ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) взе участие в първата Годишна среща на сдруженията в индустрията, която се проведе по инициатива на TLL Media в рамките на второто издание на водещото професионално събитие за технологични иновации в промишления сектор Industrial Tech Forum 2024.
Кристиян Михайлов, съосновател и член на управителния съвет на PARAi, представи пред аудиторията на форума актуалните акценти в дейността на асоциацията и изведе на преден план визията й за технологичния патриотизъм като приоритет в по-нататъшното развитие на българската индустрия. Той насочи вниманието на гостите към една положителна новина:
"България за втора поредна година е една от 15-те държави в света, която реализира търговски излишък от търговията с индустриални роботи или изнася повече промишлени роботи, отколкото внася", отбеляза експертът, като подчерта, че родната икономика се трансформира и за радост има български компании, включително малки предприятия, които произвеждат доста сложни машини.
Кристиян Михайлов цитира данни от шестото издание на годишния доклад на асоциацията за успехите в сектора на роботиката, автоматизацията и иновациите на национално ниво, като наблегна на факта, че у нас има редица развойни центрове на големи световни компании, в които български екипи разработват иновативни продукти. Като положителна тенденция той посочи желанието на международни бизнеси да откриват големи заводи в българските градове.
"Големият ни проблем е, всъщност, с инженерните кадри. Освен това българското общество не познава технологичната история на България. Имаме много голям проблем и с националното самочувствие. Ние можем да бъдем инженерен хъб, имаме доста положителни примери и смятам, че трябва да заложим малко повече на технологичния патриотизъм", сподели специалистът.
По думите му концепцията се състои в следното: българи, които при всички други условия са могли да отидат в чужбина и да правят това, което правят тук, създават високотехнологични продукти, развиват иновации у нас и ги продават глобално.
Що се отнася до непознаването на технологичната история на страната ни, според сдружението усилията в тази посока трябва да бъдат насочени първо към младите хора. "Трябва да съберем на едно място всички български разработки от миналото, от след Освобождението до наши дни, свързани с технологии, роботи, машини, софтуер", заяви Кристиян Михайлов.
Той отправи апел към професионалната общност да помогне за създаването на виртуален технологичен музей на България, който да е достъпен за всички ученици, за всички наши сънародници, за да се премахне стигмата, че в страната ни нищо не се произвежда. По този начин, според сдружението, може да се дигитализира бъдещето, настоящето и миналото на българската индустрия.
Експертът постави акцент и върху една от успешните обучителни и менторски инициативи на PARAi – инкубатора по роботика. "Екипът от ТУЕС, който прави платка в сферата на електрониката, спечели 5000 лв. Друг екип успяхме да свържем с водеща компания в сферата на електрониката за партньорство. Имаме проекти с ученици, които започнаха стаж в компания от асоциацията", разкри той.
"Гордейте се повече с нещата, които създавате. Крайно време да покажем, че сме високотехнологична нация", обобщи Кристиян Михайлов.
Цялото му участие в Industrial Tech Forum 2024 гледайте във видеото:
Източник: TLL Media
Ключови думи: Industrial Tech Forum PARAi роботика автоматизация иновации технологичен патриотизъм
Област: Роботика
Иновации за бъдещето на хранително-вкусовата промишленост от Сан Макс Трейд
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.