Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Оракулът предсказва: грози ни криза с отпадъците, ако индустрията не дава нов живот на старите роботи

Едва 17% от всички електронни отпадъци по света се рециклират правилно. Ето защо складирането, изхвърлянето и разглобяването на излезлите от употреба домакински, сервизни и промишлени роботи трябва да спре да се разглежда като основна опция за управлението им след края на жизнения цикъл.

 

В скорошно свое проучване изследователи от университетите на Бристол и Западна Англия предупреждават, че светът е изправен пред сериозна криза с отпадъците, ако индустрията не започне да дава нов живот на старите роботи след извеждането им от експлоатация. Учените са на мнение, че рециклирането е технология с множество ограничения, която губи тежестта си в редица аспекти на съвременния живот в контекста на устойчивостта, екологосъобразните практики и зеленото бъдеще на планетата.

 

"Оракулът" предсказва бъдещето на роботиката

 

Резултатите от проучването си "Да се консултираш с оракула: смяна на предназначението на роботите по пътя към кръгова икономика" екипът представя официално пред аудиторията на конференцията TAROS (Towards Autonomous Robotic Systems) 2024 през август миналата година в Лондон.

 

Проучването е част от по-широка научноизследователска програма, ръководена от екип "Етично и устойчиво бъдеще" към Лабораторията по роботика на Университета в Бристол и с участието на експерти от Университета на Западна Англия. Проектът е базиран на метода Делфи, чието наименование идва от Делфийския оракул, известен с изключително точните си предсказания. Подходът се използва широко в сферата на медицинските и социалните науки, а авторите на доклада са убедени, че е напълно приложим и в инженерната сфера.

 

"Роботите се нуждаят от смяна на предназначението, а не от рециклиране. Само така бихме могли да ограничим нарастващите купища електронни отпадъци. Дизайнери, разработчици, изследователи и производители трябва да се фокусират върху създаването на роботи, които могат лесно да бъдат препрограмирани, преконфигурирани и използвани за други задачи, след като основното им приложение приключи", убедени са от екипа, провел изследването.

 

 

Нужна е промяна в нагласите

 

Според експертите една роботизирана система е необходимо да се проектира за максимално дългосрочна употреба и когато е възможно, да се преоборудва за нова дейност, вместо да бъде складирана с години или разглобявана на неизползваеми части. Само по този начин секторът на роботиката би могъл да се приближи достатъчно до принципите на кръговата икономика, както и да отговори адекватно на изискванията за отговорно потребление, заложени в глобалните Цели за устойчиво развитие на ООН.

 

В рамките на проекта учените се свързват с представители на индустрията и им поставят задачата да разработят различни методики за промяна на предназначението на роботи, достигнали края на жизнения си цикъл. Оказва се, че процесите по разработка на нови системи и тези при "възкресяването" или т. нар. "препроизводство" (remanufacturing) на стари роботи споделят много общи етапи.

 

Изследователите вярват, че е възможно да бъде извлечена значителна добавена стойност за индустриалния сектор даже само чрез промяна на нагласите. "Уникалните стъпки в процеса по препроизводство подчертават важна необходимост – да спрем да разглеждаме роботите като електронен отпадък след края на полезния им живот, макар понастоящем те да реално все още дори да не се класифицирани така", посочват от екипа.

 

 

"Приспиването" на старите роботи не е решение

 

"Подобно на други електронни продукти, и при роботите има множество възможности за управление след изтичането на срока на оригиналното предназначение. Понастоящем много компании, научноизследователски центрове и университети обаче директно "приспиват" роботите си, като ги съхраняват за дълги периоди от време, без да ги използват. Само че така те се присъединяват към купчините непотребна електроника, които постепенно превземат планетата ни", алармират учените.

 

Специалистите смятат, че с всички нови роботи – домакински модели, образователни комплекти, сервизни и индустриални системи, които влизат в експлоатация всяка година, проблемът все по-сериозно ще се задълбочава. (По данни на Международната федерация по роботика само през 2023 г. по света са продадени цели 2,1 млн. нови почистващи роботи, основно прахосмукачки.)

 

 

Да гледаме с по-добро око на роботите "втора ръка"

 

"Макар складирането или рециклирането на старите роботи да изглежда като най-лесния и логичен начин да се отървеш от електронния отпадък, често тези практики се прилагат крайно погрешно, а това носи толкова негативни последици, че спешно трябва да се намерят алтернативи", отбелязват от Бристолския университет.

 

Същевременно алтернативните решения, като смяна на предназначението и препроизводство, все още са свързани с редица предизвикателства, преди да започнат да бъдат масово прилагани, добавят учените. В тази връзка е необходимо значително да се подобрят икономическата и екологичната жизнеспособност на тези подходи, а възгледите на компаниите и крайните потребители относно роботите "втора ръка" коренно да се променят.

 

     
Източник: Университет в Бристол; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Роботи   рециклиране   препроизводство   препрограмиране   устойчивост   устойчиво развитие   цели на ООН   електронни отпадъци   метод Делфи   кръгова икономика  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Технологии
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиВ кухнята на Robotics-Bulgaria
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...