ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
На разположение на дигиталните фабрики от бъдещето вече е първата в света технология с изкуствен интелект (ИИ), специално създадена за нуждите на индустриалните роботи в производството и доведена до фаза на практическо внедряване. Иновативната AI платформа за управление на работата на роботизираните системи е дело на научноизследователски екип от Департамента за ИИ системи към Корейския институт за машини и материали (KIMM).
Решението може да бъде използвано широко например в автомобилостроенето за автоматизирано производство на части за превозни средства, както и в монтажа и асемблирането на машинни възли и различни други промишлени изделия. Създателите на иновацията са убедени, че тя ще допринесе значително за оптимизиране на производствените процеси в цеховете и заводите през идните години.
AI базираната технология вече пилотно се внедрява в линиите на местни производители на електронни компоненти, а южнокорейският екип планира плавно да разшири по тип и обем обхвата на приложенията, в които интегрира платформата.
Разработената от инженерите в KIMM иновация се основава на голям езиков модел и виртуална среда за конфигуриране. Системата е способна адекватно да разбира командите на оператора и автоматично да генерира съответните програми за изпълнението им чрез комбинация от необходимите движения и операции.
С помощта на платформата с изкуствен интелект чрез текстово или гласово въвеждане могат да бъдат създавани разнообразни последователности от дейности и задачи, а приложенията могат да бъдат оптимизирани посредством предварително проучване на реалните работни условия и параметри във виртуална среда. В допълнение решението спомага за минимизиране на времето за изпълнение и движение на робота, като се грижи и за автоматичната детекция на различни обекти и предотвратяването на сблъсъци и инциденти.
"Доскоро внедряването на роботизирана система за извършване на различни операции в производството изискваше модифициране на работната среда, така че роботът да се впише по-най-добрия начин в нея. Това обаче водеше със себе си значителни ограничения.
Нещо повече – една цялостна платформа за програмиране и управление на роботи в индустрията чрез изкуствен интелект е необходимо да включва в себе си всички аспекти на работните процеси и следователно – огромен брой технологии за координиране на разпознавателните функции и движенията, наред със специфичните за конкретната задача възможности.
Досега подобна цялостна разработка не съществуваше, а повечето достижения в сегмента не стигаха от изпитвателните лаборатории до физическите производствени станции", коментират инженерите от южнокорейския институт.
Комбинирането на големите езикови модели с роботиката обаче разкрива множество нови хоризонти пред програмирането на системи за производствени приложения. Новосъздадената AI технология позволява специфициране на изпълнението на конкретна задача с минимално участие на оператор. Благодарение на предварителното виртуално симулиране на приложението роботът може да бъде лесно и бързо внедрен в дадена линия практически без необходимост от модифициране на станцията и то без компромис с функционалността и ефективността му при изпълнението на съответната задача.
В хода на реалните производствени тестове платформата се обучава и за адекватни реакции при различни ситуации, които биха могли да възникнат. "Това е първата в света технология с изкуствен интелект, специализирана за програмиране на роботизирани операции, която достигна до реалното производство.
Вече я тестваме и за управление на процеси в сегмента на електромобилността, където може да се използва за изработка на компоненти за електрически превозни средства, а приложните и области тепърва ще се разширяват", обобщава ръководителят на екипа от корейския институт Чанг-хюн Ким.
Ключови думи: Роботи производство изкуствен интелект програмиране виртуална симулация KIMM
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.