Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!

Автор: Щилиана Кирова

 

Кафе – живителната сила и горивото, поддържащо доста от будните умове на човечеството в кондиция. Без значение дали е обикновен навик, удоволствие за сетивата или сутрешен ритуал, без който не можем, кафето има отредена роля в ежедневието на голяма част от хората.

 

Представете си следната случка: влизате улисани, спящи или разсеяни в магазинчето, поръчвате обичайното и чувате роботизиран глас: "Вашето кафе, господине/госпожо!" Поглеждате. Пред вас стои робот, но не какъв да е, а робот бариста. Учудени ли сте? А не би трябвало, тъй като този тренд цели да се превърне в новата реалност.

 

Барист(а) ли? Какво пък е това?

 

Чуждоезичната дума "бариста" (от италиански), наложила се в английския и може би в почти всички останали езици, кореспондира с професия. Баристата е човек, който освен че притежава знания за всякакви възможни видове кафе, може да приготви напитката изцяло според критериите на клиента – за вкус, сила, та дори и за специфични чувства, които да поражда.

 

Професията бариста съчетава в себе си не само приготвянето и сервирането на кафе, но и умения за управление и поддръжка на необходимото за целта оборудване, избиране и набавяне на съответните марки кафе, дори и креативност при използването на специални чаши, сервизи и аксесоари.

 

И тук възниква въпросът дали всичко това може да се сведе до изкуствен интелект и "купчина ламарина". Може ли робот да приготви и сервира кафе със същата прецизност и креативност, каквито притежава един бариста от плът и кръв?

 

 

Трендът, който завладява света на кафето

 

Международната компания Rozum Robotics, с представителства в САЩ и Европа и развойна дейност в Беларус, е на път да превърне робобаристите в тенденция. Компанията обслужва пазарите в Северна Америка, Азия и Европа, като освен че произвежда стандартна гама роботи за приготвяне на кафе, тя предоставя възможност и за проектиране и производство на машини по поръчка.

 

Междувременно дискусията дали роботите могат да заместят хората в тази професия тече с пълна сила в онлайн пространството. Сред аргументите, които са в полза на робослужителите, е възможността за постоянно и контролирано качество на напитките, както и опцията за лесно проследяване на историята на поръчките.

 

Бариста ботовете за приготвяне на кафе или автоматизираните павилиони с тази функция могат да се похвалят с бързи работни цикли: твърди се, че съществуващите решения приготвят до 300 дози на смяна. Машините нямат нужда от почивки, освен за презареждане или почистване, никога не се обаждат, че са болни и работят неуморно.

 

 

Плюсове и минуси

 

Оптимизирани с AI, роботизираните баристи събират необходимите данни, без да отклоняват вниманието от основната цел – да сервират кафе на клиентите. Възможността за многозадачност позволява поддържане на клиентелата доволна, като същевременно предоставя на мениджърите ценна информация за потребителския трафик, най-популярните продукти и т. н.

 

Финансовата страна на ситуацията също е фактор, който не е за подценяване. Приблизително еднакви са цените на кафе, приготвено от робот, и на такова, направено от човек. Въпреки това наемането на служител включва непреки разходи – социално осигуряване и застраховки, изплащане на болнични, компенсации за труд и т. н. В едно роботизирано кафене единственият разход, който трябва да се вземе предвид, е цената на обслужването. В райони с висока плътност на клиентския трафик (например летища) робобаристите помагат за справяне с проблемите с липсата на работна сила или голямото й текучество.

 

Аргументите срещу навлизането на роботите в тази сфера, от друга страна, залагат повече на усещането за уют и емоционална връзка, които човек получава, когато кафето му е поднесено от усмихващ се човек, а не от "студена и безчувствена" машина.

 

 

Идеята среща реалността – робокафенета вече и по света

 

Тъй като автоматизацията на хранително-вкусовата промишленост набира скорост, по целия свят се появяват роботизирани павилиони, системи и ботове за приготвяне и сервиране на храни и напитки. Реномирани производители, като ABB и KUKA, се присъединяват към тенденцията и изграждат свои собствени прототипи.

 

Възникват нови инициативи, предлагащи иновативни концепции и готови решения. Сред стартиращите компании, Briggoo и Cafe X са едни от най-успешните проекти в капитализирането на идеята за робокафенета, посочва сайтът на Rozum Robotics.

 

Калифорнийският стартъп Cafe X разработва автоматизирана кафемашина, която, базирайки се на принципа на индустриалните роботи, изпълнява прецизно функциите за приготвяне и сервиране на кафе на клиентите. Интеракцията със системата става посредством задаване на поръчка през мобилен софтуер.

 

Машината е поставена в корпус от плексиглас, което дава възможност на клиентите да видят отблизо как роботът вари кафе, прави млечна пяна или налива сироп в маркови хартиени чаши. Човешката намеса се свежда до презареждане и почистване.

 

 

Роботът обработва между 300 и 400 поръчки дневно

 

Друга компания, базирана в Остин, Тексас, прави внушителна инвестиция на стойност 20 млн. долара за изграждането на автономно робокафене, функциониращо с минимална човешка намеса. Клиентите на Briggo правят поръчката си посредством специално приложение и я вземат, след като получат съобщение, че е готова. Менюто е разнообразно, а фокусът е върху гурме качеството. Опциите за персонализиране са разнообразни – сила, температура на водата, сметана и огромен асортимент от вкусове.

 

Освен в индустрията, роботите безспорно навлизат все по-широко и в сферата на услугите. Въпреки това производителите на системи за този бранш са категорични, че работата на служителите няма да намалее или изчезне, а просто ще се промени. Преди всичко фокусът на тези иновации е върху улесняване на ежедневието ни и повече възможности за приятно прекарано време.

 

 

Материал от поредицата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com"

Още от нея вижте тук.

 

 

Инж. Щилиана Кирова е почетен "робошеф" в премиерното издание на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com". Тя е на 24 години и има 24-каратова усмивка.

 

Родена и израснала е в Пещера, където вече я наричат "Повелителката на роботите" след успешното й участие в националното състезание "Дни на роботиката" '24 в ТУ-София и в нашата специализирана инициатива, посветена на медийните аспекти на роботизираните технологии.

 

Щилиана е завършила "Мехатроника и информационна техника" във Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт на Техническия университет в София, а отскоро вече е и магистър инженер. Освен роботите и мехатронните системи я вълнуват още много сфери и направления, включително изкуство, литература, пътешествия…

 

В рамките на инициативата "В кухнята на Robotics-Bulgaria.com" маг. инж. Кирова се представя и в ролята на автор на медийни публикации – на подбрани от нея интересни и актуални теми от света на роботиката.

 

     
Източник: Rozum robotics; снимки: Rozum robotics, Dreamstime; автор: Щилиана Кирова

Ключови думи: робот   кафе   робокафене   бариста   робобаристи   Rozum robotics   Biriggo   Cafe X   инновации   роботизация  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от В кухнята на Robotics-Bulgaria
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиВ кухнята на Robotics-BulgariaКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиПазар
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...