ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
02.06.2023 | Перспективите пред безпилотната авиация ще разгледа международният форум в рамките на Inter Drone Expo
26.05.2023 | Глобалното автомобилостроене изравнява електронното производство по брой на инсталираните индустриални роботи
26.05.2023 | След поредно мегауспешно издание организаторите на биеналето Automate решиха да го провеждат ежегодно
19.05.2023 | Остават само няколко седмици до automatica 2023 – вижте кои ще са акцентите в сегмента на роботиката
19.05.2023 | Институтът Fraunhofer разширява обхвата на системата си за анализ на потенциала за роботизация APA
Адитивното производство става все по-популярно сред производствените предприятия през последните години. Освен традиционните 3D принтери, подобни задачи вече се изпълняват и от индустриални роботи. И въпреки че 3D принтерите са по-евтини, използването на индустриални роботи за адитивно производство крие някои ключови преимущества, се посочва в коментар на Американската асоциация за усъвършенстване на автоматизацията А3.
Като за начало индустриалните роботи предлагат по-голяма свобода на действие. Типичните 3D принтери могат да се движат само в три направления – по осите X, Y, и Z, докато индустриалните роботи разполагат с до 6 – 7 оси за движение на роботизираните ръце. Към тях могат да се добавят допълнителни външни оси, което означава, че индустриалните роботи биха могли да печатат в безкрайно много посоки.
Друго голямо предимство на индустриалните роботи пред 3D принтерите е възможността да взаимодействат с други роботи и неадитивни приложения. С една простичка промяна на инструментите една-единствена роботизирана клетка може не само да зарежда адитивния материал, но и да отстранява материал или да извършва довършителна обработка. Това пести място в производствената среда, а също и време. При това не се налага човешка намеса за преместване на детайла между отделните работни станции. Множество роботи могат да бъдат програмирани да взаимодействат и да работят по един и същ детайл едновременно, като така се пести още повече време.
Естествено използването на роботизирани адитивни системи не е никак евтино с оглед на сложността на тази дейност. Програмирането на индустриални роботи е много по-сложно от това на 3D принтерите, като двете задачи дори не подлежат на сравнение. Разбира се, това не бива да се приема като причина да не се използват тези системи, а просто като пречка, която трябва да бъде преодоляна, отбелязват от А3.
Програмирането на роботизираните адитивни системи може значително да се улесни с помощта на Offline Robot Programming Software (OLRP). Софтуерът, който традиционно се използва за програмиране на 3D принтери, просто задава координати на точки, които принтерът да следва. Обикновено те са в GCODE файл. OLRP импортва тези GCODE файлове във виртуални роботизирани клетки, преобразува простите координати в кодове и програмира всички допълнителни оси, които може да са необходими. При 3D принтерите зададените координати обикновено предполагат принтиране само в една посока – от дъното на печатното легло нагоре. Ако е необходимо печатане в други посоки, което е много вероятно при използване на роботизирана адитивна система, с помощта на OLRP може лесно да се преориентират посоките на печатане и да се програмират всички оси на роботизираната клетка да следват тези нови посоки на печат. Без OLRP това би било изключително трудно.
Добавянето на допълнителни оси в роботизираните клетки увеличава риска от грешки. OLRP обаче позволява лесното им откриване и отстраняване. Именно възможността да се намалява сложността на програмирането на индустриални роботи с помощта на OLRP е един от факторите, които допринасят за все по-широкото използване на индустриални роботи в адитивното производство.
Ключови думи: А3 адитивно производство роботизирани клетки OLRP 3D принтери
Област: Роботика
BMW избра SprutCAM X Robot за роботизиран 3D печат на едрогабаритни компоненти
SprutCAM разшири уебсайта си с онлайн библиотека за конфигуриране на роботизирани клетки
Yaskawa разшири портфолиото си от коботи с модел с висока товароносимост
Над 550 изложители показаха новости в роботиката и автоматизацията на Automate 2022
KUKA и SAP представиха свързана роботизирана клетка на Хановерския панаир
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
12.05.2023 | Бум на роботите в Индия – страната влиза в челната десетка по годишен брой на новите инсталации
11.05.2023 | KUKA лансира по-бюджетни Edition версии на някои от най-емблематичните си модели роботи
13.04.2023 | КМА и ПАРА обединяват сили за развитието на индустриалната роботика и автоматизация у нас
07.04.2023 | Как се развива глобалният пазар на заваръчни роботи?
24.03.2023 | Една трета от индустриалните роботи по света работят в автомобилостроенето
12.05.2023 | Бум на роботите в Индия – страната влиза в челната десетка по годишен брой на новите инсталации
11.05.2023 | KUKA лансира по-бюджетни Edition версии на някои от най-емблематичните си модели роботи
13.04.2023 | КМА и ПАРА обединяват сили за развитието на индустриалната роботика и автоматизация у нас
07.04.2023 | Как се развива глобалният пазар на заваръчни роботи?
24.03.2023 | Една трета от индустриалните роботи по света работят в автомобилостроенето
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.