Robotics Bulgaria  
Ехнатон
Ехнатон

Не забравяйте етичните аспекти на технологиите, които създавате

23.08.2024   |   Начало»Новини
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Днес ви срещаме с Димитър Рангелов – изобретател, софтуерен инженер, изследовател и експерт по изкуствен интелект (ИИ) и роботика.

 

Създател е на Mechatronics and Robotics Club и активно работи за развитието на киберобществото в България.

 

Той е само на 25, а вече има толкова много иновативни разработки в сферата на роботизираните системи и ИИ, че трудно би ни стигнало мястото да разкажем в детайли за всяка от тях.

 

Димитър е част от научноизследователската група "Технологии за криминални разследвания" към Университета по приложни науки Saxion и Полицейската академия на Нидерландия, където ръководи екип "CrimeBots", посветен на приложенията на роботите в борбата с престъпността.

 

Как професионалният Ви път Ви отведе до криминалистиката?

 

Може би очаквате да чуете увлекателна история за това как попаднах в света на технологиите в сигурността, но всъщност това стана съвсем случайно.

Технологиите от години играят ключова роля в борбата с престъпността и разследването на местопрестъпления. Днес това, което някога е било новаторско и дори приемано със скептицизъм, като ДНК анализа, вече е стандарт.

 

Какви приложения намират роботите и AI платформите в борбата с престъпленията? Да очакваме ли скоро подобни иновации и в България?

 

Един от най-интересните проекти, по които в момента работя с моя екип, е роботизирана система, предназначена да подпомага разследващите при криминални престъпления. Тя може да заснема местопрестъплението, да анализира събраната информация и да създава различни сценарии за това, какво може да се е случило. Това разширява възможностите на следователите и намалява риска от така наречения ефект на "тунелното зрение" ("tunnel vision").

 

 

Друг от нашите проекти е за изкуствен интелект, който събира данни от всички актуални убийства на територията на Нидерландия и всички такива досега в историята на държавата. Той създава профили, извършва анализи и помага на разследващите, предоставяйки цялостна картина въз основа на информация от медии, доклади и първичен анализ. Системата може да открива сходства между случаи, да идентифицира активни серийни убийци и дори да предсказва профила на следващата жертва.

 

За съжаление в България развитието на тези технологии все още не е на нужното ниво, но се надявам това да се промени в бъдеще.

 

Запознайте ни и с кучето робот Пабло, което стана популярно и у нас. Какви са спецификите в дизайна му и кои са основните му приложения?

 

Кучето Пабло не е наша разработка, но ние иновативно разширихме неговите приложения. Нашата цел е да намерим различни начини за използването му в различни области. В момента го прилагаме предимно в криминалистиката, отбраната и сигурността.

 

Работим върху адаптирането на робокучето за откриване на заровени хора, подпомагане при заснемане на местопрестъпления и други важни задачи. Основната му функция е да изпълнява мисии на труднодостъпни или опасни за хората места.

 

Имат ли място хуманоидите в криминалните разследвания в бъдеще? И един въпрос, който вероятно вълнува всички – ще изместят ли технологиите човека?

 

Може би един ден хуманоидни роботи ще участват в разследвания, поемайки опасни за хората задачи. Въпреки това, те никога няма да заменят човешкия фактор – ще бъдат просто помощници в процеса.

 

Технологиите винаги са създавани, за да улесняват човека и искрено се надявам това да остане така. За съжаление все по-често виждаме как хората започват да стават зависими от тях, вместо да ги използват като инструмент в работата си.

 

Съществуват ли "скрити" рискове за човека при работата с роботизирани системи и AI платформи? Различни ли са те за различните поколения?

 

Такива рискове определено има и те включват увеличена зависимост от технологиите, потенциални нарушения на личната неприкосновеност и сигурност, както и етични дилеми, свързани с автономността на машините и вземането на решения от тяхна страна.

 

Тези рискове могат да се възприемат различно от различните поколения – по-възрастните често изпитват трудности при адаптацията към новите технологии, докато по-младите са по-уязвими към киберзаплахи и манипулации.

 

Какво предстои на световната арена на роботиката и изкуствения интелект през следващото десетилетие? А на родната?

 

Очаквам масова автоматизация и разширяване на приложенията на ИИ в различни сфери, както и увеличена интеграция на роботи в ежедневието. Със сигурност по-революционни технологични пробиви през следващите години предстоят в сферата на киберсигурността, отколкото в тази на физическата сигурност и това ще се дължи именно на развитието на изкуствения интелект.

 

В България потенциалът е налице, но е необходима по-силна подкрепа за научноизследователската дейност и иновациите. Точно поради тази причина с КиберКлуба (Cyber Club Bulgaria) и неговия основател Антон Пулийски активно подпомагаме киберобществото в страната.

 

Моят съвет към всички е да развиват умения в областта на ИИ и роботиката, но да не забравят и етичните аспекти на технологиите, които създават.

 

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: Димитър Рангелов   куче робот   робокуче   криминалистика   роботика   изкуствен интелект   киберсигурност   киберобщество   КиберКлуб   Cyber Club Bulgaria  

Област: Роботика  

е-книга Дигитални производствени иновации
Подобни статии
ВИТТО
HNC Bulgaria

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин НОВИНИТЕ ОТ РОБОТИКАТА на специализирания портал Robotics-Bulgaria.com.  БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Сан Макс Трейд
Форум 2024
Последно от Новини
е-книга Дигитални производствени иновации

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯВидео на седмицатаПродуктови офертиВ кухнята на Robotics-BulgariaКариериБизнесСъбитиятаТехнологииПроектиПазар
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...