ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
27.09.2024 | Иновационната мощ на младежките и стартъп разработки на Industrial Tech Forum 2024
27.09.2024 | Изследователски достижения в роботиката, разширената реалност и изкуствения интелект в демо зоната на ITF 2024
27.09.2024 | Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
20.09.2024 | TLL Media с щанд и участие в програмата на RSF 2024
Научноизследователски екип от департамента по инженерни науки на базирания в Лозана швейцарски технически университет EPFL представиха първата в света роботизирана система, проектирана от големия езиков модел ChatGPT и по-специално от третото поколение на платформата ChatGPT-3.
Иновативната разработка представлява специализиран хващач за… бране на домати, монтиран към мобилна платформа, и е демонстрация на възможностите на чатбота с изкуствен интелект да сътрудничи на хората в създаването на роботи за различни приложения, включително за индустрията и производството.
Инженерите от лабораторията за изчислителен дизайн и конструиране на роботизирани системи към EPFL наскоро публикуваха резултатите от практическите тестове на концепцията си, като считат, че докладът им може да послужи като базова технологична рамка за колаборативно проектиране на разнообразни роботизирани устройства – от хора и големи езикови модели в тандем.
На база опита си по време на проекта екипът описва не само възможностите, но и рисковете от използването на изкуствен интелект в роботиката, като твърдят, че тази практика е на път завинаги да трансформира стратегиите и процесите в сферата на дизайна в роботиката, като ги опрости и обогати.
"Въпреки, че ChatGPT работи с текстово базиран метод за генериране на код, платформата прояви впечатляваща интуиция по отношение на физическите измерения на проектирането и демонстрира значителен потенциал в симулирането на човешката креативност", коментира ръководителят на лабораторията и екипа по проекта Джоузи Хюз.
В първия етап на реализацията изследователите и чатбота се включват в колективна дискусия, тип "брейнсторминг", в която уточняват предназначението на бъдещия робот, параметрите на дизайна и конкретните технически спецификации. Обсъждат се теми на генерално концептуално ниво, като бъдещите предизвикателства пред човечеството, а автоматизираното бране на селскостопанска продукция се идентифицира от изкуствения интелект като потенциално решение на глобалния проблем във връзка с изхранването на населението.
Чатботът използва достъпа си до световната информационна интернет база, за да извлече улики за това какви функции и характеристики трябва да притежава един робот за бране, от академични публикации, технически статии, ръководства, практически наръчници и медийни материали.
След финализиране на концепцията – задвижван от мотор хващач за откъсване на зрели домати, ChatGPT е изправен пред задачата да предложи технически изпълними варианти за форма на захващащия модул, материал за изработка и компютърен код за управление на устройството.
Във втората фаза на проекта учените прецизират кода, генериран от големия езиков модел за целта, за да конструират прототип. Следва отстраняване на проблемите и грешките чрез тестване на системата.
"Макар изчислителните технологии отдавна да се използват в помощ на инженерите при техническото изпълнение на различни проекти, сега за първи път AI базиран инструмент се прилага в идейната разработка на нови типове системи, което на практика автоматизира най-висшите когнитивни задачи в сферата на дизайна. В резултат хората и изчислителните системи може да разменят ролите си на изобретатели и изпълнители", допълват от екипа.
Инженерите от EPFL разглеждат и възможностите изкуственият интелект да се използва като своеобразна "фуния" за стесняване на възможностите около дадена идейна концепция, а хората да запазят контрола върху креативните процеси и върху реалното генериране на идеите.
"В проучването ни ChatGPT идентифицира доматите като една произвежданите чрез земеделие храни, които "най-много си струва" да бъдат брани роботизирано. Тук съществува риск платформата да е "пристрастна", тъй като явно доматите са най-описваната и обсъжданата в интернет пространството култура и да ги предпочете пред земеделски продукти, при които реално са налице най-голям потенциал или най-значителни потребности за автоматизирано събиране.
Когато решенията се вземат извън обхвата на познанието на разработчиците, могат да възникнат сериозни етични, инженерни или фактически казуси", предупреждават швейцарските специалисти.
Източник: EPFL
Ключови думи: EPFL робот роботизиран хващач хващач робот за бране на домати роботизирано бране ChatGPT изкуствен интелект голям езиков модел
Област: Роботика
Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
Спесима уверено върви по пътя на иновациите вече 35 години
Коботите Auctech – акцент от Robotics Strategy Forum 2024, революционизират бизнеса и на Christian Dior
Изследователски достижения в роботиката, разширената реалност и изкуствения интелект в демо зоната на ITF 2024
Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
20.09.2024 | Новостите при индустриалните роботи и дроновете ще са акцент в програмата на Inter Expo Center от 1 до 4 октомври
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
20.09.2024 | Новостите при индустриалните роботи и дроновете ще са акцент в програмата на Inter Expo Center от 1 до 4 октомври
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.