ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
16.01.2025 | Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
15.01.2025 | PARAi добави кариерна секция към уебсайта си с обяви за работа от членове на сдружението
10.01.2025 | Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
10.01.2025 | Европейски цифров иновационен хъб анонсира нов курс за използване на дронове в строителния сектор
10.01.2025 | Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
ТУЕС Фест 2022 донесе много емоции както на учениците, които се включиха с рекордните 83 проекта в него, така и на всички посетители, чийто брой тази година надхвърли 2500 души.
На 16 април в София Тех Парк кандидат-гимназисти, родители, бивши възпитаници и други посетители имаха възможността да видят реални резултати от обучението в Технологично училище "Електронни системи" към Технически университет – София, като най-впечатляващите проекти получиха награди от експертното жури, спонсорите и медиите.
Тази година най-голям брой бяха проектите в категория Роботика и вградени системи – 43. Сред тях имаше всичко – от предложения за решения на проблеми от ежедневието до изобретения, чиято основна цел е подпомагане на изследването на космоса.
Представени бяха цели два проекта за самоходни радиоуправляеми машини с роботизирани ръце за космически приложения. Младите изобретатели от отборите MarsIT и GreenBo бяха помислили за всичко – от начини за осигуряване на максимална маневреност през гарантиране на трайно и екологично захранване до трикове за самопочистване на соларните батерии от прах и други замърсявания в агресивната среда на други планети. Главната функционалност на марсохода на MarsIT е събирането на данни с помощта на роботизирана ръка и сензори, правенето на панорамни снимки и излъчването им на живо, като всичко това се представя в изработен от учениците уебсайт. Достойнствата на двата проекта бяха оценени и от експертното жури, и от спонсорите и медиите. Създателите на GreenBo Васил Колев и Иван Иванов от 10А и Яна Балджиева от 11В получиха награда от издателство TLL Media, част от което е Robotics-Bulgaria.com. MarsIT и неговите създатели Филостратос Титопулос и Евгени Попов от 9Г и Александра Лазарова и Огнян Разсадов от 9В спечелиха 3-то място в категория Роботика и вградени системи и награда от Bosch Engineering.
Първата награда в категория Роботика и вградени системи отиде при Станислав Иванов и Андрей Ежков от 10Г и проекта AMRAAM. Това е лека самонасочваща се ракета за дрон с минимален обсег от 1,5 км, проследяваща цели чрез цвят. Сред технологиите, вградени в нея, е усъвършенстван алгоритъм за висока прецизност. Проектът спечели също специална награда на DevriX и TelebidPro.
2-ро място в категория Роботика и вградени системи спечели Иван Иванов от 10А със своя 3D Scanner. Проектът бе награден и от Konica Minolta.
Шеговитият на пръв поглед проект L.E.A.N. Turret (Laser Enabled Automatically Navigating Turret) на Александър Бояджиев и Теодор Василевс от 10Г показа работеща автоматизирана система за разпознаване и проследяване на човешки лица в реално време. След изготвянето на база данни с лица системата ще може и да идентифицира конкретно лице сред много други. Системата може да се пригоди за разпознаване на всякакви други обекти, което отваря вратата за приложения в множество сфери – от охрана и военно дело до пакетиране и спедиция на стоки. Проектът на Александър и Теодор бе отличен от MM-Solutions.
Не бяха малко и проектите за роботизирани превозни средства, създадени главно с цел забавление. Сред тях проектът на Викторио Миланов от 10Г LineFollower впечатли със способността на неговата кола робот да следва определена траектория с помощта на инфрачервени сензори.
Ключови думи: ТУЕС Фест ТУ – София роботи сензори
Област: Роботика
Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
2024 – година на динамично развитие, иновации и ценни нови партньорства за Бетелгиус
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.01.2025 | Дебютно издание на специализирано изложение за индустриална роботика предстои във Варшава
20.12.2024 | Наближава дебютното европейско издание на изложението за безпилотни и автономни системи XPONENTIAL
06.12.2024 | Кои са актуалните тенденции и приложения в колаборативната роботика разкрива уебинар от поредицата Automate Preview
06.12.2024 | Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
14.11.2024 | Първи кръг на младежкото състезание по роботика Робо лига 2024-2025 ще се проведе в ТУ-Варна този уикенд
03.01.2025 | Дебютно издание на специализирано изложение за индустриална роботика предстои във Варшава
20.12.2024 | Наближава дебютното европейско издание на изложението за безпилотни и автономни системи XPONENTIAL
06.12.2024 | Кои са актуалните тенденции и приложения в колаборативната роботика разкрива уебинар от поредицата Automate Preview
06.12.2024 | Дни на роботиката '25 се завръща с пиратски възгласи през март
14.11.2024 | Първи кръг на младежкото състезание по роботика Робо лига 2024-2025 ще се проведе в ТУ-Варна този уикенд
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.