ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
По-голяма част от хората в Европа считат, че дигиталните технологии, включително роботиката и изкуствения интелект (ИИ), оказват позитивно въздействие върху работата им, икономиката и качеството на живот, показва ново проучване на Евробарометър, озаглавено "Artificial Intelligence and the future of work".
Резултатите от изследването са в съответствие с една от ключовите цели на Компаса за конкурентоспособността на ЕС – интегриране на цифровите технологии и ИИ на работните места с цел насърчаване на иновациите и производителността, посочват от ЕК.
Над 60 на сто от европейците подкрепят използването на роботи и AI на работното място, като в България процентът е малко по-нисък – 55%, но демонстрира превес на одобрението. 69 на сто от българите вярват, че роботизираните системи и ИИ ускоряват изпълнението на служебни задачи, а 58% твърдят, че роботите и изкуственият интелект са полезни за обществото.
Същевременно 73% от сънародниците ни са тотално против използването на роботи и ИИ за управление на работните графици, като 69% споделят, че са напълно несъгласни робот или изкуствен интелект да наблюдава как вършат работата си.
У нас не се възприема толкова добре и прилагането на дигитални технологии за селектиране на кандидати при подбора на персонал или атестацията на служители, като 40% от запитаните са "изцяло несъгласни" с подобни практики. Само 44 на сто от българите биха одобрили мониторинг на работниците посредством роботи и изкуствен интелект, а цели 68% изразяват несъгласие с това служители да бъдат автоматично уволнявани от AI.
На въпроса "Колко важно е следването на ясни правила при адресирането на рисковете и оптимизиране на ползите във връзка с използването на тези технологии по отношение на личната неприкосновеност" 78 на сто от живеещите у нас споделят убеждението си, че такива са от "съществена важност".
60% от работодателите в България твърдят, че задължително уведомяват служителите си за това, че използват дигитални технологии в бизнеса си, включително роботи и изкуствен интелект. Повече от половината (52%) от сънародниците ни са убедени, че роботиката и решенията с ИИ трябва да се използват по-широко и извън работното място, сочат още данните на Евробарометър.
Повече от 70% от анкетираните в рамките на ЕС като цяло смятат, че тези технологии подобряват производителността. 64 на сто от българските участници в допитването пък са привърженици на тезата, че изкуственият интелект е необходим за изпълнението на скучни или повторяеми дейности, показват данните от изследването.
"Въпреки че подкрепят използването на роботи и ИИ за вземане на решения на работното място, 84% от европейците смятат, че тези технологии изискват внимателно управление, за да се защити неприкосновеността на личния живот и да се гарантира прозрачност на пазара на труда", посочват от Европейската комисия в официално съобщение по повод проучването. В България на такова мнение са 80 на сто от запитаните.
Според 67% от респондентите в Европа цифровите технологии подобряват безопасността и сигурността на работниците (64% за България). Повечето европейци подкрепят и ясните правила за използването на изкуствен интелект, роботика и други дигитални решения, като 82 на сто считат такива за необходими в контекста на опазването на неприкосновеността на линия живот на служителите, а 77% смятат, че персоналът или негови представители трябва да са включени в процесите по проектиране и внедряване на нови технологии на работното място. Близки по дял са привържениците на последната теза и у нас (72%).
На ниво отделни държави 26 от 27-те страни членки на ЕС вярват, че изкуственият интелект и роботиката имат позитивен ефект върху икономиката им, като най-много съгласни с това твърдение има в Словения (78%), Литва (77%) и Малта (75%). В България така считат 62% от анкетираните.
Източник: Евробарометър; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Евробарометър роботи изкуствен интелект AI ИИ дигитални технологии работно място икономика
Област: Роботика
Заваръчният кобот iBOTone на Abicor Binzel – перфектното въведение в автоматизацията
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
31.01.2025 | Секторът на роботиката и автоматизацията в Германия върви стремглаво надолу
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
31.01.2025 | Секторът на роботиката и автоматизацията в Германия върви стремглаво надолу
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.