ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
Водещите икономики по цял свят активно инвестират в роботизация, за да подкрепят индустриите и общностите си. Но правителствените научноизследователски програми в областта изглежда следват коренно различни стратегии в отделните държави. Новият доклад на Международната федерация по роботика (IFR) "World Robotics R&D Programs 2025" анализира в детайли подходите към инвестициите в роботика в трите ключови региона на световната карта на роботиката – Азия, Европа и двете Америки.
"Наскоро публикуваното четвърто издание на проучването обхваща развитието на програмите за научни изследвания и разработки (R&D) при световните лидери в роботиката, като включва и информация за изминалата 2024 г. Общо 13 държави с такива инициативи попадат в списъка, като Сингапур и Канада за първи път са представени в публикацията", разкрива вицепредседателят на научноизследователския комитет на IFR и член на изпълнителния съвет на федерацията проф. д-р Джонг-О Парк.
14-ят "петгодишен план" на Китай за развитие на сектора на роботиката изтича през 2025 г. Програмата, инициирана от Министерството на индустрията и информационните технологии на Пекин през 2021 г., се фокусира основно върху стимулирането на иновациите, а целта е Китай да се превърне в световен лидер при роботизираните технологии и промишления прогрес.
През юли миналата година ключовата "Специализирана програма за интелигентни роботи" беше актуализирана. С бюджет от около 45,2 млн. щатски долара (или 329 млн. юана) инициативата насърчава развитието на водещи независими сектори от националната икономика, а основен обект на разработки са т. нар. фундаментални гранични технологии, например обучението на генеративни модели с изкуствен интелект, припомнят от IFR.
Последният доклад "World Robotics" на федерацията показва, че в Китай плътността на роботизация е приблизително 470 единици на всеки 10 хил. работници в производството. Така страната се нарежда трета в световната класация по този показател за 2023 г. "Китай за първи път влезе в тази листа едва през 2019 г. и успя да удвои темповете на роботизация само за четири години", отбелязват от IFR.
Актуалната стратегия за развитие роботиката в Япония ("New Robot Strategy") има за цел да превърне страната на изгряващото слънце във водещ хъб за иновации при роботизираните технологии в световен план. Ключовите сектори продължават да са производство, здравеопазване – медицина и здравни грижи, и земеделие, посочват от федерацията.
Програмата за научни изследвания и разработки "Moonshot Research and Development Program", стартирана през 2020 г., е със срок за изпълнение до 2050 г. и бюджет от 440 млн. щатски долара (25 млрд. йени). В инициативата са заложени десет приоритетни цели в сферите на икономиката, обществото и околната среда, а крайната цел е подобряване на благосъстоянието на хората в страната. Сред предизвикателствата за разрешаване, заложени в проекта, са застаряващото население и глобалното затопляне, а промотираните средства включват автономни и интелигентни роботи с AI, които могат да се самообучават, да се адаптират към средата, да еволюират по отношение на интелекта си и да пребивават безопасно в споделени пространства с хората.
Докладът на IFR поставя Япония на първо място сред глобалните производители на индустриални роботи, а изчислената плътност на роботизацията е 419 инсталирани единици на 10 хил. работника.
През януари 2024 г. южнокорейското правителство обяви четвъртия си "Базов план за интелигентни роботи", който ще бъде изпълняван до 2028 г. С инвестиция от 128 млн. щатски долара или 180 млрд. вона държавата подкрепя развитието на сектора на роботиката като основен стълб на четвъртата индустриална революция, а на фокус са иновациите в производствения сектор и сферата на услугите, подчертават от IFR.
"Ключови цели са усъвършенстването на технологиите, работната сила и конкурентоспособността на бранша, които формират основите на индустрията в Южна Корея. Страната се стреми да подсили стратегическите партньорства между компаниите в сектора, както и между родната си екосистема и други региони в международен план", допълват от федерацията.
Южнокорейската република е държавата, която най-активно внедрява индустриални роботи в глобалната класация, сочат статистиките на IFR. На всеки 10 хил. човека в местното производство работят цели 1012 робота, като плътността на роботизация в страната нараства стабилно – средно с по 5 на сто на годишна база от 2018 г. насам, обобщават експертите.
"Хоризонт Европа" е най-важната програма на ЕС за научни изследвания и иновации, в чийто обхват попада и роботиката. С финансиране в размер на 100 млрд. щатски долара (95,5 млрд. евро) широкообхватната инициатива, която тече до 2027 г., цели подсилване на иновационния, научния и технологичния капацитет на Европа.
ЕК отпусна 183,5 млн. долара (174 млн. евро) за работна програма в сферата на високите технологии с период 2023-2025 г., която беше частично актуализирана през април миналата година. Фокусът е индустриално лидерство в изкуствения интелект, данните и роботиката, прехода към чиста енергия и други сфери. По данни на IFR ЕС е с плътност на роботизацията от 219 единици на 10 хил. работници, а Германия, Швеция, Дания и Словения са в глобалния топ 10 по този показател.
В Германия основен лост на научните изследвания и иновациите е програмата "Високотехнологична стратегия 2025" (HTS) с период на изпълнение до 2026 г. и общ бюджет 369,2 млн. долара (350 млн. евро). Планът за действие относно изследванията в областта на роботиката ("Robotics research action plan") ще подкрепя колаборацията между изследователски центрове, като Института по роботика на Германия, ще подкрепя квалифицираната работна ръка и ще насърчава прилагането на резултатите от научноизследователските проекти в областта на роботиката в практически приложения.
Според статистиките на IFR Германия понастоящем е най-големият пазар на роботи в Европа, а по плътност на роботизацията (с 429 единици на 10 хил. работници) страната се нарежда четвърта в света.
Програмите за научни изследвания и разработки в сферата на роботиката в САЩ включат редица инициативи, подкрепящи иновациите при интелигентните роботи и автономните системи (например от страна на Националната научна фондация), както и проектите "Space Robotics" за космическа роботика на NASA и "Military Robotics and Autonomous Vehicles" за роботи и автономни превозни средства за военни цели на Департамента по отбрана.
След програмата за изследване на Марс NASA стартира и проекта "Artemis", който цели изпращането на астронавти на Луната, както и създаване на усъвършенствани възможности за марсиански мисии след 2024 г. Общият бюджет на "Artemis" е 53 млрд. щатски долара за периода 2021-2025 г., като за финансовата 2024 г. са заявени средства в размер на около 70 млн. долара. Финансирането от страна на Департамента по отбрана за 2023 г. пък възлиза на 10,3 млрд. долара за автономни технологии и роботика.
Според актуалните данни на IFR САЩ са десети в света по плътност на роботизацията с 295 единици на 10 хил. човека в производството, както и трети в глобалната класация по брой на новоинсталираните индустриални роботи на годишна база.
Източник: IFR; снимки: Dreamstime
Ключови думи: IFR инвестиции роботика научноизследователски програми научни изследвания ЕС Хоризонт Европа изкуствен интелект данни
Област: Роботика
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
31.01.2025 | Секторът на роботиката и автоматизацията в Германия върви стремглаво надолу
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
31.01.2025 | Секторът на роботиката и автоматизацията в Германия върви стремглаво надолу
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.