ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.09.2023 | Впечатляващи демонстрации на футуристични роботизирани модели на първия у нас Industrial Tech Forum – Sofia 2023
29.09.2023 | Авангардни роботи и технологии за отглеждане на насекоми демонстрираха в базата на Nasekomo
28.09.2023 | Дигиталните тенденции на пазара на роботи ще откроят от АББ България на Industrial Tech Forum
27.09.2023 | Иновации в отглеждането на насекоми по проекта CoRoSect представят в демоцентъра на Nasekomo
21.09.2023 | Роботът за почистване на соларни панели на RoboClub.bg е големият победител във втория сезон на PARA Robotics Incubator
На 8 юли т. г. в многофункционалната спортна зала "Колодрум" в Пловдив се състоя премиерното издание в България на световния фестивал за лего роботика FIRST LEGO League, който се провежда в 110 държави по цялото земно кълбо и е дал платформа за изява на милиони участници.
Събитието, организирано от Фондация "Пловдив 2019" в партньорство с Център за творческо обучение, развойното звено на SAP в страната, Фондация "Работилница за граждански инициативи" (ФРГИ), Професионалната асоциация за роботика, автоматизация и иновации (PARAi) и образователния портал "Уча в Пловдив", предизвика силен интерес сред младите любители на роботиката и у нас.
Форумът беше на тема "Суперсили" и даде възможност на младежите да представят различни научноизследователски проекти с фокус върху технологиите в сферата на възобновяемите и конвенционалните енергийни източници.
Част от програмата на фестивала бяха още презентации на високотехнологични компании, зрелищни демонстрации на роботи, както и работилници на различна тематика за деца и възрастни. В тях участници и посетители получаваха мисии и предизвикателства, за които трябваше да открият и тестват алтернативни решения в екип и за определено време. Част от атракциите по време на събитието беше и цял град, сглобен от лего блокчета.
"Ключова цел на формата FIRST LEGO League e насърчаване на любопитството и интереса на децата и младежите към роботиката и ефективното прилагане на знанията и уменията, придобити по време на работата им с роботите, в реалния живот. В допълнение фестивалът се стреми да привлече родителите като важен фактор за развитието на техните деца. Не на последно място, организирането на форума цели да постави България на картата на глобалната общност FIRST LEGO League", коментират организаторите.
В събитието се включи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който обяви, че към момента повече от 3600 ученици в страната изучават роботика и програмиране в 258 специализирани групи към училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие с допълнително финансиране от МОН. По думите му най-активни са децата в София, Пловдив, Варна и Бургас, но интерес има от всички области на страната.
Понастоящем у нас функционират и над 50 клуба по роботика на училищно и университетско ниво, които развиват дейност като самостоятелни академии – както в големите градове, така и в по-малките населени места, като Разград, Кричим и Чирпан, информира още министърът.
"Подобни инициативи като днешната показват, че с правилен подход обучението може да разпалва интереса и въображението на децата, а това умножава резултатите, които постигат”, допълни проф. Цоков. Той изказа мнение, че тази цел трябва да бъде заложена и в изграждането на STEM центровете в страната, каквито ще има в над 2200 училища благодарение на финансирането от Плана за възстановяване и устойчивост.
Щатската организация с нестопанска цел в сферата на науката и технологиите FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) започва партньорството си с LEGO, като пионер в практическото обучение и роботиката, през 1998 г. В резултат се появява и концепцията за FIRST LEGO League – глобален фестивал на роботиката, който обединява екипните инициативи във фокуса на FIRST с доказания софтуер за програмиране и познатите на всички ни блокчета и елементи за конструиране на LEGO.
Източник: ФРГИ, МОН
Ключови думи: FIRST LEGO League FIRST LEGO роботика състезателна роботика фестивал лего роботика PARAi МОН ФРГИ
Област: Роботика
Впечатляващи демонстрации на футуристични роботизирани модели на първия у нас Industrial Tech Forum – Sofia 2023
Дигиталните тенденции на пазара на роботи ще откроят от АББ България на Industrial Tech Forum
Иновации в отглеждането на насекоми по проекта CoRoSect представят в демоцентъра на Nasekomo
Роботът за почистване на соларни панели на RoboClub.bg е големият победител във втория сезон на PARA Robotics Incubator
Robotics Strategy Forum 2023 очерта предизвикателствата и възможностите пред България по пътя към дигиталното бъдеще
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
07.09.2023 | Kолаборативните приложения в производството на батерии и електроника – тема на уебинар по проекта VOJEXT
01.09.2023 | Специална демонстрационна зона за коботи ще можем да видим на ЕМО Hannover тази година
01.09.2023 | Новости при дроновете за мирни цели ще бъдат сред акцентите на МТП Пловдив 2023
23.08.2023 | Robotics Strategy Forum 2023 с богата експо зона и в изцяло физически формат
28.07.2023 | Как се развива България в дигиталната ера ще разгледа петото издание на Robotics Strategy Forum
07.09.2023 | Kолаборативните приложения в производството на батерии и електроника – тема на уебинар по проекта VOJEXT
01.09.2023 | Специална демонстрационна зона за коботи ще можем да видим на ЕМО Hannover тази година
01.09.2023 | Новости при дроновете за мирни цели ще бъдат сред акцентите на МТП Пловдив 2023
23.08.2023 | Robotics Strategy Forum 2023 с богата експо зона и в изцяло физически формат
28.07.2023 | Как се развива България в дигиталната ера ще разгледа петото издание на Robotics Strategy Forum
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.