ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.08.2024 | Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
28.08.2024 | Конкурс за млади инженерни таланти и рали с роботи ще се проведат в рамките на RSF 2024
23.08.2024 | Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
16.08.2024 | Amazon Robotics откри модерен логистичен център в Европа с инвестиция от близо 560 млн. евро
Макар науката, инженерството и технологиите някога да са били считани за запазена "мъжка територия", от стотици години насам жените непрекъснато доказват фундаменталната си роля в тези сфери.
По повод международния ден на жената 8 март насочваме вниманието към ключовия принос на нежния пол за развитието на съвременната роботика. В този материал ще Ви разкажем накратко за някои от дамите с най-значими постижения в областта на STEM дисциплините през годините.
Считаната за пионер в областта на компютърното програмиране Ейда Лъвлейс всъщност е родена с титла на графиня през далечната 1815 г. и е дъщеря на знаменития британски поет лорд Джордж Байрон. През 1843 г. английската математичка пише най-ранната компютърна програма докато работи по механично изчислително устройство, известно като аналитичната машина на Чарлз Бабидж и смятано за предшественик на съвременния компютър.
Разработката на Ейда е призната за първият алгоритъм, предназначен за изпълнение от машина. Или с други думи – първият ред компютърен код на планетата. Работата й оказва огромно влияние върху съвременните разбирания за изчисленията и алгоритмите, на които се основава и модерната роботика.
Близо век и половина по-късно Мария Джини – специалист по компютърни науки, изкуствен интелект и роботика с италиано-американски корени, ще създаде един от пионерските потребителски интерфейси за програмиране на роботи. Системата POINTY за първи път въвежда използването на интерпретиран език в тази област.
Маргарет Боудън е философ и специалист по когнитивни науки със значителен принос в областта на изкуствения интелект (ИИ) от 60-те години на миналия век до наши дни. Работата й гравитира около концепцията за изчислителния ум, базиран на софтуер и хардуер, а не на "wetware" (т.е. човешкия мозък). Макар и доста радикална за своето време, тази идея дефинира по-нататъшното развитие на AI технологиите.
Сред достиженията на Боудън е и формулирането на т. нар. "ефект на ИИ", при който някои хора отхвърлят машинния интелект, именно защото е "изкуствен", т. е. създаден от човека и не е равносилен на "истински" разум.
Ружена Байчи е електроинженер и компютърен специалист със словашко-американски произход. Считана е за една от жените пионери в историята на роботиката. Работата й обхващат направления като изкуствен интелект, машинно обучение, сензорно-моторно управление и хаптични интерфейси.
Сред най-известните й разработки е Stanford Cart ("Стандфордската количка") – един от първите мобилни роботи в света. Запленена от взаимодействието между човека и машините, проф. Байчи преподава роботика в Калифорнийския университет дълго след като е навършила 80 години.
Своя значим отпечатък в сферата на комуникацията между хора и роботи/компютри оставя и Сара Кислър – професор от университета Карнеги Мелън. Тя е експерт в сфери като антропоморфни роботи, когнитивни технологии и социално влияние на изчислителните технологии.
Грейс Брюстър Мъри Хопър е американски компютърен учен и контраадмирал от ВМС на САЩ. Тя е един от първите програмисти на популярния Harvard Mark I (гигантски електромеханичен компютър, базиран на аналитичната машина на Бабидж и използван през ВСВ), както и разработчик на първия компилатор за програмен език в света. Работата й е основополагаща за разработката на ранните програмни езици като COBOL.
Любопитен факт за Грейс Хопър е, че именно тя поставя началото на термина "дебъгване" (от англ. ез. "debugging" или "премахване на насекомо/буболечка", в съвременното програмиране се използва за "отстраняване на грешки"), след като намира "повреда" в един от най-ранните компютри. А именно молец, който пречи на една от схемите да функционира. И я отстранява.
Инженер по роботика и декан на Колежа по инженерни науки към Щатския университет на Охайо, Аяна Хауърд към днешна дата е академичният специалист от афроамерикански произход с най-старши статут в сектора на роботиката в САЩ.
Работата й е фокусирана върху т. нар. "човекоцентрична роботика" или дизайна на роботи, които могат безопасно и ефективно да взаимодействат с хората и да се адаптират към изменящи се среди. Идеите й са основополагащи за интеграцията на роботизираните технологии в ежедневието ни.
Хауърд е и основател и директор на лаборатория за роботизиран интелект, която създава социално интелигентни роботи, проектирани да общуват с човека по "естествен" начин, включително чрез невербални сигнали като лицеви изражения и език на тялото.
Макар много жени с различна националност в световен мащаб да носят прозвището "майката на роботиката", една от най-популярните сред тях е Лин Андреа Стайн. Считана за пионер и в сферата на изкуствения интелект, д-р Стайн е създател на популярния хуманоиден робот на име Cog – проект на Масачузетския технологичен институт. Cog e базиран на хипотезата, че висшата интелигентност (достигаща човешко ниво) изисква натрупване на опит от множество взаимодействия с хора в рамките на продължителен период от време. Или точно така, както поумняват бебетата.
Преди няколко години и емблематичната кукла Барби се присъедини към женските образи с принос в областта на роботизираните технологии. Компанията производител Mattel пусна разновидност на иконичната играчка, чиято професия е именно инженер по роботика.
С тематична тениска, лаптоп в ръка, предпазни очила и малък робот до себе си инж. Барби е създадена да вдъхновява момиченцата по света да се занимават с роботи и технически науки. Куклата върви с шест урока по програмиране, които учат децата на логика, разрешаване на проблеми и кодиране.
Източник: ARM Institute, IEEE-RAS; снимки: DreamstimeКлючови думи: Роботика жените в роботиката индустриална роботика програмиране изкуствен интелект
Област: Роботика
Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
Роботът принц и принцесата инженер
АББ и Samsung E&A ще си партнират в изграждането на ново поколение роботизирани строителни фабрики
Между "Аз, роботът", "Тя, инженерът" и машинното масло във вените – Щилиана Кирова
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
17.06.2024 | Премиера на най-новата версия на SprutCAM X Robot на традиционната конференция в Кипър
31.05.2024 | Технология за управление на рояци от робопчели грабна отличието на Robotics-Bulgaria за най-иновативна идея
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
17.06.2024 | Премиера на най-новата версия на SprutCAM X Robot на традиционната конференция в Кипър
31.05.2024 | Технология за управление на рояци от робопчели грабна отличието на Robotics-Bulgaria за най-иновативна идея
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.