ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Модерно оборудвана лаборатория "Роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия", изградена в партньорство с Nidec Genmark Automation, бе открита в Техническия университет в София.
Специализираното лабораторно звено е създадено в резултат на дългогодишно сътрудничество между секция "Роботика" към катедра "Автоматизация на електрозадвижванията" на Факултет "Автоматика" в ТУ-София и международната компания за автоматизация Nidec Genmark Automation, специализирана в разработката и производството на високопрецизни роботизирани системи за полупроводниковия сектор.
В изграждането му са вложили усилия и специалисти и студенти, които през годините са имали възможността да работят в тази сфера, допълват от висшето учебно заведение.
В лабораторията са инсталирани висок клас индустриални роботи за пренасяне на силициеви пластини (wafers), както и други разнообразни роботизирани системи с приложение в тази високотехнологична индустрия, произведени и осигурени от Nidec Genmark Automation:
В лабораторията са обособени 12 работни места с множество настолни и преносими компютърни системи и мултимедиен проектор, които ще позволяват ефективното осъществяване на научноизследователски дейности, както и за пълноценното провеждане на упражнения, експерименти и дискусии в залата.
Занятията и експериментите, които ще се извършват в лабораторното звено, ще бъдат в следните направления, считани за критични при осигуряването на висококачествено обучение на студентите по роботика:
От компанията и висшето училище изразиха намерението си оборудването на лабораторията регулярно да се модернизира с нови разработки, продукти и системи, които отразяват актуалните тенденции в областта.
"Стремежът в дългосрочен план е ориентиран към повишаване на качеството на образованието, както и към вдъхновяване и мотивиране на студентите да влязат в допир с продуктите на високотехнологична компания, каквато е Nidec Genmark Automation. На тях ще им се предостави възможност за съвместна работа с компанията – един от лидерите в сферата на автоматизацията на полупроводниковата индустрия", допълват от ТУ-София.
"Лабораторията поставя мост между академичната среда и високотехнологичната индустрия, допринасяйки за обучаването на специалисти в стратегически области, като роботика и индустриална автоматизация. Един от основните мотиви за нейното създаване е стремежът към поощряване на научноизследователската дейност на студентите, както и осигуряването на възможност за задълбочено изучаване и използване на съвременни роботизирани системи, функциониращи в множество специализирани производствени среди по целия свят", обобщават от университета.
Източник: ТУ-София
Ключови думи: ТУ-София Nidec Nidec Genmark Automation роботика роботизация автоматизация полупроводникова индустрия лаборатория
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.