ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
Отворена е първата покана за кандидатстване по международния проект MAGICIAN, съфинансиран от ЕС по линия на програма "Хоризонт Европа", съобщиха от информационния портал за европейски проектни инициативи и възможности за финансова подкрепа на иновации EUFunds.
Координиран от Университета на Тренто в Италия, проектът обединява в консорциум 11 партньори от 7 държави (Белгия, Германия, Гърция, Италия, Нидерландия, Швеция и Турция), включително университети, научноизследователски институции, браншови организации, разработчици на дигитални решения и представители на индустрията, а едно от ключовите приложения в обхвата на инициативата е от сектора на автомобилостроенето.
Фокус на MAGICIAN са колаборативните решения за производството или т. нар. ориентирана към човека (human-centered) автоматизация. Кандидатите за финансиране ще имат възможността да представят проектни предложения за технологично усъвършенстване на две роботизирани платформи – сензорен робот (SR) за откриване и отстраняване на дефекти в продукцията чрез изкуствен интелект и почистващ робот (CR).
Сред потенциалните подобрения са по-ефективни алгоритми за детекция на дефекти, по-ефикасни техники за обработка или допълнителни AI модули, които да оптимизират работата на роботите в реално време в производствената среда. Част от целите на проекта е и повишаване на производителността, безопасността и ергономията на производствените процеси при отчитане на различни ключови етични и социални аспекти.
По първата покана в рамките на проекта, който разполага с 8,3 млн. евро съфинансиране от ЕС, се отпуска бюджет от 1 млн. евро. Подкрепата за одобрените кандидати – стартъпи и МСП от Европейския съюз или асоциирани по програма "Хоризонт Европа" държави, ще бъде предоставяна под формата на безвъзмездна финансова помощ в размер до 200 хил. евро за един проект. Ще бъдат подпомогнати до 5 концепции, като изискване е по процедурата да се кандидатства самостоятелно, а не чрез обединения и консорциуми.
За стартиращи предприятия ще се покриват до 70 на сто от разходите, а за малки и средни компании – до 70%. Допустимите разходи включват такива за персонал, амортизация на оборудване, разходи за наем на техника (например на роботи) и др., както и непреки разходи, поясняват от EUFunds.
Освен от финансова помощ, одобрените кандидат ще имат възможността да се възползват и от иновационна и техническа подкрепа, включително от услуги за тестване и валидиране и др.
Основна цел на проектите по линия на процедурата е да подобрят възможностите на сензорния и почистващия робот, които са във фокуса на инициативата MAGICIAN. Необходимо е разработките да са насочени към едно от следните направления:
Разработваните иновации трябва безпроблемно да се интегрират в платформата на MAGICIAN с гарантирана съвместимост. Повече за изискванията към проектите, които ще могат да бъдат развивани в рамките на до 12 месеца, вижте тук.
Проектните предложения ще се оценяват от трима външни експерти, а основните критерии ще са високи постижения, въздействие и качество. Финалното решение ще бъде взето от оценителна комисия, в която членуват представители на партньорите по проекта. Резултатите от оценяването ще бъдат оповестени към края на месец юни т. г.
Крайният срок за подаване на кандидатури по първата отворена покана е 2 май т. г., като кандидатстването ще се осъществява онлайн чрез регистрационната форма тук.
Източник: EUFunds; снимки: MAGICIAN
Ключови думи: MAGICIAN ЕС роботи коботи индустриални роботи производство изкуствен интелект AI сензорен робот безвъзмездно финансиране
Област: Роботика
Заваръчният кобот iBOTone на Abicor Binzel – перфектното въведение в автоматизацията
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
08.11.2024 | Лаборатория по роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия откриха в ТУ-София
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
08.11.2024 | Лаборатория по роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия откриха в ТУ-София
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.