ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
17.04.2025 | На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
11.04.2025 | Иновации при дроновете, AI и интелигентното земеделие с възможност за финансиране с до 60 хил. евро
11.04.2025 | Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
11.04.2025 | "Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
07.04.2025 | В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
С все повече и по-идейни и успешни разработки с всеки изминал сезон Студентският клуб по роботика към Техническия университет в София (RoboClub.bg) е истинско доказателство за това, че младите хора в България знаят, могат и неуморно работят за постигане на целите си.
"Ние сме студенти, стремящи се към нещо повече. Ние сме създатели. Ние сме иноватори. Ние сме упорити и успяваме!", така се описват сами от Клуба в една от визитките си в социалните мрежи. А какво повече е необходимо наистина?
От Robotics-Bulgaria.com и TLL Media имаме щастието да партнираме на този сплотен и креативен екип от талантливи младежи с огромно бъдеще пред себе си в редица ключови инициативи, а днес – да споделим и с Вас най-интересните новости от дейността на Клуба през последните месеци.
Ексклузивно за специализирания портал за роботика членовете на RoboClub.bg разказват в детайли за най-новите проекти, по които работят, както и за престижните конкурси, менторски програми и акселератори, в които участват с тях. Заедно коментираме още как се променя тематиката на разработките с годините, кои са най-ценните уроци, които са научили и в каква посока отправят погледи от тук нататък.
"В последната година Kлубът по роботика към ТУ-София взе участие в две водещи у нас програми – "PARA Robotics Incubator" и "Предприемачи в науката" – и двете с продължителност от по няколко месеца", разказва заместник-председателят по управление на проекти в студентската организация Мирослав Николов.
Той добавя, че в рамките на програмите участниците минават през различни обучения на ключови теми, като маркетинг, предприемачество, презентиране, проектиране и развитие на продукти и др.
В акселераторите се включват два отбора с едноименните си проекти: "Smart Honey" – система за автоматизиран мониторинг и анализ на пчелни кошери, и "Solar Reviver" – робот за автоматизирано почистване на соларни панели.
"Solar Reviver" успя да грабне вниманието на журитата в двата конкурса с релевантната си към момента тема и спечели челните места", споделя Мирослав, като допълва, че и за новата академична година вече има много планирани форуми и конкурси, към които от Клуба насочват вниманието си, но все още е твърде рано да споделят подробности.
Приканва обаче онези, които се интересуват от повече детайли, да следят RoboClub.bg в социалните мрежи Facebook и LinkedIn.
След първото участие в такъв тип програми тематиката на проектите плавно преминава към повече практически приложими и осъществими идеи, посочва Мирослав.
"Бележим значителен ръст и в научно-изследователската дейност. През тази година броят на издадените научни статии от членовете на Клуба по роботика е двойно повече в сравнение с миналогодишния. Разбира се, продължаваме и развитието на проекти в сферата на състезателната роботика, както и на инициативи за практическо обучение на членовете и усъвършенстване на техническите им умения", обобщава студентът.
Освен състезателните дисциплини, в които от RoboClub.bg са истински шампиони, водещи направления при проектите на Клуба към момента са и приложната роботика, автоматизацията и изкуственият интелект, споделя заместник-председателят по дейностите и инициативите на организацията Николина Владимирова, като пояснява, че част от разработките са създадени с цел да представят не само Клуба и университета, но и България на международно ниво.
"Екипите, които разработват проектите, са всеотдайни и силно мотивирани да работят по различни казуси и проблеми, като по този начин обогатяват своите знания и умения.
Поради тази причина и тематиката е толкова разнообразна. Все пак всеки има познания в различни сфери, а това позволява да се обменят идеи и опит и учи членовете на сплотеност и екипна работа", разказва Николина.
Тя насочва вниманието и към успешните разработки от миналия сезон: "Проектът "Solar Reviver" към момента е с разработен втори прототип, а участниците в екипа работят по нова концепция, за която ще могат да разкажат повече, когато представят новата версия на робота.
"AIRover24", изграден от Цветослав Илиев и Александър Хаджидимитров, представлява хоби робот марсоход, който все още е във фаза на разработване".
