Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата

Автор: Щилиана Кирова

 

"О, Суета  твоето име е жена!"

 

Така възкликва не само Шекспир, но и повечето представители на силния пол, когато някоя дама им заговори за козметика. Ако има нещо, без което жените (суетни или не) не могат, това е козметиката – от гланца за устни и спиралата до купищата разкрасителни кремове, лосиони и гримове, които стоят грижливо подредени в розови несесери.

 

В стремежа си да предложат продукти, които да удовлетворяват нарастващите изисквания на клиентите, някои от световноизвестните козметични марки използват необикновена помощ – от бионични експерти по красотата.

 

Красотата среща науката

 

Футуристичният завод Materials Innovation Factory (MIF), разположен в Ливърпул, Великобритания, е оборудван с високотехнологични роботи, които работят съвместно с над 250 експерти по развойна дейност, които имат за цел разработката на научно усъвършенствани продукти за красота, чието създаване иначе би могло да отнеме десетилетия. Три от роботите дори имат и имена – Ариана, Шърли и Гуен.

 

Изграден съвместно от Unilever, Университета на Ливърпул и Research England, MIF се отличава с най-високата в света концентрация на роботи, специализирани в сферата на химията на материалите. Авангардните системи променят изцяло концепцията за роботиката в сферата на красотата и се превръщат в истински "game-changer" за мащабното подразделение "Beauty & Wellbeing" на Unilever, което е с пазарна стойност над 12 милиарда евро.

 

Всяка машина в MIF е проектирана да обработва колосални количества данни и да поддържа изрядна последователност при пробите и тестовете. Но това определено не е пример за роботи, които са изместили хората. Трите "рободами" са в състояние да поемат времеемки и повтарящи се задачи с иначе невъзможно темпо, освобождавайки ценни часове на брилянтните вътрешни експерти и сътрудници на компанията да изследват и създават.

 

Роботизираните лаборантки

 

Роботът Ариана например последователно подготвя огромен брой космени проби за секунди. Перфектно подредените снопчета впоследствие се използват при различни изследвания и тестове като част от работата на учените от екипа на Unilever с цел създаване на по-добри продукти за грижа за косата.

 

Ариана оказва ценно съдействие при разработването на линията Intensive Repair под бранда Dove, базирана на патентованата технология "Fiber repair activities". Тя помага за възстановяване на вътрешните влакна на косъма, като намалява накъсването и го възстановява отвътре.

 

 

Справяйки се с по 120 проби на всеки 24 часа, роботът Шърли има задачата да измие и поддържа снопчетата по начин, който имитира човешките методи, само че много по-бързо. Работата на робота се изразява в изплакване, разресване и изсушаване. По този начин изследователите анализират различни формули на продукти за грижа за косата и могат да бъдат сигурни, че пробите за сравнение са третирани по един и същи начин. Гамата Color Radiance Booster на TRESemmé, която вече се предлага на пазара, е създадена с помощта на технология, за която именно Шърли помага да бъде разработена.

 

Междувременно Гуен образува, измерва и анализира пяната – важен показател за ефективността на козметичните продукти в съзнанието на техните ползватели, чак до вида и качеството на мехурчетата. Всъщност пяната се използва и за доставяне на различни функционални съставки, така че по-доброто й разбиране във физичен, химичен и потребителски аспект е важно при разработването на продукта, отбелязват от Unilever.

 

Вземайки предвид всичко това, можем смело да кажем, че съдбата на продуктите за красота е "в ръцете" на роботизираните помощници – като Ариана, Шърли и Гуен. Историята на Unilever е поредната демонстрация не само за успешно използване на роботите в специфичен сектор на индустрията, но и за тяхната безпроблемна интеграция, както и за ползотворното им сътрудничество с хората.

 

Каква ли ще бъде следващата стъпка? Предстои да разберем.

 

 

Материал от поредицата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com"

Още от нея вижте тук.

 

 

Инж. Щилиана Кирова е почетен "робошеф" в премиерното издание на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com". Тя е на 24 години и има 24-каратова усмивка.

 

Родена и израснала е в Пещера, където вече я наричат "Повелителката на роботите" след успешното й участие в националното състезание "Дни на роботиката" '24 в ТУ-София и в нашата специализирана инициатива, посветена на медийните аспекти на роботизираните технологии.

 

Щилиана е завършила "Мехатроника и информационна техника" във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт на Техническия университет в София, а отскоро вече е и магистър инженер. Освен роботите и мехатронните системи я вълнуват още много сфери и направления, включително изкуство, литература, пътешествия…

 

В рамките на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com" маг. инж. Кирова се представя и в ролята на автор на медийни публикации – на подбрани от нея интересни и актуални теми от света на роботиката.

 

     
Източник: Unliever; снимки: Unliever, Dreamstime; автор: Щилиана Кирова

Ключови думи: Unliever   Dove   козметика   роботи   шампоан   експрименти  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от В кухнята на Robotics-Bulgaria
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиВ кухнята на Robotics-BulgariaКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиПазар
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...