ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
06.12.2024 | Кои са актуалните тенденции и приложения в колаборативната роботика разкрива уебинар от поредицата Automate Preview
06.12.2024 | Всеки десети новоинсталиран робот в глобалната индустрия е колаборативен
06.12.2024 | Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
04.12.2024 | 2000 промишлени робота се трудят у нас
29.11.2024 | Разработиха роботизирана система за обслужване на сателити в орбита
Автор: Щилиана Кирова
Роботизацията продължава да работи не само в посока улесняване на живота на човечеството, но и за опазване на околната среда. Пореден (и при това успешен) пример за това са роботите за автоматизирани доставки.
Според проучване, направено през месец август тази година от екип от Вашингтонския щатски университет (Washington State University), автономните роботи за доставка (automatic delivery robots, ADR) се отличават с по-малък въглероден отпечатък от традиционните средства за разнос на стоки, сравним например с този на велосипеда, което окуражава потребителите все по-широко да използват такъв тип доставчици при поръчка на храна.
Според проучването участниците, които са по-информирани относно въглеродните емисии и опазването на околната среда, е по-вероятно да изберат роботи вместо куриери. Въпреки всичко методът на "зелена доставка" се определя от някои като високорисков избор, главно поради факта, че поръчаната храна би могла да закъснее, да изстине или да се развали по друг начин.
"Голяма част от маркетинговия фокус е върху функционалността и удобството на автономните роботи за доставка, което е наистина важно, но би било от полза да се засили популяризирането и на техните "зелени" аспекти", коментира водещият автор в цитираното изследване Дженифър Хан, докторант в бизнес колежа Карсън към Вашингтонския университет.
Съвместно с Хюн Джеонг Ким и Субин Сео, също изследователи от WSU, Хан провежда онлайн проучване, в което участие взимат над 400 души. Допитването се реализира чрез платформа за събиране на данни на Amazon, наречена MTurk. В рамките на анкетата участникът гледа кратко видео за автономните доставчици и отговаря на въпроси, свързани както с роботите, така и с въглеродните емисии.
Резултатите показват, че системите от този тип са познати на над 50% от участниците в експеримента, тъй като автономните роботи за доставка са все по-популярни в големите градове. И макар идеята за екологичен разнос на поръчки да звучи чудесно, загрижеността за околната среда все пак остава на заден план в отговорите на респондентите.
"Хората, които възприемат роботизираните доставчици като източник на риск, не се интересуват от околната среда и от това дали тези системи помагат или вредят. И обратното – онези, които не се притесняват за поръчките си, всъщност обръщат повече внимание на екологичните аспекти", казва Хан.
Според данни от Statista, цитирани в проучването, по време на Covid пандемията поръчките на храна са се увеличили с над 63%. Това от своя страна носи със себе си и редица негативи, като задръствания и увеличаване на въглеродните емисии, тъй като доставките се изпълняват основно с моторни преводни средства.
За разлика от автомобилите и моторите, автономните роботи за доставка могат да се придвижват по тротоарите, а някои модели дори разчитат на възобновяеми източници на енергия – например слънчева. Според други проучвания в тази област използването на ADR системи може в бъдеще да намали задръстванията с 29% и въглеродните емисии с 16%.
Възползвайки се от иновациите, все повече компании за разнос на храна залагат на роботи куриери, причислявайки тази дейност към т. нар. "last mile" доставки (до крайния клиент). Големи компании като Dominos вече разполагат със собствени флотилии за разнасяне на пици, но по-малките ресторанти също широко използват технологията чрез доставчици на услуги за роботизирани доставки, като Grubhub и Starship Technologies, посочват изследователите.
"ADR системите все повече се харесват на бизнеса в сектора, дори и просто защото помагат да се отговори на нарастващото търсене на услуги в сферата на доставките. Както показва това проучване обаче, възможността по този начин да се ограничат въглеродните емисии може също да се окаже мощен мотиватор за потребителите", обобщават от WSU.
Дали е възможно скоро и по улиците на София да срещнем робот, доставчик на храна, може би е рано да се каже. Остава ни само да чакаме… и да се оглеждаме внимателно.
Материал от поредицата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com"
Още от нея вижте тук.
Инж. Щилиана Кирова е почетен "робошеф" в премиерното издание на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com". Тя е на 24 години и има 24-каратова усмивка.
Родена и израснала е в Пещера, където вече я наричат "Повелителката на роботите" след успешното й участие в националното състезание "Дни на роботиката" '24 в ТУ-София и в нашата специализирана инициатива, посветена на медийните аспекти на роботизираните технологии.
Щилиана е завършила "Мехатроника и информационна техника" във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт на Техническия университет в София, а отскоро вече е и магистър инженер. Освен роботите и мехатронните системи я вълнуват още много сфери и направления, включително изкуство, литература, пътешествия…
В рамките на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com" маг. инж. Кирова се представя и в ролята на автор на медийни публикации – на подбрани от нея интересни и актуални теми от света на роботиката.
Източник: Washington State University; снимки: Dreamstime; автор: Щилиана Кирова
Ключови думи: Washington State University WSU роботи доставчици ADR last mile delivery зелени доставки
Област: Роботика
Глобален скок с 30% в продажбите на професионални сервизни роботи
Robomatica 2022 в Мадрид ще покаже последните новости в индустриалната роботика и автоматизация
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
08.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част II
01.11.2024 | Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!
01.11.2024 | Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата
01.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част I
13.09.2024 | Най-сладки са трудно извоюваните победи, а титлата "инженер" си струва всички усилия
08.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част II
01.11.2024 | Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!
01.11.2024 | Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата
01.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част I
13.09.2024 | Най-сладки са трудно извоюваните победи, а титлата "инженер" си струва всички усилия
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.