ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.12.2023 | Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
01.12.2023 | КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
01.12.2023 | Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
01.12.2023 | Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
24.11.2023 | Големият логистичен проблем на Япония през 2024 г. – роботите ли са ключът към разрешаването му
Европейската комисия обяви нов набор от покани за проектни предложения по линия на програма "Хоризонт Европа" за периода 2023-2024 г. в областта на цифровите технологии, промишлеността и космическото пространство на обща стойност от над 290 млн. евро.
С 206 млн. евро ще бъдат финансирани научни изследвания и проекти в сферата на високите технологии, предназначени да повишат дигиталната конкурентоспособност на Европа и в синхрон с целите на Европейския зелен пакт.
76 милиона от тях са заделени за научноизследователски разработки в области като роботика, изкуствен интелект и данни, които да подобрят възможностите на роботите да изпълняват повторяеми задачи в ежедневна или работна среда и да позволят по-широкото им интегриране в индустрията и обществото.
Част от поканите в това направление предвиждат използването на изкуствен интелект и данни за ускоряване и улесняване на разработването на софтуер с висока степен на сигурност и приложимост на различни устройства и системи.
Безвъзмездни средства ще се отпускат и за концепции, насочени към използването на основани на фотоника технологии за подобряване на качеството на комуникационните мрежи, както и за създаването на "фабрика за иновации в областта на фотониката". Нейната цел е да спомогне за по-широкото прилагане на решения в сегмента в европейския промишлен сектор.
60 от предвидените 206 милиона евро в това направление ще бъдат инвестирани в изследвания в сферата на изкуствения интелект и базираните на данни решения в подкрепа на целите на Европейския зелен пакт. Потенциални разработки в тази категория са роботизирани системи и AI платформи за оптимизиране на използването на енергията и ресурсите в производствените вериги за създаване на стойност.
Останалите 70 милиона евро ще бъдат разпределени за разработването на услуги за т. нар. "cloud-to-edge" сървъри (от облачна към периферна изчислителна архитектура). Целта на това перо от средствата е да се създаде напълно отворена европейска инфраструктура за изчисления от този тип. Ще се подпомагат и пазарната реализация на проекти, посветени на интегрирането на 2D материали в полупроводникови системи, както и напредъкът при квантовите сензорни технологии.
От ЕК съобщават, че като част от дейностите във връзка с новото финансиране по програма "Хоризонт" ще бъдат учредени и годишни европейски награди за доставчици на софтуер и хардуер с отворен код.
Значителен бюджет в размер на 85 млн. евро до края на следващата година е предназначен за стимулиране на научни изследвания в сферата на данните и компютърните технологии, които да катализират иновационните процеси в сферата на изкуствения интелект, допълват от ЕК.
Една от поканите поставя фокус върху иновации при основаните на ИИ операции с данни, позволяващи разработването на т. нар. "bias-free" AI базирани системи и услуги – без предубеждения.
Средства в това направление ще бъдат насочени и към реализацията на широкощабни пилотни проекти в сегмента на IIoT платформите, както и на авангардните изчислителни технологии от следващо поколение и приложенията им в различни ключови отрасли.
Повече информация относно възможностите за кандидатстване за безвъзмездни средства по линия на новообявения бюджет в общ размер на над 290 млн. евро ще намерите тук.
Източник: ЕК; снимки: Dreamstime
Ключови думи: EK Хоризонт роботика изкуствен интелект ИИ AI IIoT данни
Област: Роботика
Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
INSAIT ще си сътрудничи в областта на изкуствения интелект и роботиката с най-големия японски изследователски институт
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
03.11.2023 | Konica Minolta и Universal Robots демонстрираха иновативни технологии за фабриките на бъдещето
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
13.10.2023 | Азия категорично доминира в сектора на индустриалната роботика през 2022 г.
06.10.2023 | Съоснованата от българин компания Mujin набра 85 млн. долара за ускоряване на интелигентната роботизация
24.11.2023 | Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
03.11.2023 | Konica Minolta и Universal Robots демонстрираха иновативни технологии за фабриките на бъдещето
20.10.2023 | Почти двоен ръст в глобалните продажби на сервизни роботи заради дефицита на кадри
13.10.2023 | Азия категорично доминира в сектора на индустриалната роботика през 2022 г.
06.10.2023 | Съоснованата от българин компания Mujin набра 85 млн. долара за ускоряване на интелигентната роботизация
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.