ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
5G комуникациите и облачните услуги набират скорост в множество сфери с все по-масовото разпространение на дигитализацията и Industry 4.0 технологиите. Не можем да не се запитаме как тези иновации ще трансформират промишленото производство и в частност – работата на индустриалните роботи.
Водени от същия въпрос, изследователи от Инженерния факултет на Университета в Оукланд, Нова Зеландия, споделят резултатите от шестмесечно свое проучване, което цели да анализира потенциала на комуникационните технологии от пето поколение и облачните изчисления и платформи в сферата на индустриалната роботика.
В рамките на изследването академичният екип си партнира с местния телекомуникационен оператор и доставчик на дигитални услуги Spark, а изводите в обобщение звучат така: приложенията в сегмента на промишлената роботика могат безпроблемно да бъдат преместени в облака и поддържани чрез 5G свързаност.
"Както вече е възможно да видим хирург в един град да оперира дистанционно пациент в съвсем друго населено място чрез телеуправляема роботизирана система, така в близко бъдеще вероятно ще бъде все по-честа гледката на цели армии от промишлени роботи в различни производства, управлявани отдалечено и в реално време чрез тези технологии", категоричен е ръководителят на екипа д-р Юкиан Лу.
Проучването е проведено в Лабораторията за Industry 4.0 технологии и интелигентни производствени системи, която е част от структурата на факултета. Инженерите се ангажират не само с теоретични проучвателни дейности, но и с тестване на практика на възможностите и предизвикателствата при управлението на индустриални роботи в облачна среда през 5G мрежа.
В първата фаза на изпитването изследователите използват специално конструиран в лабораторията робот и облачна платформа за управлението му посредством 5G комуникация.
Сред задачите им е да измерят времезакъсненията (или така наречения лаг) и да оценят надеждността и непрекъсваемостта на връзката. За целта инженерите прилагат различни настройки, покриващи изискванията както на приложения за частно, така и за обществено ползване на 5G мрежата. Друг тест включва изпращането на пакети от данни чрез системата между Оукланд, Сидни, Лондон, Сингапур и щата Орегон в САЩ.
"След приключването на първия етап от тестовете открихме, че ключът към постигането на оптимална скорост и надеждност на трафика е интегрирането на базирани на изкуствен интелект алгоритми в процеса. Те могат отлично да компенсират всякакви проблеми по време на преноса на данни", допълват от екипа.
От телекомуникационната компания Spark, която също много активно се ангажира с проучването, споделят, че 5G технологиите имат потенциал да се превърнат в основен двигател на дигиталната трансформация на бизнеса в редица сфери.
Рене Матепарай, директор "Мрежи и операции" в Spark, разкрива, че съвместната работа на екипа й с изследователите от Университета в Оукланд е спомогнала за концептуализацията и реализацията на множество интересни приложения на иновативни телекомуникационни технологии, като IoT, машинното самообучение, 5G и др., в техническата сфера, например в селското стопанство или пристанищната дейност.
"Съвместните ни проекти доказват, че конвергенцията между роботиката, автоматизацията, изкуствения интелект, облачните изчисления и телекомуникациите може значително да допринесе за разработването на иновативни технологични решения на реални проблеми и да направи бъдещето ни по-свързано", разказва още Рене Матепарай.
Един от общите проекти на компанията и инженерния екип е посветен на възможностите при комбинирането на т. нар. MEC (Multi-Access Edge Compute) периферни изчисления с множествен достъп, основна 5G мрежа и други частни комуникационни мрежови архитектури.
Резултатите от тестовете показват, че е изпълним и дори надежден сценарий, в който облачна инфраструктура се разполага локално в дадено предприятие с цел управление на роботи и други средства за автоматизация през специално конфигурирана мрежа.
Така преносът на данни е на по-кратки разстояния, наблюдават се много по-ниска латентност и по-редки прекъсвания, трафикът е по-малко натоварен, а всичко това значително подобрява и потребителското преживяване, обобщават изследователите.
В резултат телеуправляваните роботи и системи са много по-отзивчиви на операторските команди и изпълняват много по-адекватно, безпроблемно и прецизно зададените им програми и задачи.
Ключови думи: 5G облачни изчисления облачни технологии телекомуникации индустриални роботи промишлени роботи Spark
Област: Роботика
Иновации за бъдещето на хранително-вкусовата промишленост от Сан Макс Трейд
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
Мисията ни е да направим роботизацията достъпна и ефективна за всеки бизнес, независимо от неговия мащаб
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
15.01.2025 | Необходим ли е четвърти закон на роботиката в контекста на изкуствения интелект?
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.