ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
01.11.2024 | Робот бариста? Добре дошли в 21-и век!
01.11.2024 | Ариана, Шърли и Гуен – три рободами с обща цел: красотата
01.11.2024 | Зеленото влияние се засилва – роботите доставчици все по-атрактивни за потребителите
01.11.2024 | STK-23: от скицата до прототипа – част I
25.10.2024 | Досегашният вицепрезидент на IFR наследява Марина Бил на президентския пост
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) публикува новото, шесто поред издание на традиционния си доклад "Българските успехи в роботиката и автоматизацията", което проследява развитието на сектора на високите технологии у нас през 2023 г.
От браншовата организация правят обзор на някои от най-значимите и интересни проекти, внедрявания, реализации, партньорства и технологии в рамките на миналата година, като поставят фокус върху това как родните компании увеличават добавената стойност в индустрията с помощта на иновативни решения.
Изданието по традиция е разделено на три секции – "Индустрия", "Автоматизация, роботика, иновации" и "Образование" и представя съществени успехи на български фирми и предприятия, научноизследователски и образователни институции.
"Докладът очертава облика на българската индустрия и на какво технологично ниво на развитие се намира тя. С него разказваме защо роботите, автоматизацията и новите технологии трябва да се насърчават и каква е стойността им за българската икономика. Това е нашият начин да покажем защо България е подходяща дестинация за инвестиции – в човешки капитал, в технологии и в цялостната ни екосистема", коментира Кристиян Михайлов, съосновател и член на Управителния съвет на PARAi.
Прегледът цели да представи постиженията на българската екосистема от бизнеси, академични институции, научно-технологични паркове други организации в рамките на 2023 г. и да открои факторите, които допринасят за успеха на България, както и потенциалните възможности за допълнителен растеж в сферата на роботиката, автоматизацията и високите технологии.
"2023 година беше поредната, в която българските инженери, техници, софтуерни специалисти, мениджъри, дизайнери и търговци положиха големи усилия за развитието на продуктите, услугите и проектите си. В множество браншове – от производството, през логистиката, до селското стопанство, българските предприятия използваха технологиите, за да подобрят ефективността, производителността и качеството на продукцията си", допълват от асоциацията.
Според сдружението българската екосистема в сферата на роботиката и автоматизацията е предложила широка палитра от интересни проекти, продукти и услуги през 2023 г., като доказателство за това са редица модернизации на базирани у нас производства, иновативни решения за местни и международни клиенти – роботи, машини, линии и т. н., проектирани и внедрени от български компании, отличия, привлечени от родни стартъпи средства за финансиране, мащабни инвестиционни програми, разработени у нас продукти от каталозите на световни брандове с технологични бази в България и др.
От PARAi посочват като ключови реализации за миналата година пускането в експлоатация на новото разширение на умната фабрика на Schneider Electric в България, която създаде 110 нови работни места, както и откриването на високотехнологичната лаборатория за изпитване и калибриране на Фесто Производство в Интер Експо Център.
"България за втора поредна година е една от 15-те държави в света, която реализира търговски излишък от търговията с индустриални роботи – изнася повече промишлени роботи, отколкото внася", подчертават още от PARAi, като цитират данни на World‘s top exports. Според анализите на асоциацията относно водещите тенденции в българската индустрия е факт, че у нас растат производствата с висока добавена стойност.
В новото издание на доклада за българските успехи в екосистемата на високите технологии от сдружението правят преглед на интеграторите на индустриални роботи и софтуер у нас по клиентски сектори и приложения, видове роботи и брой служители. Изданието отличава и някои от най-иновативните фабрики в страната и иновациите за роботизация и автоматизация в тях. В тази секция са включени производствата на компании, като Behr-Hella Thermocontrol, BTL Industries, Bulmint one, Witte Automotive, Latecoere, Sensata Technologies и Standard Profil.
В раздела за образование докладът представя някои от значимите успехи на български клубове, екипи и отбори по роботика и технологии в акселераторски програми, инкубатори и световни състезания, както и интересни инициативи, платформи и формати в областта на инженерните дисциплини. Позитивна тенденция, която от сдружението отчитат, е ръстът при обученията на ученици и младежи на дигитални умения.
Цялото съдържание на новия доклад на PARAi ще откриете тук.
Източник: PARAi; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Годишен доклад PARAi роботика автоматизация иновации високи технологии индустриални роботи
Област: Роботика
Бетелгиус търси партньори и системни интегратори на световните производители Doosan Robotics и Easy Robotics
Досегашният вицепрезидент на IFR наследява Марина Бил на президентския пост
PENka – управлението на индустриални и колаборативни роботи може да е умно и лесно като видеоигра
Технологичен патриотизъм – визията на PARAi за развитие на българската индустрия
Робокриминалистите на бъдещето – с AI и на четири крака?
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
25.10.2024 | Технологичен патриотизъм – визията на PARAi за развитие на българската индустрия
27.09.2024 | Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
30.08.2024 | Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
09.08.2024 | Китай инсталира всеки втори индустриален робот в света
17.07.2024 | Rockwell Automation и NVIDIA си партнират в сферата на интелигентната автоматизация и мобилната роботика
25.10.2024 | Технологичен патриотизъм – визията на PARAi за развитие на българската индустрия
27.09.2024 | Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
30.08.2024 | Гръцки разработчик на автономни модулни роботи за интралогистиката търси партньори и инвеститори
09.08.2024 | Китай инсталира всеки втори индустриален робот в света
17.07.2024 | Rockwell Automation и NVIDIA си партнират в сферата на интелигентната автоматизация и мобилната роботика
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.