ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
16.01.2025 | Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
15.01.2025 | PARAi добави кариерна секция към уебсайта си с обяви за работа от членове на сдружението
10.01.2025 | Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
10.01.2025 | Европейски цифров иновационен хъб анонсира нов курс за използване на дронове в строителния сектор
10.01.2025 | Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
Иновационният фонд на НАТО (NIF) е финализирал първия кръг от стратегически инвестиции по линия на мащабната си програма в подкрепа на развитието на дълбоките технологии и иновационната екосистема в рамките на Алианса, обявена в началото на годината. Основни сфери на интерес са автономната роботика, изкуственият интелект, производствената автоматизация и интелигентната индустрия, въздушният транспорт и т. н.
Подкрепен от 24 от общо 32-те държави членки, включително и от България, фондът разполага с бюджет в размер на 1 млрд. евро. Вече са факт няколко ключови капиталови инвестиции в европейски стартъп компании и фондове за рисков капитал, насочени към разрешаването на значими предизвикателства в сферата на отбраната, сигурността и устойчивостта.
Сред бенефициентите на директното финансиране дотук са четири стартъпа и четири венчър фонда, които се очаква да стимулират по-нататъшната еволюция на високотехнологичната екосистема в страните, които членуват в НАТО.
NIF осигурява средства за разработката на усъвършенствани роботизирани системи, платформи и приложения с изкуствен интелект, иновативни инженерни материали и авангардни производствени технологии. Фокус е и създаването на deep-tech хъбове в региони, в които стартиращи фирми в ранна фаза на пазарно развитие усилено търсят средства, а целта е да се обезпечи технологичният суверенитет на Алианса.
За да подпомогне внедряването на иновациите от широкото портфолио компании в структурата му, Фондът активно си сътрудничи с правителствата на 24-те държави, одобрили инициативата. Така включените в мрежата бизнеси ще могат да получават по-добър достъп до ноу-хау и ресурси в сегмента на отбраната, по-широка пазарна подкрепа и много повече възможности за развитие, отбелязват от NIF.
Сред основните сектори и направления, таргетирани от инвестиционната програма, са енергетиката, квантовите изчисления, изкуственият интелект, автономните роботи, съвременното материалознание, космическите и биотехнологиите, хиперзвуковите системи, комуникациите от следващо поколение и др.
Иновационният фонд цели да осигурява необходимата цялостна подкрепа на европейските предприемачи в сегмента на дълбоките технологии за период с продължителност до 15 години, за да могат успешно да комерсиализират решенията си и да започнат внедряването им в пазарен мащаб.
"Осигуряването на капитал и подкрепа за стратегически технологии е от ключово значение за гарантирането на бъдеще на безопасност и просперитет за днешните над един милиард граждани на Алианса. Горди сме да споделим, че вече са факт инвестиции на Фонда в иновативни решения, които могат да помогнат за преодоляването на някои от най-сериозните предизвикателства на настоящето и да стимулират икономически растеж, укрепвайки отбраната, сигурността и устойчивостта на нациите за поколения напред", коментира ръководителят на инвестиционната програма на NIF Андреа Траверсоне.
Четирите компании, бенефициенти в първия кръг от директни инвестиции от страна на Фонда на НАТО, са:
Европейските фондовете за рисков капитал, в които NIF инвестира – Alpine Space Ventures, OTB Ventures, Join Capital и Vsquared Ventures, са ориентирани основно към космическите технологии, роботиката, изкуствения интелект, производствената автоматизация, киберсигурността, биотехнологиите, финтех сегмента, енергийния преход, изчислителните и сензорните платформи и т. н.
Източник: NIF; снимки: NIF, Dreamstime
Ключови думи: NIF НАТО NATO Иновационен фонд роботика изкуствен интелект автоматизация автономни роботи
Област: Роботика
Deutsche Messe обяви кои са номинираните за Robotics Award 2025
Уебинар на A3 акцентира върху коботите и AI базираното машинно зрение в интелигентното производство
Директорът на Института по роботика беше вписан в Златната книга на Патентното ведомство за 2024 г.
Липсата на кадри е основен проблем на българската индустрия и водещ мотив за роботизация, сочи проучване на PARAi
2024 – година на динамично развитие, иновации и ценни нови партньорства за Бетелгиус
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
08.11.2024 | Лаборатория по роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия откриха в ТУ-София
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
20.09.2024 | RoboClub.bg – студентската мегамашина за идеи, иновации и успешни проекти
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
08.11.2024 | Лаборатория по роботика и автоматизация на полупроводниковата индустрия откриха в ТУ-София
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
20.09.2024 | RoboClub.bg – студентската мегамашина за идеи, иновации и успешни проекти
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.