ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.03.2023 | Европейският форум по роботика отправи поглед към бъдещето на технологиите в сектора
17.03.2023 | Обявиха носителите на "Нобеловата награда за роботика" за 2023 г.
16.03.2023 | KUKA набира кандидатури за Innovation Award 2024
10.03.2023 | ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
08.03.2023 | За 8 март: 8 дами с фундаментален принос за развитието на роботиката
Международната федерация по роботика (IFR) публикува синтезиран анализ на прогнозите за 5-те водещи технологични тенденции в сферата на индустриалната роботика и автоматизация през 2023 г.
"В глобалното производство работят повече от 3,5 млн. промишлени робота, а стойността на инсталациите вече доближава 16 млрд. щатски долара. На фона на тези рекорди е видно, че роботите изпълняват все по-фундаментална роля в обезпечаването на непрекъснато менящите се потребности на предприятията по света.
Новите тенденции в роботиката привличат множество потребители както сред глобалните производители на оригинално оборудване, така и от сегмента на малкия и средния бизнес", коментира президентът на Федерацията Марина Бил.
Ето и кои са те:
Внедряването на роботи спомага по много начини за понижаване на енергийното потребление на фабриките. Роботизираните линии за асемблиране например имат много по-ниски изисквания за сезонно отопление или охлаждане в сравнение с традиционните поточни линии. В допълнение роботите работят с много по-висока скорост от човека, което подобрява производителността и т. нар. времева ефективност на заводите, поясняват от IFR.
Самите роботизирани системи консумират все по-малко енергия с всяко следващо поколение технологии в сегмента. Съвременните контролери преобразуват кинетичната енергия в електричество, което връщат обратно към мрежата. Последните модели роботи пък разполагат с множество сензори и интелигентни енергоспестяващи режими.
Стремежът към устойчивост в индустрията мотивира все повече компании да върнат изнесените си в далечни локации производства обратно в страната на техния произход. По-късите вериги на доставките доближават предприятията до техните местни клиенти и стабилизират локалната икономика. Инвестициите в роботизация позволяват ефективно и рентабилно обезпечаване на търсенето и допълнително оптимизиране на оперативните разходи в дългосрочен план.
Тази тенденция се наблюдава не само в автомобилната индустрия и по-специално в сферата на електромобилността, но и в сегмента на електрониката, подчертават от IFR. Европейските и американски производства на полупроводникови чипове, изнесени в миналото към различни дестинации с по-изгодни икономически условия, също постепенно се изтеглят обратно в близост до централите, сочат статистиките.
Новото поколение конвенционални и колаборативни роботи за промишлени приложения стават все по-лесни за настройване и управление. С цел занижаване на бариерите през автоматизацията производителите все по-често залагат на технологии за "low-code" и "no-code" програмиране – с по-малко или изобщо без писане на код, отчитат от IFR.
Така всеки оператор през предварителен опит и специална квалификация би могъл лесно и бързо да генерира работни програми чрез селекция на предефинирани функционални блокове. На фокус са софтуерните платформи с опростени интерфейси, интуитивна навигация из менютата и удобни съветници, които превеждат потребителя през отделните стъпки на процеса.
Интелигентните роботи от фабриките на бъдещето вече са реалност и все по-радикално трансформират съвременното производство в ролята си на интегрални елементи от свързана дигитална екосистема.
С помощта на иновативни технологии, като облачните изчисления, анализа на големи информационни масиви или 5G комуникациите, разработчиците и интеграторите на роботи непрекъснато създават нови приложения и оптимизират съществуващите. Изкуственият интелект (AI) и машинното самообучение се превръщат в стандарт за оптимизиране на системи и процеси, включващи прогнозна поддръжка и машинно зрение, отбелязват от IFR.
AI базираните платформи са на път тотално да революционизират модерната роботика, носейки множество ползи за производствените и логистичните предприятия. С тяхна помощ както мобилните, така и стационарните роботи успяват много по-ефективно да управляват изменчивостта и непредсказуемостта на работната среда, както офлайн, така и в реално време – дори при милиони различни продукти и обекти, с които е необходимо да манипулират.
Един средностатистически индустриален робот има сервизен цикъл до около трийсет години. С помощта на различни иновативни технологии и устройства остарялото оборудване може да бъде осъвременено и да получи шанс за "втори живот". Все повече глобални компании в бранша изграждат специализирани центрове за ремонт, реинженеринг и модернизация на повредени, амортизирани или излезли от употреба роботи.
Тези усилия са част от набиращата популярност стратегия "Prepare-to-Repair" в бранша, която обвързва модерната роботика с кръговата икономика и създава възможности за ресурсно ефективно оползотворяване на максимума в потенциала на роботизираните системи. От IFR очакват тази тенденция също да окаже значително влияние върху развитието на сегмента през настоящата година.
Източник: IFRКлючови думи: IFR роботика тенденции енергийна ефективност изкуствен интелект машинно самообучение дигитализация
Област: Роботика
Изложението ROBOTICS в Любляна се отлага за март 2023 г.
Европейският форум по роботика отправи поглед към бъдещето на технологиите в сектора
Обявиха носителите на "Нобеловата награда за роботика" за 2023 г.
KUKA набира кандидатури за Innovation Award 2024
ПАРА обяви кои проекти ще развива вторият сезон на инкубатора за роботика и иновации
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.02.2023 | Кои са водещите тенденции в роботиката през 2023 г. - продължение
27.01.2023 | Ще облагат ли роботите с данъци?
18.01.2023 | Кои са водещите тенденции в роботиката през 2023 г.?
12.01.2023 | Две родни компании с дейност в сегментите роботи и дронове са отличени като Impact Stars в класация на Deloitte
15.12.2022 | Китай задмина САЩ по плътност на роботизацията
03.02.2023 | Кои са водещите тенденции в роботиката през 2023 г. - продължение
27.01.2023 | Ще облагат ли роботите с данъци?
18.01.2023 | Кои са водещите тенденции в роботиката през 2023 г.?
12.01.2023 | Две родни компании с дейност в сегментите роботи и дронове са отличени като Impact Stars в класация на Deloitte
15.12.2022 | Китай задмина САЩ по плътност на роботизацията
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.