ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
17.03.2025 | Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
12.03.2025 | "Компас" за кариерно ориентиране – специална награда на TLL Media и BG Robots на Дни на роботиката '25
След налагането на Internet of Things (IoT) и промишлената версия на концепцията IIoT като водещи стандарт за разработка и управление на свързани и интелигентни индустриални системи в дигиталните фабрики, логично възниква и "разклонение" на тази технологична област, специализирано за приложения в сферата на роботиката.
Т. нар. Internet of Robotic Things (IoRT) решения позволяват интеграцията на разнообразни типове оборудване, устройства, сензори и софтуер в единни платформи, които позволяват на роботите и машините да комуникират помежду си, с операторите и системите за управление и да вземат автономни решения.
Напредъкът в сегмента прави роботизацията все по-достъпна (в технологичен и финансов аспект) за нарастващ брой предприятия по света, включително за такива от малкия и среден бизнес. С това IoRT технологиите значително спомагат за преодоляване на бариерите пред автоматизацията в глобалната индустрия.
Ръстът при инвестициите в роботика от страна на държавния и частния сектор в редица държави в Европа и по света през последните години в контекста на повсеместния глад за кадри и стремежа за преодоляване на негативните икономически и социални ефекти във връзка с пандемията води до стабилно нарастване на глобалния пазар на IoRT решения.
Потенциалните ползи за бизнеса са много – повишена ефективност и производителност, подобрена безопасност, както и многократно по-ниски разходи за труд.
В едно от последно публикуваните си пазарни проучвания маркетинговата агенция Future Market Insights (FMI) поставя фокус именно върху тенденциите в развитието на световния пазар на Internet of Robotic Things технологии.
Облачно базираните платформи позволяват съхранение, обработка и анализ на огромните обеми от данни, генерирани от сензорите и устройствата в роботизираните системи, както и отдалечен мониторинг и управление в реално време на различни производствени единици с възможности за оптимизиране на ефективността им и минимизиране на нежеланите престои.
Колаборативните роботи, създадени да работят рамо до рамо с човека в съвременната индустрия, са целенасочено оборудвани с множество по тип и брой усъвършенствани сензори с разнообразна функционалност. Тези устройства не само обезпечават работата на критичните системи за сигурност и безопасност на коботите, но им помагат същевременно да бъдат незаменими асистенти на операторите благодарение на високата си производителност, прецизност и ефективност.
Така, с очаквания ръст на колаборативната роботика в множество индустриални сектори през идното десетилетие, анализаторите от FMI прогнозират и паралелно по динамика увеличение на глобалния пазар на IoRT технологии.
Сред водещите фактори за пазарен ръст в сегмента са и нарастващите приложения на цялостните решения за интелигентно производство, базирани на роботи, IoT и изкуствен интелект, които позволяват изграждането на високоавтоматизирани и гъвкави технологични системи и линии.
Не е за подценяване и ролята на автономните мобилни роботи за раздвижването на IoRT пазара, подчертават от Future Market Insights. Проектирани да работят в динамични среди без необходимост от човешка намеса, тези системи намират все по-широко приложение в складовата дейност и логистиката, а с тях биват внедрявани и все повече IoRT решения, отчитат експертите.
Източник: Future Market Insights
Ключови думи: Future Market Insights IoT IIoT IoRT Internet of Things Internet of Robotic Things индустриални роботи роботика роботизация
Област: Роботика
Да създадеш робот от нулата в България – мисията е възможна (част I)
Повече от 200 състезатели от цяла България посреща "Дни на роботиката" ’25 на 21 и 22 март в ТУ-София
VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
С по-голяма подкрепа от бизнеса Националното състезание по роботика може да стане международно
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
14.02.2025 | Базираната в Калифорния българска компания за автономни летящи роботи Uvionix набра 3,5 млн. долара финансиране
14.02.2025 | Спринт или маратон е глобалната надпревара при инвестициите в роботика
06.02.2025 | Simobotics завоюва и Наградата на германската икономика в България за 2024 г. в категорията за МСП
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.