ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
Ако се интересувате от индустриална роботика и редовно следите новостите от сектора на Robotics-Bulgaria.com, едва ли срещате за първи път името Simobotics.
Българският стартъп бързо набра популярност със серията си от пионерски за страната ни разработки, както и с амбицията активно да развива връзката между хора и автономни машини в контекста на Индустрия 5.0 и да даде сериозен принос за изграждането на споделеното колаборативно бъдеще на човека и робота.
Когато заговорим за решенията на Simobotics, става трудно да избегнем езиковите повторения, тъй като се налага често да използваме фразата "първият български". В списъка с достиженията на екипа само за няколко години се нареждат първият български кобот и първият български автономен мобилен робот, а следващият фокус е улесняването на роботизацията чрез по-достъпни технологии.
Създадена през 2021 г. от инж. Георги Георгиев като приемник на Giga Automata (която инж. Георгиев основава през 2018 г.), Simobotics усъвършенства емблематичния кобот на бранда – Animoto, a неотдавна представя и втора генерация на системата. Но пробивите и успехите на базираната в Мизия компания тепърва започват.
Simobotics става носител на Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията "Малко и средно предприятие", както и на приза "Иновативно новостартирало предприятие" за 2024 г. в рамките на националния конкурс "Иновативно предприятие на годината", организиран от Фондация "Приложни изследвания и комуникации" (ARC Fund) и Enterprise Europe Network – България.
Как се създава нов индустриален робот от нулата в България – от концепция до серийно производство, какви възможности разкрива и какви отговорности носи със себе си това да положиш "първата копка" в даден бранш, както и какво предстои на родната и на световната арена на роботиката – питаме лично основателя и управител на компанията д-р инж. Георги Георгиев.
Инициативата му за създаване на първия български колаборативен робот започва още през 2016 г., а второто поколение на концепцията вече е факт под името БУЛБОТ/BULBOT. Подобреният кобот отговаря на всички клиентски нужди и технически спецификации, за да се използва масово в индустрията.
"Процесът при създаването на нов робот е доста сходен с този при всеки друг продукт. Предизвикателствата са свързани основно с комплексността на една система, включваща в себе софтуер и хардуер, както и със стриктните технически изисквания във връзка с това, че продуктът е високотехнологичен", разказва експертът.
По думите му, преди всичко е необходимо изграждането на екип с отлични и задълбочени познания в различни сфери на техниката, както и много добро познаване на пазара и съществуващите решения, които предлага.
Самият процес обаче е сложен и многоетапен, разкрива инж. Георгиев. Създаването на концепция е следвано от проучвания, проектиране и разработка, изработване на прототипи, тестване и сертифициране. Всичко това задължително предшества т. нар. предпроизводствена серия, която пък е основа за последващото серийно производство.
Макар и създадени като иновации на световно ниво, и трите ключови разработки на Simobotics са с подчертано български корени, закодирани в наименованията на роботите: "БУЛБОТ" – българският кобот, "МИТО" – кръстен на видния роден индустриалец от началото на миналия век Мито Орозов, и "ПЕНка", в чиято версия на латиница пък откриваме игра на думи с английската "pen", кореспондираща с новаторския принцип за записване и редактиране на траекторията на робота, както и с подобния на писалка дизайн на джойстика.
С оглед на динамичното си развитие в България Simobotics вече смело отправя поглед към международната сцена. "Приоритетите в развитието на компанията са свързани с търговска стратегия за прогресивно развитие – от вътрешния пазар, през Балканите до цяла Европа в средносрочен план", споделя инж. Георгиев.
За да даде повече светлина относно това на какво се базират високите амбиции на екипа, специалистът ни превежда през еволюцията на технологиите в портфолиото на Simobotics:
"BULBOT – второто поколение на първия български кобот Animoto, има шест степени на свобода, работи с полезен товар от 5 kg и се управлява от интуитивен нов графичен интерфейс. Друго подобрение е изцяло обновената електроника. Системата за контрол и управление включва дигитален двойник на робота и иновативен джойстик, който позволява задаване на команди и работни траектории без програмиране. Коботът директно интерпретира движенията на ръката, държаща джойстика".
Следва продължение.
Още по темата:
Източник: TLL Media; снимки: Simobotics
Ключови думи: Simobotics Симоботикс МИТО MITO БУЛБОТ BULBOT ПЕНка PENka роботика колаборативен робот кобот Индустрия 5.0
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
Роботите Yaskawa гарантират отчетливо конкурентно предимство в производството на пластмаси и пластмасови изделия
В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.03.2025 | В обувките на робокриминалиста: закон и ред в епохата на машините
28.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част II)
13.03.2025 | С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
28.02.2025 | Доказахме, че българска компания може да създаде и развие широко портфолио от роботи в кратък срок и на световно ниво
27.02.2025 | В обувките на робокриминалиста: истински детективи
28.03.2025 | В обувките на робокриминалиста: закон и ред в епохата на машините
28.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част II)
13.03.2025 | С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
28.02.2025 | Доказахме, че българска компания може да създаде и развие широко портфолио от роботи в кратък срок и на световно ниво
27.02.2025 | В обувките на робокриминалиста: истински детективи
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.