ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.08.2024 | Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
28.08.2024 | Конкурс за млади инженерни таланти и рали с роботи ще се проведат в рамките на RSF 2024
23.08.2024 | Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
16.08.2024 | Amazon Robotics откри модерен логистичен център в Европа с инвестиция от близо 560 млн. евро
На разположение на дигиталните фабрики от бъдещето вече е първата в света технология с изкуствен интелект (ИИ), специално създадена за нуждите на индустриалните роботи в производството и доведена до фаза на практическо внедряване. Иновативната AI платформа за управление на работата на роботизираните системи е дело на научноизследователски екип от Департамента за ИИ системи към Корейския институт за машини и материали (KIMM).
Решението може да бъде използвано широко например в автомобилостроенето за автоматизирано производство на части за превозни средства, както и в монтажа и асемблирането на машинни възли и различни други промишлени изделия. Създателите на иновацията са убедени, че тя ще допринесе значително за оптимизиране на производствените процеси в цеховете и заводите през идните години.
AI базираната технология вече пилотно се внедрява в линиите на местни производители на електронни компоненти, а южнокорейският екип планира плавно да разшири по тип и обем обхвата на приложенията, в които интегрира платформата.
Разработената от инженерите в KIMM иновация се основава на голям езиков модел и виртуална среда за конфигуриране. Системата е способна адекватно да разбира командите на оператора и автоматично да генерира съответните програми за изпълнението им чрез комбинация от необходимите движения и операции.
С помощта на платформата с изкуствен интелект чрез текстово или гласово въвеждане могат да бъдат създавани разнообразни последователности от дейности и задачи, а приложенията могат да бъдат оптимизирани посредством предварително проучване на реалните работни условия и параметри във виртуална среда. В допълнение решението спомага за минимизиране на времето за изпълнение и движение на робота, като се грижи и за автоматичната детекция на различни обекти и предотвратяването на сблъсъци и инциденти.
"Доскоро внедряването на роботизирана система за извършване на различни операции в производството изискваше модифициране на работната среда, така че роботът да се впише по-най-добрия начин в нея. Това обаче водеше със себе си значителни ограничения.
Нещо повече – една цялостна платформа за програмиране и управление на роботи в индустрията чрез изкуствен интелект е необходимо да включва в себе си всички аспекти на работните процеси и следователно – огромен брой технологии за координиране на разпознавателните функции и движенията, наред със специфичните за конкретната задача възможности.
Досега подобна цялостна разработка не съществуваше, а повечето достижения в сегмента не стигаха от изпитвателните лаборатории до физическите производствени станции", коментират инженерите от южнокорейския институт.
Комбинирането на големите езикови модели с роботиката обаче разкрива множество нови хоризонти пред програмирането на системи за производствени приложения. Новосъздадената AI технология позволява специфициране на изпълнението на конкретна задача с минимално участие на оператор. Благодарение на предварителното виртуално симулиране на приложението роботът може да бъде лесно и бързо внедрен в дадена линия практически без необходимост от модифициране на станцията и то без компромис с функционалността и ефективността му при изпълнението на съответната задача.
В хода на реалните производствени тестове платформата се обучава и за адекватни реакции при различни ситуации, които биха могли да възникнат. "Това е първата в света технология с изкуствен интелект, специализирана за програмиране на роботизирани операции, която достигна до реалното производство.
Вече я тестваме и за управление на процеси в сегмента на електромобилността, където може да се използва за изработка на компоненти за електрически превозни средства, а приложните и области тепърва ще се разширяват", обобщава ръководителят на екипа от корейския институт Чанг-хюн Ким.
Ключови думи: Роботи производство изкуствен интелект програмиране виртуална симулация KIMM
Област: Роботика
Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
Автоматизирано обслужване на металообработващи центри и почистване на детайли с роботите Motoman на Yaskawa
Конкурс за млади инженерни таланти и рали с роботи ще се проведат в рамките на RSF 2024
Ехнатон кани на безплатен уебинар за приложенията на сервозадвижванията в индустриалната роботика
Ocado Technology разширява екипа и присъствието си в София с център за върхови постижения
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
09.08.2024 | Разградско предприятие роботизира заваръчните си операции с финансиране по НПВУ
20.06.2024 | Факт са първите инвестиции на иновационния фонд на НАТО в роботика, изкуствен интелект и дълбоки технологии
31.05.2024 | ABB роботизира складовите и логистичните дейности в италианския си завод за измервателна апаратура
16.05.2024 | С талант и амбиция в кухнята на Robotics-Bulgaria влиза слънчевата Щилиана Кирова
26.04.2024 | Nidec откри втори развоен център в България с фокус върху роботиката, дроновете и електрификацията
09.08.2024 | Разградско предприятие роботизира заваръчните си операции с финансиране по НПВУ
20.06.2024 | Факт са първите инвестиции на иновационния фонд на НАТО в роботика, изкуствен интелект и дълбоки технологии
31.05.2024 | ABB роботизира складовите и логистичните дейности в италианския си завод за измервателна апаратура
16.05.2024 | С талант и амбиция в кухнята на Robotics-Bulgaria влиза слънчевата Щилиана Кирова
26.04.2024 | Nidec откри втори развоен център в България с фокус върху роботиката, дроновете и електрификацията
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.