейският съюз подложи идеята на обсъждане, но така и не я въведе на практика.
Анализът на емпиричните данни показва, че въвеждането на един робот в производството в САЩ на всеки 1000 работници в периода 1990-2007 г. е намалявало съотношението "заетост-население" с около 0,2%. Всеки робот е замествал приблизително 3,3 служители, а ръстът в приложенията на роботизирани системи на работните места е довел до спад в заплащането с 0,4%.
На база тези изчисления специалистите изграждат модел, който разглежда данъците като средства за справяне с неравенството в доходите. Чрез него те оценяват няколко различни потенциални сценария.
След като внимателно изследват всички налични статистически доказателства "за" и "против" облагането на роботите, икономистите от MIT стигат го извода, че въвеждането на данък наистина би било полезно за пазара на труда и бизнеса, но само ако той относително нисък. Като оптимален те сочат налог от 1 до 3,7% от стойността на робота.
Освен до категорично потвърждение за ползата от налагането на минимален данък върху роботите, проучването води и до други важни заключения във връзка с технологиите и икономиката.
"Макар и да изглежда нелогично на първо четене, след интегрирането на още голям брой роботи в производството и другите отрасли на индустрията реалното влияние на всяка отделна единица върху заплатите ще стане почти пренебрежимо. А това би позволило и допълнително намаляване на данъците върху роботите, които и без това е препоръчително да бъдат ниски", обобщават от MIT.
Източник: MIT; снимки: MIT, DreamstimeКлючови думи: MIT данък роботи САЩ ЕС роботизация
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
Роботите Yaskawa гарантират отчетливо конкурентно предимство в производството на пластмаси и пластмасови изделия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.