Повече за проекта "ReCycle Machine" – машина за рециклиране на пластмасови бутилки и трансформирането им във филамент за 3D принтери, по която работят Денис Исметов, Димитър Желев и Александър Хаджидимитров, ще имате възможност да научите съвсем скоро в специално интервю.
Роботът "Solar Reviver" бързо се превръща от пример за впечатляващ студентски проект в еталон за успешен стартиращ бизнес, като безапелационно печели конкурса "Предприемачи в науката" на Фондация Карол Знание.
"Програмата ни даде ценни знания и ни изясни много стъпки в изграждането на стартъп компания и бизнес като цяло.
Създадохме ценни контакти и се запознахме с хора, които вече имат опит в сферите на бизнеса и в развитието на продукти за пазара", разказват от екипа на проекта в състав Теодора Савчева, Алекс Новков и Александър Хаджидимитров.
Талантливите младежи добавят, че благодарение на акселератора и спечелената парична награда вече разполагат с необходимия капитал за по-нататъшното развитие на проекта, което значително ги улеснява от финансова гледна точка.
"Вторият прототип, който разработихме, е с нова електроника, нова логическа платка и нова логика за управление, както и с нови закупени части. Предстои със следващата версия да обясним повече и да покажем какви са новостите. През последния месец създадохме и платка, която ни е нужна за цялостното управление на робота и е изцяло нова концепция от гледна точка на електронните компоненти и логическото асемблиране", допълват от екипа.
"По отношение на мониторинг системата ни в реално време – тя вече е реалност и в уеб базирана среда е възможно да се следят както работата на робота, така и соларният панел, който бива почистван.
Благодарни сме за това, че имахме възможността да спечелим наградата на Фондация "Карол Знание", тъй като тя ни даде истински тласък за развитието на проекта нататък. В близко бъдеще ни предстоят посещения на соларни паркове и срещи с техните собственици, за да популяризираме идеята и решението си", обобщават тримата креативни младежи.
С най-голямо удоволствие и гордост Ви съобщаваме, че Теодора Савчева и Мирослав Николов от RoboClub.bg съвсем скоро ще можете да видите и в ново амплоа. Двамата ще влязат в ролята на водещи в предстоящото второ издание на Industrial Tech Forum на 2 октомври в Интер Експо Център и като истински звездни навигатори ще отведат аудиторията "В орбитата на високите технологии"!
Най-новите и интересни разработки на Клуба по роботика пък по вече установена традиция ще бъдат част от вълнуващата демонстрационна програма на форума, така че не пропускайте да заявите своето място на предната седалка на това вълнуващо пътешествие в света на индустриалните иновации с безплатна регистрация тук.
Източник: TLL Media; снимки: RoboClub.bg
Ключови думи: RoboClub.bg Студентски клуб по роботика ТУ София състезателна роботика роботика Solar Reviver Smart Honey ReCycle Machine
Област: Роботика
На този етап човекът счита робота за роб, но не е изключено в бъдеще самите хора да искат повече права за машините
Срокът за заявяване на участие в българския национален щанд на automatica 2025 е допълнително удължен до 23 април
"Нобеловата награда за роботика" за 2025 г. отличава двама световни експерти с принос за индустрията и образованието
В търсене на своята посока за инженерно бъдеще с "Kомпаса" на TLL Media и BG Robots се впуска младият Иван Ангелов
DigiTech 4.0 проучва нуждите на предприятията от агросектора и ХВП от подкрепа при внедряване на роботика и дигитални технологии
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
14.03.2025 | Възможност за финансиране на европейски МСП и стартъпи за демонстрационни мултиагентни приложения
28.02.2025 | Отпускат до 200 хил. евро на проекти за усъвършенстване на колаборативни роботи за производството
24.01.2025 | Роботизирани решения за производството се финансират с до 67 500 евро по проекта COROB
20.12.2024 | Модернизираха центъра по роботика и автоматика в пловдивския филиал на ТУ-София
13.12.2024 | Институтът по механика към БАН разработва карго дронове от ново поколение със съдействие от Клъстер "Подемна техника"
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.