ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.03.2023 | Европейският форум по роботика отправи поглед към бъдещето на технологиите в сектора
17.03.2023 | Обявиха носителите на "Нобеловата награда за роботика" за 2023 г.
16.03.2023 | KUKA набира кандидатури за Innovation Award 2024
10.03.2023 | ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
08.03.2023 | За 8 март: 8 дами с фундаментален принос за развитието на роботиката
Първото тестово U-space въздушно пространство за трафик на дронове у нас се планира да бъде установено в района на гр. Раковски, а пилотните изпитвания на концепцията може да се проведат още в края на март т. г. с подкрепата на местната общинска администрация.
Това стана ясно вчера по време на обществено обсъждане на проекта, в което се включиха заместник-министърът на транспорта и съобщенията (МТС) Николай Найденов, проф. дн Димо Зафиров, председател на Координационния съвет за въвеждане на U-space към ведомството, и кметът на община Раковски Павел Гуджеров.
На събитието бяха представени европейската регулаторна рамка във връзка с безпилотните летателни системи (БЛС) и първите регламенти относно технологичната платформа, приети от Европейската комисия през 2021 г., както и акцентите от наскоро влязлата в сила "Стратегия за дронове 2.0 за интелигентна и устойчива екосистема за безпилотни летателни апарати в Европа".
"U-space представлява набор от цифрови и автоматизирани услуги, предоставени в определени части на въздушното пространство. От 2023 г. платформата ще спомогне за безопасно интегриране на дронове и пилотирана авиация в цяла Европа", допълват от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД ГВА).
В концепцията за регулирана зона за полети с дронове са заложени възможности за тестове на нови безпилотни машини, контролиран достъп на пилотирани самолети, както и доставки на спешни пратки. От МТС уточниха, че тяхната институция изпълнява водеща роля в определянето и обозначаването на въздушните пространства U-space в страната ни, като услугите в тези зони се предоставят от специализирани доставчици.
Снимка: Dreamstime
В рамките на срещата координаторите на проекта запознаха представители на местната общественост, които също бяха поканени да вземат участие в обсъждането, с предимствата на региона като пилотна локация за U-space тестове.
Бяха изтъкнати възможностите за колаборация с Тракия икономическа зона (ТИЗ), иновативните местни ръководства на кметско общинско ниво, наличието на летателна площадка и традиции в сферата на авиомоделизма в района, както и близостта с локални производства на дронове.
Като основни ползи от осъществяването на високотехнологични дейности в областта координаторите на проекта отличиха потенциала за създаване на нови работни места и стимулиране на образователни инициативи, както и програми за квалификация в сегмента, а също и опциите за реализиране на спешни доставки с дронове в рамките на принадлежащата територия.
Като ключови обекти и локации във връзка с Градската въздушна мобилност в гр. Пловдив (ГВМП) и кооперацията с ТИЗ бяха посочени:
"Системата U-space ще включва: въздушно пространство U-space, общо информационно обслужване (CIS или Common Information Services), доставчици на обслужване за U-space (USSPs), оператори на дронове /БЛС/, доставчици на аеронавигационно обслужване (ДАНО), граждански авиационни органи и други органи", информират от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".
На доставчиците на обслужване за U-space (USSP или "U-space service provider") ще бъдат предоставяни четири основни и две допълнителни услуги, включително:
Лицата, които възнамеряват да извършват полети с БЛС (освен заложените изключения), подлежат на административна процедура по регистрация, като за целта ГД ГВА е създала специална онлайн платформа.
Географските зони във връзка с достъпа на безпилотни летателни апарати е препоръчително да се обозначават на картите в държавите членки на ЕС със специална цветова схема:
Ключови думи: МТС U-space въздушно пространство дронове ТИЗ безпилотни летателни средства БЛС
Област: Роботика
Изложението ROBOTICS в Любляна се отлага за март 2023 г.
ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
Вашето ръководство за роботизирана индустрия от ABB
Максимална ефективност в обслужването на шлифовъчни машини с Motoman GP7 от Yaskawa
Може ли ChatGPT да управлява индустриални роботи?
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
09.02.2023 | ПАРА и Фонд на фондовете ще си партнират в подкрепата на технологичната екосистема у нас
27.01.2023 | Нови възможности за финансиране на стартъпи в сектора на дроновете и роботиката
11.01.2023 | Институтът по роботика на БАН ще сътрудничи на СО в превенцията на наводнения
04.01.2023 | И България обособява U-space въздушно пространство за трафик на дронове
22.12.2022 | ПАРА стартира втори сезон на инкубатора си за проекти в областта на роботиката и иновациите
09.02.2023 | ПАРА и Фонд на фондовете ще си партнират в подкрепата на технологичната екосистема у нас
27.01.2023 | Нови възможности за финансиране на стартъпи в сектора на дроновете и роботиката
11.01.2023 | Институтът по роботика на БАН ще сътрудничи на СО в превенцията на наводнения
04.01.2023 | И България обособява U-space въздушно пространство за трафик на дронове
22.12.2022 | ПАРА стартира втори сезон на инкубатора си за проекти в областта на роботиката и иновациите
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.