ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
16.01.2025 | Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
15.01.2025 | PARAi добави кариерна секция към уебсайта си с обяви за работа от членове на сдружението
10.01.2025 | Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
10.01.2025 | Европейски цифров иновационен хъб анонсира нов курс за използване на дронове в строителния сектор
10.01.2025 | Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
Китайските индустриални роботи все още изостават в технологично отношение, но са с около 30% по-евтини от японските и европейските аналози и китайските производители трябва да се възползват от това, за да завоюват пазарни позиции, се посочва в анализ на китайския пазар на индустриални роботи на Nikkei Asia.
След като години наред китайските производители не успяваха да спечелят съревнованието с японската FANUC, швейцарската ABB и други големи компании, сега те преминават в настъпление, като повишават производствения си капацитет, за да постигнат заложената от правителството цел за увеличаване на пазарния им дял в Китай от 30 на 50%.
Усилията в тази насока идват в момент, когато китайският пазар на роботи бързо се разраства – най-вече в полза на мултинационалните компании, отбелязва Nikkei Asia.
Made-in-China 2025 и напредъкът в роботизацията
Широкото навлизане на индустриалните роботи е от решаващо значение за реализирането на стратегията Made-in-China 2025, насочена към превръщането на страната във високотехнологичен производствен център. Целта не е просто да се увеличи производственият капацитет, а да се повиши ефективността на производството и да се стимулира технологичният напредък. За да ускори тези процеси, правителството в Пекин предлага щедри субсидии за напредък в научните изследвания и разработките.
В момента китайските фабрики предпочитат роботите, произведени в чужбина, "защото техните движения са по-точни и са по-издръжливи", обяснява неназован представител на китайската индустрия, цитиран от Nikkei Asia.
Лидерите на китайския пазар на индустриални роботи са японски и европейски компании, като девет от първите 10, включително FANUC, ABB, Yaskawa Electric и KUKA, държат най-голям дял от пазара.
Цената – козът на китайските производители
Вносните високопроизводителни роботи обаче са скъпи, което означава, че само малък брой компании могат да си ги позволят. Това допълнително възпрепятства разпространението на индустриалните роботи в Китай. Страната се нарежда на 15-о място по плътност на роботите със 187 броя на 10 000 работници, далеч зад водачите Сингапур (918 робота на 10 000 работници) и Южна Корея (868 робота на 10 000 работници).
Цените на роботите, произведени в Китай, са с около 30% по-ниски от тези на вносните, а благодарение на придобивания в чужбина, китайските производители започват да предлагат и подобрени в технологично отношение продукти, които са привлекателна алтернатива на чуждестранните машини за много средномащабни компании. Увеличението на броя на компаниите, които използват индустриални роботи, се очаква също да допринесе за повишаване на китайското производство. Спечелването на пазарен дял обаче няма да бъде лесно, тъй като чуждестранните конкуренти също увеличават инвестициите.
ABB открива нова фабрика в Шанхай през 2022 г., а FANUC модернизира производствената си база отново в Шанхай. Yaskawa пък изгражда ново съоръжение за производство на основни части близо до завода си за роботи в Дзянсу, за да съкрати времето за изпълнение на поръчките.
Източник: Nikkei AsiaКлючови думи: роботи FANUC ФАНУК ABB KUKA
Област: Роботика
Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
2024 – година на динамично развитие, иновации и ценни нови партньорства за Бетелгиус
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.01.2025 | Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
03.01.2025 | Тече набирането на кандидатури за наградите на euRobotics за технологичен трансфер
03.01.2025 | Samsung Electronics засилва фокуса си върху роботиката
11.12.2024 | Simobotics спечели специалната награда на TLL Media в конкурса за иновативно предприятие на годината
04.12.2024 | 2000 промишлени робота се трудят у нас
10.01.2025 | Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
03.01.2025 | Тече набирането на кандидатури за наградите на euRobotics за технологичен трансфер
03.01.2025 | Samsung Electronics засилва фокуса си върху роботиката
11.12.2024 | Simobotics спечели специалната награда на TLL Media в конкурса за иновативно предприятие на годината
04.12.2024 | 2000 промишлени робота се трудят у нас
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.