ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
04.10.2024 | Бъдещите инженери на България получиха летящ старт с подкрепа от екосистемата на роботиката и иновациите
27.09.2024 | Иновационната мощ на младежките и стартъп разработки на Industrial Tech Forum 2024
27.09.2024 | Изследователски достижения в роботиката, разширената реалност и изкуствения интелект в демо зоната на ITF 2024
27.09.2024 | Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
20.09.2024 | TLL Media с щанд и участие в програмата на RSF 2024
От института по производствено инженерство и автоматизация Fraunhofer IPA обявиха, че функционално надграждат популярния си метод APA (Automation Potential Analysis) за анализ на потенциала за автоматизация и роботизация на индустриални процеси и системи.
Системата, първоначално разработена за задачи в сферата на асемблирането, вече е достъпна и в специализирани версии за заваръчни процеси и интралогистични операции. От месец юни т. г. потребителите ще могат удобно да използват методологията и на своите смартфони и таблети под формата на мобилна апликация.
От екипа на института разказват, че чрез скалата за оценка от години помагат на промишлените предприятия систематично да повишават степента на автоматизация в работните си процеси, а изпълнените с APA проекти в производствата по цял свят вече надхвърлят 500.
"Автоматизацията е най-обсъжданата тема в света на индустрията и има защо. Предизвикателства, като недостига на квалифицирана работна ръка, демографските промени, ожесточената конкуренция вследствие на глобализацията и ненадеждните вериги на доставките, заедно с необходимостта да се внесе по-голяма устойчивост в производствата дори в развити държави като Германия, са логични предпоставки за внедряването на решения за автоматизиране на технологичните процеси", коментират от Fraunhofer IPA.
Разработчиците на системата поясняват, че в един такъв проект техническите и икономическите критерии са сред най-важните фактори, които трябва да бъдат взети предвид. "Не всяка технология, която е технически съвместима с изискванията на приложението, се оказва рентабилно решение. И обратното.
За много компании е трудно да намерят правилния баланс, тъй като естественият им стремеж е да инвестират в системи с гарантирани резултати и да избягват грешки при планирането. В допълнение голяма част от стандартните решения на пазара често са неприложими за дадени практически сценарии", допълват от института.
Платформата APA, чието четвърто поколение скоро ще бъде достъпно и за самостоятелно използване от предприятията в мобилна версия, цели да проучи конкретните потребности на приложенията, да ги анализира в детайли и да оцени потенциала за автоматизация и роботизация на всяка операция.
В сферата на асемблирането например извършваните ръчно дейности се подразделят на четири групи – разделяне/сортиране, манипулиране, позициониране и сглобяване/съединяване.
Чрез специална точкова система експертите изчислява колко подходяща е за автоматизиране съответната задача, като прилагат критерия "Fitness for Automation". Отчитат се още същността и характеристиките на материалите или обектите, с които се борави (дали са твърди или гвъкави), както и необходимите движения за монтажа на отделните компоненти. Резултатите от оценката се класифицират в три възможни категории:
Препоръчва се въвеждане на модулни конструкции от стандартизирани компоненти и/или преосмисляне на броя на елементите. Целта е процесът да стане по-подходящ за автоматизиране (цялостно или частично) или поне по-лесен за ръчно изпълнение.
Изследователите и инженерите от Fraunhofer IPA разказват, че през годините са получавали запитвания за оценка от потребители от редица други сектори освен от монтажните цехове. "В заваръчните приложения дефицитът на квалифицирани оператори сериозно повлиява целия бранш. Много компании, особено МСП с по-малки партиди, биха спечелили много от автоматизиране на работния процес. Често ни питаха дали дадена задача е изпълнима и посредством робот, както и ще бъде ли изгоден такъв за фирмата", разказват от института.
Ето защо екипът разработва цялостен въпросник със скала и за този сегмент, подобно на вече утвърдения в областта на асемблирането, включващ характера на материалите, които ще бъдат заварявани, етапите на подготовка, премахването на шлаката и др. Не навсякъде, разбира се, роботизацията се оказва рентабилна. Но в повечето случаи е, подчертават създателите на системата, като добавят, че освен версия за интралогистиката вече разработват и варианти за мобилни роботи и обслужване на обработващи машини.
Приложението APA ще бъде сред акцентите в тазгодишното участие на Fraunhofer IPA на изложбения форум automatica в Мюнхен (зала 4, щанд 321).
Повече за системата за оценка на Fraunhofer IPA можете да научите от видеото тук:
Източник: Fraunhofer IPA; снимки: Fraunhofer IPA, Dreamstime
Ключови думи: Fraunhofer IPA Fraunhofer APA роботизация автоматизация заваръчни роботи интралогистика асемблиране automatica
Област: Роботика
Спесима уверено върви по пътя на иновациите вече 35 години
Нов рекорд – близо 4,3 милиона са вече индустриалните роботи във фабриките по света
Потопете се в дискусия за бъдещето на ХВП с визионерски концепции и иновативни решения от експерти
АББ опростява автоматизацията с иновативната клетка за обслужване на машини OmniVance
Industrial Tech Forum 2024 – космодрум на иновациите със забележителна демонстрационна програма
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com. БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
20.09.2024 | Новостите при индустриалните роботи и дроновете ще са акцент в програмата на Inter Expo Center от 1 до 4 октомври
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
20.09.2024 | Новостите при индустриалните роботи и дроновете ще са акцент в програмата на Inter Expo Center от 1 до 4 октомври
23.08.2024 | Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате
02.08.2024 | Първият робот за инсталиране на соларни панели с изкуствен интелект в света вече е факт
25.07.2024 | Куче робот влиза в битката с фасовете по плажовете и улиците
28.06.2024 | Решение за усъвършенствана хореография на роботизирани клетки грабна наградата IERA 2024
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.