Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi

10.01.2025   |   Начало»Бизнес
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Недостигът на работна ръка e най-сериозното предизвикателство, с което се е сблъскала индустрията у нас през изминалата година. Това показват данните от секторно проучване на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), проведено през декември.

 

От сдружението публикуваха обзор на резултатите от онлайн анкетата "Проблеми и възможности на българската индустрия за 2024 и 2025 г.", в която са взели участие четири типа респонденти – производители на роботи, интегратори, фабрики и софтуерни дружества, мнозинството от които членуват в браншовата организация.

 

Поглед към екосистемата отвътре

 

Болшинството от включилите се в изследването компании (53%) са с основен предмет на дейност системна интеграция. 47 на сто са представители на фирми, производители на роботи. 20% са производствени предприятия, а останалите 13% – от софтуерния бизнес.

 

Според информацията, обобщена от PARAi, броят на роботите, продадени от членовете й в рамките на 2024 г., е 191 единици. В тази графа са запитани производители на роботизирани системи с представителства в България, както и интегратори, действащи на територията на страната. Компаниите са споделили, че до края на годината (2024-а) очакват броят на инсталираните от тях роботи да достигне общо 135, от които 21 колаборативни.

 

"Прави впечатление, че процентът на инсталирани роботи спрямо продадени е приблизително 70,7% Процентът на инсталирани колаборативни роботи спрямо индустриални е приблизително 18,4%", подчертават от PARAi.

 

Какво мотивира компаниите да инвестират в роботи?

 

На въпроса какъв е бил основният им мотив за инвестиция в роботи през 2024 г. 80% от участниците в проучването са посочили липсата на работна ръка. При 53 на сто от предприятията инвестициите са били с цел увеличаване на производствения капацитет. Сред останалите причини за закупуване на роботи са: повишаване на качеството (33%), оптимизация на разходи (33%), интеграция на процесите (27%), намаляване на брака (13%), повишена безопасност (7%) или друго (7%), сочи обобщената информация.

 

 

При очакванията на компаниите за 2025 г. разпределението на факторите с най-голяма тежест в полза на инвестициите в роботи остава приблизително същото, като делът на респондентите, които посочват недостига на работна сила като основен мотив, се вдига на 87%. 47 на сто от анкетираните планират да вложат средства в роботизация с цел разходна оптимизация.

 

Нататък в класацията следват стремежът към разширяване на производството и подобряване на качеството (с по 40%) и намаляването на брака и повишената безопасност (с по 20 на сто от дадените отговори). Едва 7% от фирмите биха извели интеграцията на процесите като приоритет при вземането на решение за покупка на роботи тази година, показват още данните на PARAi.

 

Запитани какъв тип автоматизация считат, че ще е необходим на бизнеса у нас през 2025 г., мнозинството от участниците посочват комбинация от софтуерна и дискретна.

 

Какви са причините за забавяне на модернизацията?

 

"Ако отлагате инвестиция в роботи и нови машини, какви са причините за това?" – гласи друг от въпросите в допитването на PARAi. На преден план сред проблемите пред българската индустрия излизат несигурността в икономическата обстановка (40%) и неясната възвръщаемост на инвестициите (40%).

 

Сред най-често срещаните пречки е и липсата на квалифициран персонал за работа с новите технологии, посочена от една трета от участниците като довод. 13,3 на сто от анкетираните разкриват, че се фокусират върху други бизнес дейности или инвестиции, а 6,7 на сто се оплакват от липса на подходящи предложения от доставчици на технологии. Една пета от компаниите, попълнили въпросника, споделят, че не отлагат инвестиции.

 

 

Прогнозите за настоящата година – с негативен оттенък

 

Повече от половината от фирмите в обхвата на проучването се опасяват, че 2025 г. ще премине под знака на забавен икономически растеж с риск от рецесия. Една трета са на мнение, че текущото състояние на българската икономика ще се задържи без значителни промени, като едва 13,3% вярват в умерен предстоящ икономически ръст. "За част от компаниите очакванията за България са за умерен растеж от 2,5% до 3,2%, който е съгласуван с данните на МВФ, БНБ и ЕК", поясняват от PARAi.

 

Потребността от квалифицирани специалисти остава водеща за родната индустрия и през настоящата година – според 64,3% от запитаните от каква подкрепа биха имали нужда през 2025 г. 57,1 на сто разкриват, че се нуждаят от нови клиенти, а 50 на сто – от представяне на компанията и продуктите й по изложения у нас.

 

Финансирането по европейски програми за иновации и създаване на нови продукти тази година ще бъде водещо за близо 43% от анкетираните, намирането на нови партньори – за 28,6%, представянето на компанията и продуктите й по изложения извън България – също за 28,6%. Малко над 14 на сто от респондентите пък са разкрили, че ще имат необходимост от повече неквалифицирана работна ръка.

 

     
Източник: PARAi; снимки: Dreamstime, PARAi

Ключови думи: PARAi   доклад   проучване   българска индустрия   инвестиции в роботи   роботизация   автоматизация   индустриални роботи   колаборативни роботи   коботи  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Бизнес
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиВ кухнята на Robotics-Bulgaria
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...