ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
През последните години става все по-популярен моделът за пазарно предлагане на роботите като услуга (Robots-as-a-Service, RaaS), подобно на други много търсени решения в индустрията, като софтуер, облачни изчисления и дори машини. Това, оказва се, е гъвкав и достъпен вариант за много компании, които имат интерес да внедрят решения за автоматизация и свързаните с тях услуги като инженерно проектиране, поддръжка и отдалечен мониторинг, показва актуално проучване на Асоциацията за развитие на автоматизацията (A3).
В серия от интервюта със специалисти в бранша от Асоциацията изследват различни аспекти на пазарния модел, включително новите възможности да се отдава роботизирана услуга за извършване на единица работа срещу абонаментно заплащане вместо наемане на съответния хардуер и софтуер като продукт за даден период.
Инвестицията в решение, чиято такса се измерва на единица продукция, ускорява възвращаемостта на инвестицията и намалява общите разходи за притежание при внедряването на робот в сравнение с традиционните методи за закупуване и интегриране на средства за индустриална автоматизация. Предлаганите на пазара днес RaaS пакети често включват едновременно опция за заплащане срещу услуги в сферата на проектирането и мониторинга и възможност за таксуване на брой произведени изделия например, което надгражда същността на този ценови модел с нова функционалност.
Маркетинговите специалисти отчитат сериозен ръст в търсенето на роботи като услуга в различни индустрии напоследък. От агенцията за пазарни анализи ABI Research прогнозират, че тази тенденция ще се запази устойчива и в бъдеще, а до 2026 г. ще има над 1,3 млн. внедрявания на абонаментни роботизирани решения, генериращи повече от 34 млрд. щатски долара печалба. Друг актуален доклад, на Technavio, пък предвижда, че глобалният пазар на RaaS услуги ще се увеличава с комбиниран годишен темп на растеж от цели 17% до 2024 г. За справка, през 2020 г. той се е равнявал на 832,77 млн. долара.
В миналото инвестициите в роботизирана автоматизация бяха привилегия само на големите предприятия в индустрията поради сериозните капиталовложения, необходими за тази цел. RaaS моделът значително занижава традиционно високите оперативни разходи и технологичните бариери във връзка с възприемането на конвенционални решения за автоматизация, чието внедряване често може да отнеме дори години. При него липсват т. нар. "скрити" капиталоинтензивни разноски, както и скъпите договори за поддръжка, а потребителите могат да се възползват от последните версии на интегрирания в пакета софтуер и хардуер.
Моделът за наемане на роботи като услуга демократизира роботизираната автоматизация, като редуцира първоначалната инвестиция и прави технологиите от най-ново поколение достъпни за промишлени предприятия и с по-малък мащаб на дейността, показва още проучването на A3. Не бива обаче погрешно да се смята, че RaaS решенията са насочени само към малкия и среден бизнес, уточняват от Асоциацията, тъй като ползите по отношение на възможностите за управление на производствения капацитет и разходите, адаптиране към нарастващото пазарно търсене и оптимизиране на наличната работна сила са универсални за всички промишлени компании. Добавени услуги като непрекъснатия отдалечен мониторинг са ключови и за големите фирми, тъй като редуцират разходите и престоите.
Сред най-атрактивните за клиентите предимства на RaaS модела е бързината на внедряване, тъй като доставчикът на пакета осигурява всичко необходимо във връзка с проектирането и поддръжката. Така на едно предприятие не му е необходимо да разполага със собствена експертиза, а срокът за изплащане на инвестицията е значително по-кратък. По този анчин бизнесът може бързо и гъвкаво да се адаптира към непрекъснато променящите се пазарни изисквания, модели на изпълнение, продуктови миксове и работни потоци. В допълнение, ангажиментът за регулярно функционално надграждане и модернизиране на роботизираната система остава за доставчика.
"Без съмнение RaaS моделът е бъдещето на автоматизацията. Комбинацията от експоненциално нарастващи по брой и обем поръчки и ограничен достъп до квалифицирана работна сила е сериозно предизвикателство пред компаниите, които се стремят едновременно да отговорят адекватно на търсенето и да управляват ефективно оперативните си разходи. Гъвкавите възможности за мащабиране на RaaS решението според потребностите връщат на предприятията контрола върху техния бизнес и им позволяват да реализират висока производителност не само в момента, но и в бъдеще", се казва още в публикацията на Асоциацията за развитие на автоматизацията.
Източник: A3; снимка: DreamstimeКлючови думи: A3 RaaS роботика индустриални роботи индустриална автоматизация
Област: Роботика
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.