ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
За участие в текущия етап на програмата EIC Accelerator на Европейския съвет за иновации (ЕСИ), кандидатстването за който приключи през ноември миналата година, са одобрени 42 компании от 15 държави.
Сред тях е и българският стартъп Smart Farm Robotix, който разработва изцяло автономен олекотен робот за плевене със слънчево захранване. Избраните участници са селектирани измежду над 1000 кандидати, което означава шанс за успех от под 4%.
До фазата на интервю от всички подали кандидатури са допуснати 242 фирми. Според ЕСИ това е най-оспорваният кръг на финансиране в програмата досега, съобщават от информационната платформа за новости около европейските проекти и фондове EU Funds.
193 компании, за които не достигат средства за финансова подкрепа в рамките на този кръг, ще получат "Печат за високи постижения", който ще им даде предимство при търсенето на алтернативни източници на финансиране.
Пълни проектни предложения за участие в следващия кръг на EIC Accelerator могат да бъдат подавани до 13 март т. г. Повече информация ще намерите тук.
EIC Accelerator е най-големият фонд по линия на "Хоризонт Европа" за подпомагане на бизнес организации в стартов етап на развитие. Общият размер на средствата, които ще бъдат предоставени на 42-те стартиращи компании в рамките на актуалния етап на акселератора, е близо 285 млн. евро.
В програмата могат да участват както стартъпи, така и малки и средни предприятия, които развиват дейност в сферата на т. нар. deep tech решения, базирани на научноизследователски открития и технологични пробиви. Подходящи за финансиране са и фирми с концепции за продукти с висока степен на иновативност и/или услуги с високо ниво на технологична готовност.
Компаниите, които ще бъдат подкрепени в този етап на програмата, ще могат да се възползват от комбинация от безвъзмездно финансиране в размер на до 2,5 млн. евро и дялови инвестиции до 15 млн. евро. Опцията за смесено финансиране ще използват близо две трети от одобрените за участие в акселератора фирми, информират още от EU Funds. Основна цел на помощта е да служи като катализатор за привличане на допълнителни инвеститори, които да съдействат за разширяване по мащаб на иновативния проект.
Основната разработка на Smart Farm Robotix е автономният робот RoboWeeder. Това е първата роботизирана система за плевене със 100% соларно захранване. Според създателите си роботът е не само изключително прецизен в борбата с плевелите, но и високопроходим, което го прави подходящ за използване дори на хълмисти и планински терени. Негово предимство е и отличната ефективност, която му позволява да изтръгва самораслите растения даже от сухи и каменисти почви.
/Снимки: Smart Farm Robotix/
Екипът, разработил иновацията, използва платформа с изкуствен интелект за разпознаване на изображенията, която помага на RoboWeeder да открива плевелите сред културните насаждения. Интелигентни сензори и усъвършенствана GPS навигация позволяват на системата да се придвижва безопасно и напълно самостоятелно по терена.
Друго ключово преимущество на умния агроробот са компактните му размери и олекотената конструкция, които правят възможно лесното му транспортиране от и до полето.
Иновативният робот стартира развитието си в рамките на първия сезон на PARA Robotics Incubator през 2022 г., където успя да достигне до финала и беше сред трите класирани на първо място от журито проекти.
Източник: EU Funds, Smart Farm Robotix
Ключови думи: EIC Accelerator Smart Farm Robotix RoboWeeder агроробот робот плевене PARAi PARA Robotics Incubator роботика ЕСИ
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
BG Robots добави иновативно решение за Modulform към вече над 220-те си успешни проекта в сферата на роботизацията
Роботите Yaskawa гарантират отчетливо конкурентно предимство в производството на пластмаси и пластмасови изделия
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
03.04.2025 | Динамична година за сектора на роботиката и автоматизацията у нас отчита седмото издание на доклада на PARAi
28.03.2025 | Китай инвестира близо 140 млрд. долара в секторите на роботиката и високотехнологичните индустрии
14.03.2025 | VDMA призовава за спешни действия за повишаване на конкурентоспособността на европейската роботика
28.02.2025 | Повече от половината от българите подкрепят използването на роботи и изкуствен интелект на работното място
21.02.2025 | Китай ще доставя всеки трети мобилен робот по света до 2030 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.