ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.12.2023 | Какви възможности за роботите в производството разкриват 5G комуникациите и облачните технологии
01.12.2023 | КВАЗАР и британската компания ARC Aerosystems съвместно ще разработват иновации в сегмента на безпилотната авиация
01.12.2023 | Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
01.12.2023 | Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
24.11.2023 | Големият логистичен проблем на Япония през 2024 г. – роботите ли са ключът към разрешаването му
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) обяви, че е избрана да изпълнява ролята на координатор на комуникационните и информационните дейности по международния проект VOJEXT, който цели да насърчи малките и средни предприятия в Европа да внедряват иновативни технологии в производствата си. Инициативата, която се финансира по програма "Хоризонт 2020", ще стартира през септември т. г. и ще бъде с продължителност 42 месеца.
За целта е сформиран консорциум от 20 партньорски организации от 11 държави. Сред тях са технологични центрове, университети, търговски палати, индустриални клъстери и иновативни компании от България, Германия, Ирландия, Испания, Италия, Нидерландия, Обединеното кралство, Полша, Турция, Унгария и Франция. Водещ партньор по проекта е Политехническият университет на Мадрид.
В рамките на VOJEXT международният екип разработва ново поколение автономни и когнитивни коботи, които се състоят от подвижна платформа, роботизиран манипулатор и хващач. Специална кибер-физична система осъществява мониторинг и управление на роботите и позволява ефективно планиране и контрол на производствения процес.
"Коботите помагат на хората в определени дейности, които по принцип се извършват ръчно, като подобряват ефективността им и работните условия. Това ги отличава от традиционните промишлени роботи, които са изолирани от човешки контакт. Освен това използването им води до намаляване на генерираните отпадъци, понижение на потреблението на енергия и ресурси и прилагане на ефективни логистични процеси", коментират от БТПП.
На 7 и 8 юли т. г. във Валенсия се състоя първата присъствена работна среща на партньорите по проекта VOJEXT след наложените във връзка с пандемията ограничения. Събитието постави фокус върху приложенията на роботизираните системи и иновативните технологии в индустрията, като бяха представени и първите разработки за внедряване на коботите в производствена среда.
Във връзка с реализацията на проекта са организирани и три търга - за иновативни МСП, които имат желание да експериментират с коботите в различни сфери на индустрията; за фирми, занимаващи се със занаятчийство и артистични дейности, както и за дигитални информационни хъбове, които ще търсят нови приложения на разработените коботи.
В търга по първата покана взеха участие 35 компании, като 5 от тях получиха финансиране в общ размер 250 хил. евро. Сред избраните е и българска фирма, уточниха от БТПП. Предоставените средства ще бъдат вложени в проучване на възможностите за внедряване на роботизираните системи в строителството, машиностроенето, текстилната промишленост и химическата промишленост, както и в разработване на реални работни приложения.
Останалите два търга е планирано да се проведат през септември и/или октомври т. г., а предвидените средства за субсидиране на иновации във всеки от тях отново са по 250 хил. евро. Като част от дейностите по проекта ще бъдат организирани множество комуникационни събития, информационни кампании, участия в изложби, демонстрации на разработените коботи и др.
Повече информация за VOJEXT можете да намерите на сайта на БТПП или на уебстраницата на проекта.
Източник: БТППКлючови думи: БТПП колаборативни роботи кобот Хоризонт 2020 роботика европейски проекти
Област: Роботика
Студентите от клуба по роботика на ТУ-София класираха България на осмо място в света на Robotex International 2023
Водещото изложение за роботика в Централна и Източна Европа STOM-Robotics отваря врати през март
Белгийски разработчик на платформа за свързаност на роботи и IoT устройства в метавселената търси партньори
И 6-осните индустриални роботи на ABB вече могат да бъдат програмирани без код с платформата Wizard Easy
Ново финансиране по програма Хоризонт за по-широка интеграция на роботите в промишлеността
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.11.2023 | INSAIT ще си сътрудничи в областта на изкуствения интелект и роботиката с най-големия японски изследователски институт
07.07.2023 | Иновативен хърватски проект за автономна мобилност получи близо 180 млн. евро финансиране от ЕК
04.05.2023 | Обявиха спечелилите финансиране пилотни внедрявания в индустрията на разработения по проекта VOJEXT кобот
06.04.2023 | Siemens откри лаборатория и демонстрационна зала за AGV системи в Инженерния си център във Варна
24.03.2023 | Европейски проект с българско участие подчертава ролята на роботиката за хранителните вериги на бъдещето
17.11.2023 | INSAIT ще си сътрудничи в областта на изкуствения интелект и роботиката с най-големия японски изследователски институт
07.07.2023 | Иновативен хърватски проект за автономна мобилност получи близо 180 млн. евро финансиране от ЕК
04.05.2023 | Обявиха спечелилите финансиране пилотни внедрявания в индустрията на разработения по проекта VOJEXT кобот
06.04.2023 | Siemens откри лаборатория и демонстрационна зала за AGV системи в Инженерния си център във Варна
24.03.2023 | Европейски проект с българско участие подчертава ролята на роботиката за хранителните вериги на бъдещето
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.