ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.09.2023 | Впечатляващи демонстрации на футуристични роботизирани модели на първия у нас Industrial Tech Forum – Sofia 2023
29.09.2023 | Авангардни роботи и технологии за отглеждане на насекоми демонстрираха в базата на Nasekomo
28.09.2023 | Дигиталните тенденции на пазара на роботи ще откроят от АББ България на Industrial Tech Forum
27.09.2023 | Иновации в отглеждането на насекоми по проекта CoRoSect представят в демоцентъра на Nasekomo
21.09.2023 | Роботът за почистване на соларни панели на RoboClub.bg е големият победител във втория сезон на PARA Robotics Incubator
Човешката ръка е оптималният инструмент за захващане и манипулиране – сръчен, прецизен, силен и същевременно деликатен, способен както да повдига големи тежести, така и да разгръща внимателно страниците на книга.
Дизайнерите на хващачи за роботи непрестанно се стремят да се доближат до тази гъвкавост, но непрекъснато срещат ограничения, опитвайки се да комбинират различни приложения в едно и също устройство. На всички тях им е ясно, че създаването на абсолютно универсален захващащ модул, който едновременно е мощен, но с фини движения, издръжлив, но безупречно точен, с голяма товароносимост, но нежен към крехките обекти, е почти невъзможно.
Екип от инженери и изследователи от Държавния университет в Северна Каролина е разработил иновативен мултифункционален хващач, достатъчно деликатен, за да захване… капка вода и същевременно достатъчно силен, за да повдигне близо 6 килограма и половина! Устройството е и изключително сръчно – може да сгъне дреха, както и прецизно дотолкова, че да захване микрофилми с 20 пъти по-малка дебелина от човешки косъм.
Потенциалните му приложения? В индустрията и производството, безспорно, например в хранително-вкусовата, фармацевтичната промишленост или електрониката.
В модула е интегрирана и новаторска технология, която позволява да бъде управляван посредством електрическите сигнали, произвеждани от мускулите на предмишницата, което създава широки възможности за бъдещото му използване в сферата на ортопедията и протетиката.
Системата е успешно тествана при изпълнението на традиционно сложни за роботизираните протези фини действия, като закопчаване на цип, повдигане на монета, разгръщане на страници на книга или откъсване на гроздови зърна от чепка.
Способна е адаптивно и гъвкаво да захваща не само мъртво тегло, но и кубчета лед, фини мехурчета, вискозни флуиди като кетчуп, сурови яйчени жълтъци, зрънца рибен хайвер и цели хлъзгави риби, таблетки и други лекарства, микрокомпоненти и какво ли още не, горди са създателите й.
"Неимоверно трудно е да проектираш и конструираш един единствен мек хващач, който е способен да манипулира еднакво добре с фини и тежки обекти. Обикновено се налагат компромиси или с издръжливостта, или с прецизността и деликатността. Нашият дизайн постига изумителен баланс между тези характеристики", разказват от екипа.
Като основа за проекта си инженерите използват по-ранно поколение от гъвкави хващачи, базирани на японската хартиена арт техника кигирами, която включва едновременно рязане и прегъване на тънки двуизмерни пластове материал за получаване на сложни 3D форми.
Новата разработка черпи вдъхновение от това изкуство, но се отличава със значително подобрена конструкция и траектория на захващане. Оптималната комбинация от сила и деликатност се постига посредством иновативна концепция за разпределение на силата по цялата структура на хващача.
"Силата на роботизираните захващащи модули обикновено се измерва чрез съотношението между собственото тегло и товароносимостта. Нашият киригами хващач тежи по-малко от половин грам (0,4 г), а е способен безпроблемно да повдигне до 6,4 кг. При него коефициентът на съотношение е близо 16 000 – 2,5 пъти повече от досегашния официален рекорд (6400)", разкриват американските инженери.
Едно от атрактивните предимства на новата технология е, че ключовите й характеристики се дължат основно на структурния и дизайн, а не на използвания за изработката на хващача материал. Според изследователите това означава на практика, че такива модули могат да бъдат произвеждани с изключително малки разходи и висока екосъобразност от биоразградими материали, например здрави листа на растения.
Подходящи за такива системи биха били приложения, в които хващачите се използват в ограничени по времетраене периоди, например за манипулиране с хранителни продукти или биомедицински материали. Киригами модулът е демонстрирал отлична ефективност и при боравенето с опасни медицински отпадъци, например използвани игли за спринцовки, разказват още създателите му.
Ключови думи: Киригами хващач робот манипулиране захващане захващащ модул ХВП фармацевтична индустрия електроника
Област: Роботика
Впечатляващи демонстрации на футуристични роботизирани модели на първия у нас Industrial Tech Forum – Sofia 2023
Авангардни роботи и технологии за отглеждане на насекоми демонстрираха в базата на Nasekomo
Дигиталните тенденции на пазара на роботи ще откроят от АББ България на Industrial Tech Forum
Konica Minolta и Universal Robots Ви канят на вълнуваща разходка във фабриката на бъдещето и Индустрия 5.0
Иновации в отглеждането на насекоми по проекта CoRoSect представят в демоцентъра на Nasekomo
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
18.08.2023 | Ще намерят ли хуманоидните роботи своето място в производството?
18.08.2023 | Първото издание на наградите Robotics & Automation Awards все още набира кандидати
18.08.2023 | ABB добави два нови модела към фамилията си коботи GoFa
11.08.2023 | ABB надгради функционалността на автономните си мобилни роботи с визуална SLAM технология
04.08.2023 | ABB разшири портфолиото си за логистиката с иновативно решение с изкуствен интелект
18.08.2023 | Ще намерят ли хуманоидните роботи своето място в производството?
18.08.2023 | Първото издание на наградите Robotics & Automation Awards все още набира кандидати
18.08.2023 | ABB добави два нови модела към фамилията си коботи GoFa
11.08.2023 | ABB надгради функционалността на автономните си мобилни роботи с визуална SLAM технология
04.08.2023 | ABB разшири портфолиото си за логистиката с иновативно решение с изкуствен интелект
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.