Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi

03.04.2025   |   Начало»Бизнес
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Професионалната асоциация за роботика, автоматизация и иновации (PARAi) за седма поредна година обобщи българските успехи в сферата на роботиката и автоматизацията в традиционния си доклад.

 

Наскоро публикуваното издание прави преглед на най-интересните и значими според сдружението проекти, промишлени иновации, инвестиции, реализации и партньорства през миналата 2024 г., които са допринесли за напредъка на индустрията и икономиката у нас.

 

Годишният обзор обхваща дейността и постиженията на компании и организации от различни сектори и сегменти, включително производители и дистрибутори на роботи, машиностроителни компании, разработчици на електроника, софтуерни дружества, стартъпи в различни направления, образователни и научни институции и др.

 

Докладът е изготвен в две версии – на български и на английски език, като включва детайли за над 40 проекта, новости и инициативи, осъществени през миналата година в страната.

 

Български успехи с международна значимост

 

В уводната част на доклада за 2024 г. от асоциацията посочват някои от ключовите достижения на стартиращи или утвърдени български компании, както и на родни представителства на международни технологични организации, а именно:

 

Българският стартъп Smart Farm Robotix, разработващ роботизирани решения за агросектора, бе сред 42-те одобрени европейски фирми, които получиха финансиране от акселератора на Европейския съвет по иновации (EIC). Средствата, отпуснати на българската компания, са в размер на 2,36 млн. евро;

 

Българският институт INSAIT и Toyota дадоха влязоха в стратегическа колаборация, стимулираща напредъка в роботиката и изкуствения интелект. Партньорския проект се фокусира върху разработването на нов тип AI за управление на роботи и обучението им чрез аудио команди, инструкции на естествен език и компютърно зрение за идентифициране на обекти;

 

Schneider Electric България стартира разширение на умната си фабрика в Пловдив с капиталовложение в размер на 107 млн. лв. Инвестицията затвърждава позицията на страната ни като център за интелигентно производство в глобалния бизнес на компанията;

 

Инженерен екип от софийския офис на Ocado Technology е внедрил иновативни технологии за машинно самообучение и компютърно зрение в роботизираните манипулатори на компанията, които се използват в логистичните й операции по цял свят и др.

 

 

"През 2024 г. видяхме как българският технологичен потенциал преминава към създаването на все по-сложни продукти в редица ключови области – от автоматизация до изкуствен интелект и киберсигурност", коментира Кристиян Михайлов, съосновател на PARAi.

 

"Изминалата 2024 г. беше изпълнена както с нови възможности, така и с предизвикателства. Притокът на преки чуждестранни инвестиции намаля с над 50%, а промишленото производство започна да се възстановява едва в края на годината, след близо 20 месеца спад. Въпреки тези затруднения българската икономика демонстрира устойчивост и иновационен потенциал.

 

По предварителни данни БВП на страната е нараснал с 2,8% през 2024 г., като значителен принос за този ръст имат компаниите, работещи в сферата на роботиката и автоматизацията", посочва Йонко Чуклев, заместник-председател на Управителния съвет на сдружението.

 

Целия доклад можете да намерите тук.

 

     
Източник: PARAi; снимки: Годишен доклад на PARAi

Ключови думи: PARAi   годишен доклад   роботика   автоматизация   иновации   български успехи  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Бизнес
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроекти
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...