Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Най-зрелите идеи за по-добро бъдеще често осеняват най-младите

17.10.2024   |   Начало»Събитията
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

На Industrial Tech Forum за втора поредна година имахме удоволствието да посрещнем едни от най-младите представители на екосистемата на иновациите и високите технологии у нас – учениците от Клуба по роботика към Американския колеж в София (ACS).

 

Част от разработките на младите изобретатели включват вече популярното куче робот за борба с горските пожари SHARO, дронът робопчела "Pchelichka" с мисия в дългосрочен план да спаси планетата, а дори и роботизирана фризби изстрелвачка с впечатляващ вид, която вече е покорила и световната сцена на роботиката.

 

Активната дейност на клуба, глобалната значимост на темите, които вълнуват бъдещите инженери, и дълбоките социални ползи, заложени в редица от проектите, са доказателство за това, че в света на технологиите най-зрелите идеи за по-добро бъдеще често все по-често осеняват тойнейджърите, чието въображение и креативност не робуват на предразсъдъците и ограниченията от света на възрастните.

 

 

Екипът на ACS отново изпълни демо зоната с движение и емоции

 

На форума за технологични иновации, организиран от TLL Media, взе участие екип от ACS в състав Калоян Димитров, Георги Стойчев, Анна-Мария Александрова, Ян Йорданов и Октавиан Вацов, с ръководител и ментор г-жа Веселина Тепешанова.

 

Пред екипа ни Калоян Димитров, президент на клуба, сподели повече за актуалните проекти, които бъдещите инженери разработват екипно, както и за участията на отбора на колежа в най-голямото международно състезание по роботика за ученици FIRST, в което с всяка изминала година, като единствен представител на България, жъне все по-големи успехи.

 

"Ние се занимаваме с всичко, свързано с технологии, електроника, механика и всичко, което влиза в обхвата на роботиката на гимназиално ниво. Тук показваме някои от нашите проекти, разработени през последните няколко години, в които сме активни. Имаме проекти, направени от един-двама човека, като дрона и роботизираното куче, както и робот, който правим отборно, близо 15-20 човека", разказа Калоян, който предстои в края на тази учебна година да завърши колежа.

 

Пчелите помощници от бъдещето

 

Пред зрителите в демо зоната на форума той и съучениците му показаха креативните системи на живо и в движение, а сред най-атрактивните демонстрирани проекти беше първият автономен микро дрон, който може да опрашва цветя и растения контактно с помощта на електрически зареден накрайник. Освен селективно контактно опрашване, робопчелата може да извършва и безконтактно опрашване с помощта на изкуствен вятър, който създава с перките си.

 

"Подобният на пчела робот е пико дрон, създаден като възможно решение на глобалното намаляване на броя на пчелите – критичен екологичен проблем с дългосрочни последици. На открито роботизираните пчели биха могли да помагат на истинските, като допълват усилията им по опрашване на културите и така да допринесат за запазване на добивите", научихме от Американския колеж.

 

 

Все по-високо в класациите

 

За интересната фризби изтрелвачка, която "обстрелваше" демо зоната на Industrial Tech Forum през целия ден пред заинтересованите погледни на посетителите, Калоян разкри, че е направена специално за международното състезание FIRST.

 

"Това е може би най-престижното международно състезание по роботика за ученици, което най-често се провежда в Щатите, но има и регионални кръгове тук в Турция, където и ние участваме. Ние сме първият и единствен български отбор, който взема участие на това състезание.

 

Вече две години се включваме и сега тече подготовката за третия сезон, като имаме значителен напредък (в класиранията). Първата година бяхме предпоследни, а тази година слязохме почти двойно в класацията и бяхме 20-и от около 51 отбора. Разбира се, за следващия сезон вече се надяваме да сме на едно от челните места", обобщи Калоян.

 

Чуйте го във видеото:

 

 

 

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: Industrial Tech Forum   ACS   Американски колеж   роботика   състезателна роботика   демонстрации   иновации   ученически проекти  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Събитията
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиВ кухнята на Robotics-BulgariaКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиПазар
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...