ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
Какви умения ще бъдат необходими на хората в производствения сектор в следващите 10 години, за да са достатъчно квалифицирани за работа във все по-дигитализираните и роботизирани фабрики?
В отговор на този въпрос от Международната федерация по роботика (IFR) през февруари публикуваха доклада "Уменията на следващото поколение: Как роботите създават работни места и помагат в борбата с дефицита на кадри".
"Докато светът е изправен пред нарастващ недостиг на персонал, роботиката излиза на все по-преден план като възможно решение. Инсталациите на индустриални роботи по цял свят достигат нов рекорд за всички времена с близо 4 млн. единици в експлоатация", коментират от браншовата организация.
Автоматизацията води до създаването на нови роли в производството и индустрията – това е един от ключовите изводи от последното проучване на IFR по въпроса. Повечето предприятия в наши дни изпитват затруднения да намерят кадри с нужните специализирани умения за конкретния сектор или приложение, отбелязват от Федерацията.
Прогнозите й, базирани на най-актуалните статистики в международен план, гласят, че ситуацията с липсата на квалифицирана работна ръка предстои тепърва да се влошава. Пример за тази тенденция е САЩ, където кризата на пазара на труда (според изследване на The Manufacturing Institute и Deloitte) се очаква да доведе до над 2 милиона незаети работни места до 2030 г.
Нов доклад на Световния икономически форум (СИФ) сочи, че автоматизацията посредством роботи може да помогне за запълване на липсите на кадри в редица сектори и производства, както и за оптимално използване и преразпределяне на наличната, но недостатъчна работна сила.
Роботизацията провокира една и без това необходима трансформация в начина на извършване на множество дейности в индустрията, отбелязват от СИФ, като допълват, че преходът към автоматизацията няма как да се случи без повишаване на уменията и преквалификация на работниците.
Широко разпространена според IFR заблуда е, че роботите ще заменят хората на производствените линии. Проучванията показват, че машините всъщност ще променят и адаптират съществуващите професии и роли, като ги оптимизират. В допълнение се очаква роботизацията да създаде множество нови и интересни и за младите хора позиции.
За да се подготви индустрията за бъдещето, ще са необходими умения от ново поколение, в чието осигуряване е нужно да се включат всички заинтересовани страни – държавите, бизнесът, институциите, академичният и образователният сектор, допълват от Федерацията.
Четирите основни роли на хората в производството – оператори, техници, инженери и производствени мениджъри, предстои коренно да се трансформират през следващото десетилетие вследствие на все по-широката роботизация в глобален мащаб, отбелязват от IFR.
Производствените оператори – повече от половината от тях ще работят с роботи до средата на трийсетте години на века, а в редица сценарии по един оператор ще обслужва множество роботизирани станции или клетки. Сред основните им задачи ще бъдат програмиране на опростени приложения, мониторинг на работатата и състоянието на роботите, работа в колаборативен режим с кобот или роботизиран инструмент и т. н.;
Техниците – до голяма степен ще разчитат на генерирани от машините данни и на софтуерни платформи с аналитични модули в оценката на това коя система изпитва потребност от поддръжка или ремонт. Те ще се нуждаят от множество нови умения за работа с дигитализирани платформи и цифрови уреди и инструменти;
Инженерите – все по-често ще управляват свързани процеси и производствени екосистеми вместо отделни машини и станции. На тях ще им е нужна все по-широка експертиза в сферата на електрониката, софтуера, цифровите интерфейси и комуникационните протоколи в допълнение към традиционните познания по механика, електротехника и т. н.;
Производствените мениджъри – ще отговарят за много по-голям брой машини и процеси в следващите 10 години отколкото в миналото. Ще са им потребни значително по-обширни технологични познания, както и умения за работа със съвременни ERP, MES и MOM платформи. Сред необходимите умения вероятно ще бъдат и тези за работа в отдалечен режим, дистанционен мониторинг и взаимодействие със служителите и оборудването чрез иновативни технологии за добавена, виртуална и смесена реалност.
Източник: IFR; снимки: Dreamstime
Ключови думи: IFR роботи роботика роботизация автоматизация производство инженери оператори техници мениджъри дефицит на кадри недостиг на работна сила
Област: Роботика
Заваръчният кобот iBOTone на Abicor Binzel – перфектното въведение в автоматизацията
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.