ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
ABB Robotics разширява функционалните възможности на гамата си автономни мобилни роботи (AMR) с добавянето на визуална SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) технология за едновременно локализиране и картографиране, която им позволява да вземат интелигентни решения във връзка с навигацията на база информация за околната среда.
Това съобщиха специално за Robotics-Bulgaria.com от българското бизнес направление "Роботика и дискретна автоматизация" на компанията.
Технологията комбинира 3D машинно зрение с изкуствен интелект, а в резултат мобилните роботи постигат по-бързо, гъвкаво и ефективно изпълнение на рискови, повторяеми и уморителни за човека задачи в производството и дистрибуцията, допълват от компанията.
SLAM платформите за триизмерно зрение осигуряват съществени предимства в сравнение с други методи за навигация на AMR системите, включително магнитни ленти, QR кодове и традиционните 2D SLAM технологии, които изискват допълнителна инфраструктура, за да функционират.
"С въвеждането на визуалната SLAM технология помагаме на предприятията радикално да оптимизират операциите си, като подобрят скоростта, гъвкавостта и производителността и същевременно освободят значителен човешки ресурс, който да се заеме с по-стратегически и удовлетворяващи задачи. Разполагайки с повече автономност и ново ниво на интелигентност, AMR системите могат да работят по-безопасно в динамичните и споделени с хора работни среди", коментира президентът на ABB Robotics Марк Сегура.
Посредством камери с визуална SLAM технология автономните роботи триизмерно картографират в реално време заобикалящото ги пространство. Платформата за машинно зрение може да разграничава статични елементи на средата, като подове, тавани и стени, от подвижни обекти, като хора и превозни средства, които изменят пространствената си позиция. Камерите регистрират определени характеристики, които са естествени за средата, което им позволява динамично да се адаптират към нея и да определят най-ефективната и безопасна траектория до крайната си дестинация.
За разлика от 2D SLAM системите, новата платформа с триизмерно зрение гарантира прецизно позициониране с точност до 3 мм и не се нуждае от допълнителни референтни приспособления, като рефлектори или маркери, което спомага за икономия на място и средства в халетата и складовете.
"Елиминирайки необходимостта да изменяме средата, да прекъсваме технологичните процеси или да добавяме инфраструктурни елементи, визуалната SLAM технология ни помага да съкратим времето за въвеждане в експлоатация с до 20% в сравнение с предишното поколение решения в сегмента.
Така новите мобилни роботи могат много по-бързо да бъдат интегрирани в съществуващите флотилии, а те – да бъдат функционално надграждани и в отдалечен режим. Технологията има и друго предимство във връзка със сигурността на информацията. Тя обработва само сурови данни, без да съхранява изображения в паметта на робота или на сървър", подчертават от ABB Robotics.
От компанията разработват визуалната SLAM платформа за автономните си мобилни системи в партньорство с доставчика на решения за триизмерно зрение и изкуствен интелект Sevensense Robotics. Технологията е интегрирана в последното поколение AMR системи на ABB - AMR T702V и AMR P604V, което излиза на пазара през втората половина на настоящата година. Предстои до 2025 г. да дебютират още продуктови серии с визуална SLAM навигация.
Решението вече се използва в различни проекти от клиенти на ABB в автомобилната индустрия и търговията, които имат възможност да заместят конвенционалните си производствени линии с интелигентни модулни клетки, обслужвани от автономни мобилни роботи, информира производителят.
Още за технологията ще научите от видеото тук:
Източник: ABB
Ключови думи: ABB АББ България автономни роботи мобилни роботи SLAM 3D зрение машинно зрение изкуствен интелект
Област: Роботика
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
Възможност за участие в национален щанд на изложението за роботика, изкуствен интелект и ИКТ GITEX Europe
Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
В обувките на робокриминалиста: истински детективи
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.