Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро

11.04.2025   |   Начало»Новини
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Отворена е втората покана за представяне на новаторски решения за по-широко възприемане на безпилотните летателни апарати в интелигентното земеделие по европейския проект за иновации в селското, горското стопанство и животновъдството "SPADE".

 

Това бе обявено на портала EU Funds, който информира относно възможности за европейско финансиране.

 

Проектът се финансира от Европейската комисия по линия на програма "Хоризонт Европа" 2021-2027 г. "SPADE" обединява 21 партньори от 10 страни, а целта му е да стимулира по-масовото използване на дронове и устойчиви дигитални услуги в изброените сектори.

 

Настоящата процедура, която разполага с бюджет от 525 хил. евро, е насочена към технологични разработки в сферата на безпилотните летателни средства и изкуствения интелект, които отговарят на предизвикателствата в някоя от заложените в проекта групи казуси.

 

Казусите по проекта

 

  • Интеграция на открито поле (Испания): за рационализиране на задачите и осигуряване на информация за по-добро управление на културите и полетата;
  • Интеграция на горското стопанство (Норвегия): за рояци дронове, безпилотни летателни апарати за инвентаризация на горите, безпилотни сеялки и тежкотоварни дронове;
  • Интегриране на добитък (Гърция): за насърчаване на развъждането на овце чрез паша и мониторинг на здравето;
  • Универсално разглеждане на всички казуси: повишаване на ефективността, наблюдение на условията на околната среда и подобряване на производителността чрез интегриране на безпилотни летателни апарати в управлението на култури, гори и животни на открито.

Средствата по процедурата ще бъдат предоставяни под формата на безвъзмездно финансиране, като ще се отпускат до 60 хил. евро на проект. Инициативата се фокусира върху 9 основни предизвикателства, както финансова помощ ще получат общо 9 проекта – по един за всяко от тях. Проектите ще бъдат с продължителност до 6 месеца – от август 2025 г. до януари 2026 г.

 

 

Кой може да кандидатства?

 

С проектни предложения по процедурата могат да кандидатстват малки и средни предприятия (МСП), стартъпи, висши учебни заведения, изследователски центрове, неправителствени организации (НПО) и фондации. Условие е те да са регистрирани в държава членка на ЕС или в асоциирана по програма "Хоризонт Европа" страна. Кандидатстването се осъществява самостоятелно.

 

Технологични предизвикателства

 

От EU Funds обобщават и предизвикателствата, на които трябва да отговарят проектите. Сред тях са:

 

  • Комуникация и навигация на рояци дронове;
  • Решение с отворен код за трансфер на данни/хардуерно и софтуерно решение за ефективен трансфер на данни в реално време;
  • Въздушно картографиране;
  • Машинно самообучение (ML) за откриване на болести при средиземноморски култури;
  • Събиране и анотиране на данни на открито;
  • Безпилотни летателни апарати за картографиране и инвентаризация под короните на дърветата;
  • Ултралек самонивелиращ се механизъм за кацане за безпилотни самолети;
  • Приложение за виртуални огради за управление на пашата на добитък;
  • Придобиване и структуриране на набори от данни за животновъдството в открити площи, свързани с благосъстоянието на животните и здравеопазването им, за обучение на ML модели.

"Кандидатите имат гъвкавостта да определят нивото на технологична готовност (TRL), на което ще започнат и което ще се стремят да достигнат по време на проекта. Следва да вземат предвид, че предизвикателствата, свързани с оперативни рискове, като навигация и контрол на рояци, могат да изискват по-високи TRL. Повече за конкретните изисквания към всяко от предизвикателствата можете да откриете тук (стр. 9-24)", посочват от EU Funds.

 

Важна информация

 

Подадените кандидатури ще бъдат оценявани от външни експерти, докато самата процедура се управлява от партньорите по проекта "SPADE". Основни критерии при атестацията ще бъдат: екипна работа, техническо съвършенство, изпълнение и въздействие. Предимство ще имат проектите, включващи повече жени, по-малко представени държави или кандидатствали по-рано. Одобрените предложения ще станат ясни през юли месец т. г.

 

Кандидатстването тече до 26 май 2025 г., като документи могат да бъдат подавани онлайн тук.

 

     
Източник: EU Funds; снимки: SPADE, Dreamstime

Ключови думи: SPADE   дронове   изкуствен интелект   интелигентно земеделие   проекти   финансиране   ЕК   Хоризонт Европа  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Последно от Новини
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиЕкспертноКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроекти
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...