ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
06.12.2024 | Кои са актуалните тенденции и приложения в колаборативната роботика разкрива уебинар от поредицата Automate Preview
06.12.2024 | Всеки десети новоинсталиран робот в глобалната индустрия е колаборативен
06.12.2024 | Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
04.12.2024 | 2000 промишлени робота се трудят у нас
29.11.2024 | Разработиха роботизирана система за обслужване на сателити в орбита
Институтът по роботика "Свети апостол и евангелист Матей" при Българската академия на науките (ИР-БАН) даде ход на процедура за избор на изпълнители, които да доставят общо четири робота с различно предназначение и функционални възможности за нуждите на академичната организация по две обособени позиции.
Първата включва доставка на:
а втората – на настолен социален робот. Общата прогнозна стойност на поръчката е 87 165 лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на заявления за участие е 29 март 2023 г.
Ето и подробности за това на какви изисквания трябва да отговарят необходимите роботизирани системи според зададените технически спецификации:
Хуманоидният робот е предназначен за обучителни цели, като е необходим и софтуер за програмирането му, базиран на програмен език Python с поддръжка на английски език. Изискванията на възложителя са системата да се придвижва чрез крачене на два крака, а главата да се задвижва от два двигателя с ротации около вертикална и хоризонтална ос.
Роботът е нужно да има две управляеми антропоморфни ръце с минимално 6 степени на свобода и възможности за движения на сегментите в областта на рамото, лакътя, китката и пръстите (с минимум 3 пръста на всяка ръка). Сред изискванията са още наличие на LED осветление, жироскоп, акселерометър, сонари и сензори за допир.
Необходим е компактен автономен робот за доставки голям рекламен дисплей, който може да бъде използван и за конференции, презентации, реклама и др. Системата трябва да разполага с навигационна система за преодоляване на препятствия и възможности за гласово взаимодействие на базата на изкуствен интелект, които да му позволяват да работи в комплексни среди. Сред функциите на робота се изисква да са и такива за оптимално планиране на траекторията, както и за комуникация с други роботи в мрежа.
Роботът за видеоконферентна връзка трябва да позволява дистанционна работа, телеприсъствено участие в конференции, учебни занимания и др. Необходимо е да разполага със система от 3D сензори за картографиране и оценка на работната среда с цел избягване на препятствия.
Телероботът е необходимо да има следната конструкция: основа, собствен екран и стойка. Придвижването да се извършва чрез две колела, които се балансират посредством инерциално измервателно устройство. Изисква се системата да е оборудвана с минимум: 2 сензора за дълбочина, 5 ултразвукови далекомера, 2 енкодера на колела и 1 инерционен сензор.
/изображението е с илюстративна цел/
Втората обособена позиция включва доставката на настолен социален робот, който може да комуникира с хора чрез човеко-подобен диалог, да поддържа зрителен контакт и да показва емоции. Системата трябва да разполага възможности за персонализиране на външния вид посредством система за обратно прожектиране на цифрови лица върху сменяема физическа маска.
Тя е необходимо да може да показва изражения и да извършва движения на лицето, очите и главата, които имитират човешките. Шията на робота трябва да има минимум 3 степени на свобода. Сред изискванията са функции за избор на машинно синтезирани гласове на различни езици, както и за разпознаване на реч на минимум 40 езика.
Чрез вградени машинни алгоритми роботът е необходимо да може да оценява ангажираността, да разпознава естествен език и да преобразува реч в текст и обратно. Той трябва да е оборудван с камера и микрофони, чрез които да различава хората от останалите обекти в средата. Допълнително изискване е и наличието на софтуер за програмиране, базиран на езиците Python, Kotlin и визуалния Blockly.
Повече информация за техническите спецификации и пълната документация за обществената поръчка можете да намерите тук.
Източник: АОП; снимки: DreamstimeКлючови думи: Институт по роботика БАН ИР-БАН роботика робот за доставки робот за телеприсъствие хуманоиден робот социален робот настолен робот
Област: Роботика
Всеки десети новоинсталиран робот в глобалната индустрия е колаборативен
Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
VDMA Robotics + Automation с нов борд и председател
Публикуваха безплатно ръководство за стартъпи и предприемачи в сферата на роботиката
Наближава крайният срок за кандидатстване в текущата акселераторска програма на EIT Manufacturing
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
15.11.2024 | Глобален скок с 30% в продажбите на професионални сервизни роботи
15.12.2023 | Корейски разработчик на роботи за логистична автоматизация с изкуствен интелект търси партньори в ЕС
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
30.03.2023 | ABB с детайлна прогноза за развитието на глобалната роботика през 2023 г.
15.11.2024 | Глобален скок с 30% в продажбите на професионални сервизни роботи
15.12.2023 | Корейски разработчик на роботи за логистична автоматизация с изкуствен интелект търси партньори в ЕС
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
30.03.2023 | ABB с детайлна прогноза за развитието на глобалната роботика през 2023 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.