
ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

10.07.2026 | Въплътеният AI – магнит за инвеститорите и нова възможност за европейската роботика
09.07.2026 | BG Robots: ENCY World Conference 2026 разкри формулата на успеха в производството и даде летящ старт на ENCY 3.0
09.07.2026 | Robotics Strategy Forum 2027 идва с амбицията да поведе инженерното възраждане на България
09.07.2026 | Започна набирането на кандидатури за Robotics Award 2027
09.07.2026 | Джейн Хефнър от Teradyne Robotics е новият президент на Международната федерация по роботика




Обособена демонстрационна зона в рамките на 17-то Специализирано международно изложение за отбрана Хемус 2026 показа авангардни иновации при безпилотните системи, детекцията на дронове, роботиката, изкуствения интелект и сигурността. Форматът беше по инициатива на Международната асоциация за защита от дронове (IDDA).
Такава зона се организира за първи път паралелно с традиционната експозиция по време на мащабното изложение, което тази година се проведе от 5 до 8 юни в Международен панаир Пловдив (МПП).
Сред участниците в зоната за иновации бяха компании като Nomadium Robotics, Exot, Броня, GeoEcom/SpearX, Visign/Cobra V и Fadron, които демонстрираха автономни платформи, тежки многороторни системи, разузнавателни решения и системи за ситуационна осведоменост. Част от програмата бяха полет на 3D принтиран апарат за вертикално излитане и кацане (VTOL) и демонстрация на тежка трикоптерна платформа, носеща българския трибагреник.
"Инициативата е с цел да утвърди зоната като платформа за представяне на иновации в отбранителния сектор и да насърчи взаимодействието между индустрията, институциите и академичните среди", коментират от Международен панаир Пловдив.
Особен интерес сред експонатите на изложението предизвика българският тежкотоварен дрон с дълъг пробег до 2500 километра Black Swan, разработка на Dronamics. Безпилотната система с дистанционно управление чрез сателитна връзка е определяна като най-големия дрон в Европа, а приложенията й обхващат мисии с двойно предназначение.
"Освен за карго превози и доставка на товари на дълги разстояния платформата може да се използва за наблюдение и разузнаване благодарение на интегрираните системи за мониторинг. Технологията е насочена към широк кръг индустрии – от фармацията и хранително-вкусовия сектор до електронната търговия и доставката на резервни части", посочват от МПП.

Чешката република се включи в 17-ото издание на Хемус с най-мащабната си делегация до сега – 18 компании от отбранителния сектор. Безпилотните системи и роботиката бяха част от водещите направления, а сред участниците бяха:
Източник: Международен панаир Пловдив, Хемус
Ключови думи: Хемус Международен панаир Пловдив безпилотни системи дронове роботика изкуствен интелект
Област: Роботика
Въплътеният AI – магнит за инвеститорите и нова възможност за европейската роботика
Robotics Strategy Forum 2027 идва с амбицията да поведе инженерното възраждане на България
Започна набирането на кандидатури за Robotics Award 2027
Безпилотни технологии издигат поддръжката на вятърни турбини до нови висини
Германската икономика настоява за по-бързо внедряване на хуманоиди в индустрията
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
25.06.2026 | Близо 170 ученици влязоха в оспорвана надпревара на финала на "Роботика за България" 2026
22.06.2026 | Тsarevo TechExpo за втори път събира талантливи млади иноватори и любители на роботиката и технологиите
08.06.2026 | Следващото издание на Европейския форум по роботика ще се проведе в Бирмингам
24.04.2026 | Второто издание на A&R Expo стартира утре в Атина с обширна програма и вълнуваща среща с хуманоида София
03.04.2026 | Само за година форматът за роботика и безпилотни технологии XPONENTIAL Europe удвои броя на изложителите си

25.06.2026 | Близо 170 ученици влязоха в оспорвана надпревара на финала на "Роботика за България" 2026
22.06.2026 | Тsarevo TechExpo за втори път събира талантливи млади иноватори и любители на роботиката и технологиите
08.06.2026 | Следващото издание на Европейския форум по роботика ще се проведе в Бирмингам
24.04.2026 | Второто издание на A&R Expo стартира утре в Атина с обширна програма и вълнуваща среща с хуманоида София
03.04.2026 | Само за година форматът за роботика и безпилотни технологии XPONENTIAL Europe удвои броя на изложителите си
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.