ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Проф. д-р инж. Август Иванов, директор на Института по роботика "Свети апостол и евангелист Матей" към Българската академия на науките (ИР-БАН), получи най-високото отличие на Патентното ведомство (ПВ) на Република България за 2024 г. – вписване в Златната книга на изобретателите и откривателите. Проф. Иванов бе единственият учен, удостоен от патентната служба с престижното признание за отминалата година.
Името на ръководителя на ИР-БАН бе обявено от председателя на Патентното ведомство Оля Димитрова на тържествена церемония по повод 42-ото издание на инициативата, която се състоя в Централната патентна библиотека. Проф. Август Иванов беше отличен за високите си постижения в сферата на роботиката, сензориката, изкуствения интелект, нано- и микротехнологиите.
Ученият членува в колективи, автори на редица пионерски разработки, сред които ново поколение сензори за магнитно поле (датчици на Хол) с максимално опростена конструкция и равнинна магниточувствителност. "Тези елементи нямат аналог в контролно-измервателната техника. Те намират приложение в роботиката, системите с изкуствен интелект, автоматиката, сензориката, медицината, метеорологията, автоматизацията на процеси, контратерористичната дейност и др.", коментират от БАН.
Статуетка и почетен диплом (копие от страницата с вписаното име в Златната книга) бяха връчени на проф. Иванов от заместник-министъра на икономиката и индустрията Давид Сукалински и председателя на ПВ Оля Димитрова. Изобретателят прие наградата с думите "Българската академия на науките създава условия и мотивира учените да изследват непознати неща, невидими за човешкото око", като поднесе благодарности на организаторите за признанието и допълни, че екипът на ИР-БАН работи много активно по нови заявки за патенти.
Научните постижения и патенти на проф. Иванов и неговия изключителен принос към науката бяха представени в рамките на церемонията от председателя на Специализираната комисия за Златната книга към Патентното ведомство проф. Стефан Стефанов, който е и председател на Комисията по интелектуална собственост към Техническия университет в София. Той отправи пожелание към директора на ИР-БАН да продължава да бъде вдъхновение за младото поколение и да повишава нивото на научните постижения у нас и по света.
Зам.-министър Сукалински подчерта, че вписването в Златната книга е една от най-престижните награди, които се връчват у нас в знак на уважение към български върхови постижения на изобретатели, откриватели и селекционери. Инж. Оля Димитрова добави, че с тази уникална по рода си морална награда досега са отличени повече от 160 български учени и изобретатели, измежду които авторите на 17 български открития.
"Инициативата по вписването в Златната книга е учредена през 1981 г. по повод честването на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Книгата се отваря веднъж годишно, за да бъдат добавени нови имена или екипи, постигнали върхови постижения, като израз на уважение, почит и обществено признание", припомнят от Патентното ведомство.
Сред имената на изтъкнатите български иноватори, вписани в книгата, са тези на:
Източник: Патентно ведомство, БАН
Ключови думи: Патентно ведомство Златна книга БАН ИР БАН Институт по роботика Август Иванов роботика сензорика изкуствен интелект нанотехнологии
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
07.03.2025 | Решение за улеснено програмиране на роботи в производството спечели Robotics Award 2025
21.02.2025 | Какви са новостите в ревизирания стандарт за безопасност на индустриални роботи ISO 10218
07.02.2025 | Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи
31.01.2025 | Кои са най-впечатляващите продукти в сегмента на роботиката според наградите на CES 2025
24.01.2025 | Кои ще са петте водещи тенденции в роботиката през 2025 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.