ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.12.2023 | Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
01.12.2023 | КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
01.12.2023 | Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
01.12.2023 | Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
24.11.2023 | Големият логистичен проблем на Япония през 2024 г. – роботите ли са ключът към разрешаването му
Роботите могат да бъдат много по-прецизни от хората в захващането на различни компоненти и изделия в индустрията, но със сигурност е необходимо още доста да се развиват по посока възприемане на околната среда и интелигентно взаимодействие с обектите в нея.
Интересна иновация в това направление е разработил научноизследователски екип от Масачузетския технологичен институт (MIT). Инженерите са създали роботизирана ръка с три пръста, вдъхновена от анатомията на човешката, която може да "усеща" и разпознава различни обекти само с едно хващане. Устройството демонстрира успеваемост от над 85% и отлична чувствителност благодарение на интегрираните тактилни сензори с висока резолюция.
При повечето роботизирани ръце сензорите за допир са вградени във върховете на пръстите, а успешното разпознаване на даден обект изисква устройствата да са в пълен контакт с него, което често налагага повече на брой захващания. При някои дизайни се използват сензори с по-ниска разделителна способност по цялата дължина на пръстите, но в много случаи те не успяват да съберат достатъчно данни, което отново предполага многократно презахващане на предмета.
/Снимка: Dreamstime/
Екипът от MIT използва нов подход към конструирането на манипулатора, като комбинира твърд ендоскелет на ръката с гъвкав и мек външен слой, в който са интегрирани множество сензорни устройства с висока резолюция. Целият хващач е обвит с прозрачна синтетична кожа.
Сензорите включват камери за машинно зрение и тройки цветни светодиоди, чрез които събират визуална информация за формата на обектите, като позволяват непрекъснато и едновременна снемане на детайлни данни чрез цялата дължина на пръстите от различни зони на повърхността на предмета.
Изследователите предвиждат широка приложимост на дизайна в индустрията и други сфери на роботиката:
"Съчетанието от меки тъкани и твърди елементи е ключова характеристика за всяка ръка, независимо дали е биологична или роботизирана. Важно свойство на успешния дизайн при системите, които имитират човешките горни крайници, е и да предлагат възможности за сензорна обработка на големи площи.
Основна цел на разработката ни беше да комбинираме тези съществени особености в прототип, позволяващ изпълнението на задачи, които роботизирани хващачи досега не са успявали да изпълнят", разказват създателите на иновативното устройство.
Всеки от трите пръста на манипулатора разполага със здрав ендоскелет, изработен чрез 3D печат, който е поставен в матрица и обвит чрез леене с прозрачна силиконова кожа. Това елиминира необходимостта от фиксиращи елементи или адхезиви, които да придържат силикона на място, споделят разработчиците.
"Интересна особеност на силикона е, че се набръчква, когато се огъва. Затова изляхме пръстите в леко извита форма, подобно на човешките, когато захващат обекти. Така не се получават толкова много гънки. С изненада по време на тестовете открихме обаче, че тези гънки може да се окажат и полезни. Те осигуряват по добър захват и позволяват на роботизираните пръсти да се движат гладко и безпроблемно по различни повърхности", разкриват от екипа.
Горният и среден сегмент на ендоскелета във всеки пръст включва двойка прецизни сензори за допир, които се намират непосредствено под синтетичната кожа. Позиционирането им цели леко застъпване на работните полета на всяка от камерите, за да се получи непрекъсната зона за снемане на сензорна информация по дължината на целите пръсти.
Цветните светодиоди осветяват прозрачната тъкан отвътре, като така позволяват на сензорите за машинно зрение да заснемат качествени изображения. Използвайки осветените контури, които се изобразяват по кожата, интелигентен алгоритъм прави обратни изчисления, за да картографира профила и релефа на повърхността на захванатия обект.
В последствие разработчиците обучават специален модел с машинно самообучение да идентифицира с висока успеваемост широк набор от предмети на базата на суровите данни, събрани от изображенията.
Източник: MITКлючови думи: MIT роботизирана ръка хващач манипулатор пръсти сензори машинно зрение ендоскелет
Над 370 хил. AGV системи и роботи влизат в борбата със задръстванията по световните пристанища до 2027 г.
SCHUNK акцентира върху интелигентните си хващачи на водещото изложение SPS в Нюрнберг
SCHUNK представя последните си иновации при технологиите за захващане и закрепване на MachTech&InnoTech 2023
ABB Robotics стартира партньорска екосистема за пакетни plug-and-play решения в сферата на индустриалната роботика
Ехнатон търси инженер по индустриална роботика
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.11.2023 | И 6-осните индустриални роботи на ABB вече могат да бъдат програмирани без код с платформата Wizard Easy
10.11.2023 | Хората все още са по-добри от роботите
03.11.2023 | Мигновена еволюция: изкуствен интелект създава нови дизайни за роботи от нулата само в рамките на секунди?
13.10.2023 | Над 370 хил. AGV системи и роботи влизат в борбата със задръстванията по световните пристанища до 2027 г.
06.10.2023 | ABB допълни гамата си индустриални роботи с четири нови енергоспестяващи модела
24.11.2023 | И 6-осните индустриални роботи на ABB вече могат да бъдат програмирани без код с платформата Wizard Easy
10.11.2023 | Хората все още са по-добри от роботите
03.11.2023 | Мигновена еволюция: изкуствен интелект създава нови дизайни за роботи от нулата само в рамките на секунди?
13.10.2023 | Над 370 хил. AGV системи и роботи влизат в борбата със задръстванията по световните пристанища до 2027 г.
06.10.2023 | ABB допълни гамата си индустриални роботи с четири нови енергоспестяващи модела
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.